Střední Čechy: atraktivní pozemky

09. června 2003, 00:00 - Připravil Tomáš Johánek
09. června 2003, 00:00

Ceny v některých lokalitách rostou až na 1600 Kč za metr čtverečníSnem stále většího počtu lidí je bydlet v Praze, či alespoň těsně za hranicemi metropole. Vzhledem k tomu, že se vzrůstající poptávkou roste také cena stavebních pozemků v hlavním městě, obrací se zájem budoucích majitelů rodinných domků dále do Středočeského kraje.

Ceny v některých lokalitách rostou až na 1600 Kč za metr čtvereční

Snem stále většího počtu lidí je bydlet v Praze, či alespoň těsně za hranicemi metropole. Vzhledem k tomu, že se vzrůstající poptávkou roste také cena stavebních pozemků v hlavním městě, obrací se zájem budoucích majitelů rodinných domků dále do Středočeského kraje.

Jelikož mimo Prahu jsou pozemky v některých případech i výrazně levnější než v samotném městě či jeho nejbližším okolí, zaznamenávají obchodníci s realitami narůstající poptávku po větších pozemcích. Odborníci tvrdí, že s klesající možností sehnat atraktivní pozemek za rozumnou cenu v Praze jsou nyní výhodné investice do pozemku v okolí Prahy do vzdálenosti 30 až 40 kilometrů. Tento trend například podporuje i fakt, že se stále zlepšuje dopravní spojení měst a obcí v okolí Prahy s centrem metropole. Rostoucí zájem i větší pozemky zaznamenává například příbramská pobočka realitní kanceláře Capo Real. Podle jejího ředitele Petra Oktábce je nyní největší zájem o pozemky o rozloze kolem jednoho tisíce metrů čtverečních. Podobný plně zainvestovaný pozemek prý nyní přijde na zhruba 800-900 Kč/m 2, ve výjimečně atraktivních lokalitách na 1000 Kč/m 2. Informace z příbramské radnice hovoří o tom, že pozemků pro bytovou výstavbu v Příbrami sice není nijak velký přebytek, sehnat vhodný pozemek pro tyto účely by však neměl být žádný problém. Průměrná cena pozemku s inženýrskými sítěmi se v tomto regionu pohybuje na úrovni jednoho milionu korun. Posledních zhruba deset let roste zájem o pozemky určené pro bytovou výstavbu i v okrese Nymburk, kde se poptávka zvyšuje například vlivem uvažovaného využití bývalého vojenského prostoru u Milovic pro průmyslovou zónu či letiště. Zatímco například v Lysé nad Labem stál začátkem 90. let minulého století metr čtvereční pozemku pro bytovou výstavbu přibližně 300 korun, v současné době je to již 1600 korun. Podle Jarmila Mlčáka z Realitní kanceláře Lysá nad Labem je i zde největší zájem o pozemky o velikosti kolem 1000 metrů čtverečních, které mají všechny inženýrské sítě a dobré dopravní spojení do Prahy. Další růst zájmu o okolí Lysé může nastat po plánovaném vybudování rychlejšího železničního spojení Prahy s Milovicemi právě přes Ly sou nad Labem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít