Střední Evropa v zajetí odposlechové upřímnosti

26. června 2014, 15:08 - Miroslav Zámečník
26. června 2014, 15:08

Kolega Páral se už včera ke skandálu s odposlechy v Polsku vyjádřil, zbývá se rozebrat v tom, proč se guvernér centrální banky Marek Belka vybavoval loni v červenci s ministrem vnitra o tom, že Polská národní banka (NBP) vyjde vstříc vládě při financování deficitu výměnou za odvolání tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského. Ten pak na podzim skutečně z úřadu odešel.

Fakta jsou taková, že NBP v inkriminovaném snižovala základní sazby kontinuálně, a začala dlouho před inkriminovaným rozhovorem.

Pokud jde o fiskálně-monetární mix, tak MMF jej hodnotí jako adekvátní dobovým podmínkám, a není tam ani s použitím dekodéru patrná nějaká podstatnější výhrada, což si můžete přečíst zde.

Je důležité připomenout, že Polsko mělo s MMF dojednánu obrovskou dispoziční úvěrovou linku už od začátku světové finanční krize, kterou pravidelně prodlužovalo a navyšovalo její objem. Jenže polská ekonomika šla počátkem loňského roku do poměrně rychlého útlumu, nikoli kvůli zahraniční poptávce (čistý export se zlepšil a Polsko dosáhlo obchodního přebytku), ale kvůli poklesu domácí spotřebitelské poptávky a investiční aktivity a zásob.

V důsledku toho se nedařil výběr DPH a rostl rozpočtový schodek, což muselo ministra financí Rostowského silně znervózňovat s tím, jak se dluh blížil kvůli jejich fiskální brzdě hranici, kdy bude nutné brutálně škrtat. Takže asi na nezávislou centrální banku hodně nevybíravě tlačil a dělal potíže s legislativou, která se NBP přímo týkala, což naznačuje centrální banka ve svém komuniké k celé nešťastné události.

Musel vedení NBP ale hodně nazlobit, což asi vysvětluje ten slovník a popravdě řečeno i tu personální podmínku. To tedy hezké není, ale kdo říkal, že nad makrem se nedá do krve pohádat?

Pomiňme, že v našem kontextu je poměrně obtížné si představit, jak se kterýkoli z recentních guvernérů ČNB vybavuje s kterýmkoli z recentních ministrů vnitra o jemných zákrutech makroekonomické politiky, a nastavení správného měnového a fiskálního mixu, případně o zřízení Výboru pro systémové riziko. O tom prý v té varšavské hospodě šla řeč především.

Zkuste drásat svojí představivost, jak by asi tahle konverzace vypadala mezi takovým Zdeňkem Tůmou a Stanislavem Grossem, řečeným „Bejby“alias „Koloťuk“. Ostatně hluboké porozumění nad tématem mohlo být poměrně obtížně dosažitelné i v relaci guvernérů s některými z českých ministrů financí.

Takže když se to vezme kolem a kolem, tak za předpokladu, že NBP nemlží a v zemi našich severovýchodních sousedů skutečně unese ministr vnitra dvouhodinovou debatu o makroekonomické situaci, tak tomu Polsku v zásadě musíme dost závidět.

Berte to jako poznámky od člověka, který o Ferenci „lhali jsme ráno, v poledne i večer“ Guyrcsányiovi vždy s respektem hovořil jako o jediném pravdomluvném premiérovi ve střední Evropě. Přečtěte si tu celou inkriminovanou pasáž z jeho slavné řeči z května roku 2006, a nemůžete dospět k jinému závěru.

Takhle brutálně nalévat svým spolustraníkům pravdu po kýblech, to je opravdu mimořádné. Ale ono Maďarsko tehdy také bylo v mimořádném svrabu, a tehdejší koalice se musela odhodlat k něčemu, na co nebyla veřejnost, ukolébávaná lhaním, připravena. Gyurcányi mobilizoval, jak uměl, a pokud si odmyslíte místy hodně tvrdé vulgarismy, je to pozoruhodné dobře argumentovaná řeč o jedné zemi a době.

Používal přitom slovníku, který v Maďarsku, kde vyšší vrstvy zejména ze starší generace hovoří jazykem, který je oproti běžné hovorové češtině až beznadějně archaicky obřadný (oni si tam opravdu v jisté společenské situaci dovedou dodnes onikat), musel šokovat a odpuzovat. I v podstatně plebejštějším Česku by premiér, který sice říká správné věci, ale používá slovní zásoby hodně nenaloženého dlaždiče, musel jít.

Polský ministr zahraničí Sikorski také říká pravdu, a nesrovnatelně méně vulgárně, ale možná také půjde. Tady ve střední Evropě holt platí to, co radí „Ovoce stromů rajských jíme“ od nebožky Věry Chytilové: „Nechtěj znát pravdu, jakož ani já jí nechci znát.“


Čtěte také:

Polský ministr Sikorski: Za odposlechy stojí organizovaný zločin

Polská vláda přežila hlasování o důvěře

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít