Stravenky: Díl druhý

17. ledna 2008, 18:24 - Jan Štětka
17. ledna 2008, 18:24

Není jasné, za co vlastně firma no comment! dostala sto tisíc eur

Do minulého týdne to vypadalo, že první korekcí čerstvě odstartovaného vládního batohu reforem bude až chystaná jarní úprava daně z příjmu fyzických osob, kterou loni v srpnu slíbil premiér Mirek Topolánek vzbouřenému Vlastimilu Tlustému. Jenže Tlustý počká, na scéně se objevil urgentnější problém - stravenky. Topolánek minulou středu oznámil, že chce společně s poslancem Michalem Doktorem z ODS předložit do konce ledna novelu, která má zrušit jejich daňové zvýhodnění. A zdůraznil, že nejde o reakci na o dva dny dříve odvysílanou reportáž České televize, podle níž nebylo loňské ponechání stravenek v režimu daňových výhod ani tak zásluhou paličatosti přeběhlých poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky jako spíše kontraktu firmy Sodexho Pass u lobbistické společnosti no comment!.

Dobře placená blamáž?

Faktem je, že mezi byznysmeny se o smlouvě mezi Sodexho Pass a no comment! začalo šeptat už krátce poté, co ministerstvo financí loni v prosinci v rámci příprav nového zákona o dani z příjmu začalo znovu uvažovat o zrušení stravenkových výhod. „Za co tedy společnost no comment! vyinkasovala od Sodexho dvakrát 50 tisíc eur? Má teď snad Sodexho platit znovu?“ divil se tehdy dobře informovaný zdroj týdeníku EURO. Kolovaly i divoké spekulace, že fiktivní honorář (v přepočtu jde o 2,8 milionu korun) skončil u Melčáka s Pohankou coby odměna za podporu batohu. Majitel no comment! Pavel Juklíček je však na informace skoupý. „Smlouvu se Sodexho máme, ale k jejímu obsahu nemohu nic říci, protože jde o obchodní tajemství,“ sdělil týdeníku EURO Juklíček, který mohl být pro klienty zajímavý díky bratrovi Petru Juklíčkovi, spolumajiteli firmy New Deal Communications pod vedením Marka Dalíka, pravé ruky premiéra Topolánka. „O aktuální snaze ministerstva financí zrušit daňové zvýhodnění stravenek nemám informace,“ uvedl Pavel Juklíček a odmítl také upřesnit, ovlivnila-li podobu vládního batohu ohledně stravenek loni více jeho firma nebo Melčák s Pohankou.

Jak izolovat Topolánka.

Smlouva mezi Sodexho a no comment!, citovaná v reportáži ČT, zní jasně: „Cílem je zachovat i pro rok 2008 daňový a právní režim poskytování příspěvků na stravování zaměstnanců formou stravenek v režimu platném k prvnímu lednu 2007. Tedy jako daňově uznatelný náklad firem.“ Topolánek už přitom avizoval, že jeho „zrušovací“ novela by mohla začít fungovat od prvního července 2008. Což lze brát i jako důkaz, že se premiér chce od kontraktu či od profitu z něj - například opoziční ČSSD mluví o politické korupci - důrazně distancovat. Ministerstvu financí se proto de facto podařilo vrazit klín mezi šéfa ODS na jedné straně a Dalíka s bratry Juklíčky na druhé. I pokud no comment! neovlivnila přímo a sama pomocí vazeb na Topolánka podobu vládního batohu, snižuje celá kauza kredit „dalíkovské suity“. Zbývá totiž varianta, že si no comment! přisvojila výsledek politických dohod s Melčákem a Pohankou, jejichž trvanlivost dnes nedokáže garantovat. Ministerstvo financí dokonce může Juklíčkovu firmu popotahovat za daňový únik. „Jsem povinen spekulovat o účelovém daňovém úniku a z tohoto hlediska bude smlouva samozřejmě pod drobnohledem finančního úřadu,“ prohlásil pro ČT ministr financí Miroslav Kalousek, který však zároveň zdůraznil přesvědčení, že loňské daňové zvýhodnění stravenek bylo podle něho výhradně výsledkem jednání koalice s Melčákem a Pohankou.

Mlha jako obvykle.

Očekávat objasnění stravenkové aféry lze těžko. Tím spíše, že špičky ODS a ČSSD po sobě začaly házet politické bahno. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek nazval Topolánkův kabinet vládou politické korupce a premiéra, Melčáka i Pohanku vyzval k demisi. ČSSD chce rovněž podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu. Naopak šéf občanských demokratů kontroval, že kdyby Paroubka nechránila imunita, byly by jeho výroky žalovatelné. Sám chce kvůli reportáži ČT podat stížnost k Radě České televize. Z těchto mračen však nezaprší. Mnohem zajímavější bude sledovat, jestli firma no comment! vrátí společnosti Sodexho Pass - pokud projde Topolánkova novela nebo Kalouskův zákon o dani z příjmu - část z oněch sto tisíc eur za nesplněný závazek udržet zvýhodnění stravenek po celý rok 2008.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít