Střední Čechy: atraktivní pozemky

09. června 2003, 00:00 - Připravil Tomáš Johánek
09. června 2003, 00:00

Ceny v některých lokalitách rostou až na 1600 Kč za metr čtverečníSnem stále většího počtu lidí je bydlet v Praze, či alespoň těsně za hranicemi metropole. Vzhledem k tomu, že se vzrůstající poptávkou roste také cena stavebních pozemků v hlavním městě, obrací se zájem budoucích majitelů rodinných domků dále do Středočeského kraje.

Ceny v některých lokalitách rostou až na 1600 Kč za metr čtvereční

Snem stále většího počtu lidí je bydlet v Praze, či alespoň těsně za hranicemi metropole. Vzhledem k tomu, že se vzrůstající poptávkou roste také cena stavebních pozemků v hlavním městě, obrací se zájem budoucích majitelů rodinných domků dále do Středočeského kraje.

Jelikož mimo Prahu jsou pozemky v některých případech i výrazně levnější než v samotném městě či jeho nejbližším okolí, zaznamenávají obchodníci s realitami narůstající poptávku po větších pozemcích. Odborníci tvrdí, že s klesající možností sehnat atraktivní pozemek za rozumnou cenu v Praze jsou nyní výhodné investice do pozemku v okolí Prahy do vzdálenosti 30 až 40 kilometrů. Tento trend například podporuje i fakt, že se stále zlepšuje dopravní spojení měst a obcí v okolí Prahy s centrem metropole. Rostoucí zájem i větší pozemky zaznamenává například příbramská pobočka realitní kanceláře Capo Real. Podle jejího ředitele Petra Oktábce je nyní největší zájem o pozemky o rozloze kolem jednoho tisíce metrů čtverečních. Podobný plně zainvestovaný pozemek prý nyní přijde na zhruba 800-900 Kč/m 2, ve výjimečně atraktivních lokalitách na 1000 Kč/m 2. Informace z příbramské radnice hovoří o tom, že pozemků pro bytovou výstavbu v Příbrami sice není nijak velký přebytek, sehnat vhodný pozemek pro tyto účely by však neměl být žádný problém. Průměrná cena pozemku s inženýrskými sítěmi se v tomto regionu pohybuje na úrovni jednoho milionu korun. Posledních zhruba deset let roste zájem o pozemky určené pro bytovou výstavbu i v okrese Nymburk, kde se poptávka zvyšuje například vlivem uvažovaného využití bývalého vojenského prostoru u Milovic pro průmyslovou zónu či letiště. Zatímco například v Lysé nad Labem stál začátkem 90. let minulého století metr čtvereční pozemku pro bytovou výstavbu přibližně 300 korun, v současné době je to již 1600 korun. Podle Jarmila Mlčáka z Realitní kanceláře Lysá nad Labem je i zde největší zájem o pozemky o velikosti kolem 1000 metrů čtverečních, které mají všechny inženýrské sítě a dobré dopravní spojení do Prahy. Další růst zájmu o okolí Lysé může nastat po plánovaném vybudování rychlejšího železničního spojení Prahy s Milovicemi právě přes Ly sou nad Labem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít