Střední Čechy: atraktivní pozemky

09. června 2003, 00:00 - Připravil Tomáš Johánek
09. června 2003, 00:00

Ceny v některých lokalitách rostou až na 1600 Kč za metr čtverečníSnem stále většího počtu lidí je bydlet v Praze, či alespoň těsně za hranicemi metropole. Vzhledem k tomu, že se vzrůstající poptávkou roste také cena stavebních pozemků v hlavním městě, obrací se zájem budoucích majitelů rodinných domků dále do Středočeského kraje.

Ceny v některých lokalitách rostou až na 1600 Kč za metr čtvereční

Snem stále většího počtu lidí je bydlet v Praze, či alespoň těsně za hranicemi metropole. Vzhledem k tomu, že se vzrůstající poptávkou roste také cena stavebních pozemků v hlavním městě, obrací se zájem budoucích majitelů rodinných domků dále do Středočeského kraje.

Jelikož mimo Prahu jsou pozemky v některých případech i výrazně levnější než v samotném městě či jeho nejbližším okolí, zaznamenávají obchodníci s realitami narůstající poptávku po větších pozemcích. Odborníci tvrdí, že s klesající možností sehnat atraktivní pozemek za rozumnou cenu v Praze jsou nyní výhodné investice do pozemku v okolí Prahy do vzdálenosti 30 až 40 kilometrů. Tento trend například podporuje i fakt, že se stále zlepšuje dopravní spojení měst a obcí v okolí Prahy s centrem metropole. Rostoucí zájem i větší pozemky zaznamenává například příbramská pobočka realitní kanceláře Capo Real. Podle jejího ředitele Petra Oktábce je nyní největší zájem o pozemky o rozloze kolem jednoho tisíce metrů čtverečních. Podobný plně zainvestovaný pozemek prý nyní přijde na zhruba 800-900 Kč/m 2, ve výjimečně atraktivních lokalitách na 1000 Kč/m 2. Informace z příbramské radnice hovoří o tom, že pozemků pro bytovou výstavbu v Příbrami sice není nijak velký přebytek, sehnat vhodný pozemek pro tyto účely by však neměl být žádný problém. Průměrná cena pozemku s inženýrskými sítěmi se v tomto regionu pohybuje na úrovni jednoho milionu korun. Posledních zhruba deset let roste zájem o pozemky určené pro bytovou výstavbu i v okrese Nymburk, kde se poptávka zvyšuje například vlivem uvažovaného využití bývalého vojenského prostoru u Milovic pro průmyslovou zónu či letiště. Zatímco například v Lysé nad Labem stál začátkem 90. let minulého století metr čtvereční pozemku pro bytovou výstavbu přibližně 300 korun, v současné době je to již 1600 korun. Podle Jarmila Mlčáka z Realitní kanceláře Lysá nad Labem je i zde největší zájem o pozemky o velikosti kolem 1000 metrů čtverečních, které mají všechny inženýrské sítě a dobré dopravní spojení do Prahy. Další růst zájmu o okolí Lysé může nastat po plánovaném vybudování rychlejšího železničního spojení Prahy s Milovicemi právě přes Ly sou nad Labem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít