Střadatelé hledají jistotu

28. května 2009, 11:54 - Pavel Hanslíček
28. května 2009, 11:54

Robertem Pokorným

Zatímco se řada velkých světových bank musela v loňském roce vyrovnat s často až dramatickým poklesem hospodářského výsledku, některé menší finanční ústavy naopak dosáhly nejlepšího hospodaření ve své historii. Jednou z nich je rakouská Oberbank, která meziročně zvýšila provozní zisk o třináct procent na 206 milionů eur a bilanční sumu o téměř sedm procent na 15,3 miliardy eur. „Na dobrém hospodaření se podílely i české pobočky Oberbank. Loni jsme přispěli k zisku mateřského koncernu téměř čtyřmi miliony eur a letos by to mělo být ještě o milion více,“ říká Robert Pokorný, ředitel české pobočky společnosti Oberbank, která má v tuzemsku 170 pracovníků a jejíž bilanční suma činila koncem loňského roku 10,5 miliardy korun.

EURO: Zasáhla nějak Oberbank finanční krize? POKORNÝ: Jako regionální banka jsme se problematické situaci zcela vyhnuli, nemáme totiž žádná toxická aktiva. Osvědčil se náš konzervativní model podnikání, který si držíme již od doby vzniku bankovního ústavu před 140 lety. I proto jsme nemuseli v Rakousku požádat ani o euro státní pomoci, a naopak pokračujeme v další expanzi: počátkem května vstoupila Oberbank otevřením pobočky v Bratislavě na slovenský trh.

EURO: Nedávno jste otevřeli sedmnáctou českou pobočku v Ústí nad Labem. Plánujete další? POKORNÝ: Otevřením této filiálky se nám podařilo pokrýt všechny regiony ČR a nyní se soustředíme na rozšiřování naší činnosti v nově otevřených pobočkách, abychom zde postupně dosáhli podobně silné pozice, jako máme již tradičně v jižních Čechách. Dobré postavení ale rovněž získáváme například v Praze, Brně a Plzni. Naše pražská centrála byla v černých číslech již po sedmi měsících provozu a nyní máme ziskových již polovinu ze 17 poboček, přestože většinu z nich jsme otevřeli v posledních třech letech.

EURO: Loni se počet klientů Oberbank zvýšil téměř o 30 procent na více než 14 000. Přilákaly je především vyšší úroky u nabízených spořicích produktů? POKORNÝ: Určitě to není jen o úrocích. Klienti dnes hledají především bezpečí pro své peníze, a to nám od okamžiku vypuknutí krize velmi pomohlo. Finanční krize je totiž především krizí důvěry. Oberbank v Česku působí jako pobočka rakouské banky, která se v oblasti ručení vkladů řídí rakouskou legislativou, což z naší nabídky učinilo pro řadu střadatelů zajímavou a bezpečnou alternativu.

EURO: Omezovali jste od loňského podzimu úvěrování? POKORNÝ: Na brzdu v oblasti půjček firemní klientele jsme nešlápli ani v kritickém období loni na podzim. Naopak – jen za minulý rok jsme například v Praze získali 120 nových firemních klientů. Máme totiž oproti větším finančním domům výhodu, že se můžeme každému klientovi věnovat opravdu individuálně. Samozřejmě že vnímáme vyšší rizikovost oblastí, jako je development či stavebnictví, ale neznamená to, že u nás taková firma úvěr nedostane. Poskytovali jsme ho i klientům z těchto sektorů. Přitom ale zůstáváme opatrní. Za první čtvrtletí jsme zaznamenali pouze dvě firmy zařazené do režimu detailního sledování.

EURO: Máte dostatek likvidity na popisované rozšiřování úvěrů? POKORNÝ: Jestliže jsme na konci loňského roku měli deset miliard korun vkladů, tak objem půjček byl vyšší o půl miliardy. Nyní naopak díky pokračujícímu přílivu klientů máme přebytek primárních zdrojů. Proto připravujeme nové kampaně, jež budou zvýhodňovat dlouhodobé vkladatele, což nám zase usnadní poskytování dlouhodobějších úvěrů. Právě dostatek prostředků nám umožňuje pokračovat v úvěrování. To jsme neomezili ani v případě fyzických osob – nicméně zde se opět osvědčila naše opatrnost. Již před krizí jsme standardně půjčovali jen do 85 procent hodnoty nemovitosti a nynější kroky velkých bank potvrzují, že toto nastavení bylo správné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít