Střadatelé hledají jistotu

28. května 2009, 11:54 - Pavel Hanslíček
28. května 2009, 11:54

Robertem Pokorným

Zatímco se řada velkých světových bank musela v loňském roce vyrovnat s často až dramatickým poklesem hospodářského výsledku, některé menší finanční ústavy naopak dosáhly nejlepšího hospodaření ve své historii. Jednou z nich je rakouská Oberbank, která meziročně zvýšila provozní zisk o třináct procent na 206 milionů eur a bilanční sumu o téměř sedm procent na 15,3 miliardy eur. „Na dobrém hospodaření se podílely i české pobočky Oberbank. Loni jsme přispěli k zisku mateřského koncernu téměř čtyřmi miliony eur a letos by to mělo být ještě o milion více,“ říká Robert Pokorný, ředitel české pobočky společnosti Oberbank, která má v tuzemsku 170 pracovníků a jejíž bilanční suma činila koncem loňského roku 10,5 miliardy korun.

EURO: Zasáhla nějak Oberbank finanční krize? POKORNÝ: Jako regionální banka jsme se problematické situaci zcela vyhnuli, nemáme totiž žádná toxická aktiva. Osvědčil se náš konzervativní model podnikání, který si držíme již od doby vzniku bankovního ústavu před 140 lety. I proto jsme nemuseli v Rakousku požádat ani o euro státní pomoci, a naopak pokračujeme v další expanzi: počátkem května vstoupila Oberbank otevřením pobočky v Bratislavě na slovenský trh.

EURO: Nedávno jste otevřeli sedmnáctou českou pobočku v Ústí nad Labem. Plánujete další? POKORNÝ: Otevřením této filiálky se nám podařilo pokrýt všechny regiony ČR a nyní se soustředíme na rozšiřování naší činnosti v nově otevřených pobočkách, abychom zde postupně dosáhli podobně silné pozice, jako máme již tradičně v jižních Čechách. Dobré postavení ale rovněž získáváme například v Praze, Brně a Plzni. Naše pražská centrála byla v černých číslech již po sedmi měsících provozu a nyní máme ziskových již polovinu ze 17 poboček, přestože většinu z nich jsme otevřeli v posledních třech letech.

EURO: Loni se počet klientů Oberbank zvýšil téměř o 30 procent na více než 14 000. Přilákaly je především vyšší úroky u nabízených spořicích produktů? POKORNÝ: Určitě to není jen o úrocích. Klienti dnes hledají především bezpečí pro své peníze, a to nám od okamžiku vypuknutí krize velmi pomohlo. Finanční krize je totiž především krizí důvěry. Oberbank v Česku působí jako pobočka rakouské banky, která se v oblasti ručení vkladů řídí rakouskou legislativou, což z naší nabídky učinilo pro řadu střadatelů zajímavou a bezpečnou alternativu.

EURO: Omezovali jste od loňského podzimu úvěrování? POKORNÝ: Na brzdu v oblasti půjček firemní klientele jsme nešlápli ani v kritickém období loni na podzim. Naopak – jen za minulý rok jsme například v Praze získali 120 nových firemních klientů. Máme totiž oproti větším finančním domům výhodu, že se můžeme každému klientovi věnovat opravdu individuálně. Samozřejmě že vnímáme vyšší rizikovost oblastí, jako je development či stavebnictví, ale neznamená to, že u nás taková firma úvěr nedostane. Poskytovali jsme ho i klientům z těchto sektorů. Přitom ale zůstáváme opatrní. Za první čtvrtletí jsme zaznamenali pouze dvě firmy zařazené do režimu detailního sledování.

EURO: Máte dostatek likvidity na popisované rozšiřování úvěrů? POKORNÝ: Jestliže jsme na konci loňského roku měli deset miliard korun vkladů, tak objem půjček byl vyšší o půl miliardy. Nyní naopak díky pokračujícímu přílivu klientů máme přebytek primárních zdrojů. Proto připravujeme nové kampaně, jež budou zvýhodňovat dlouhodobé vkladatele, což nám zase usnadní poskytování dlouhodobějších úvěrů. Právě dostatek prostředků nám umožňuje pokračovat v úvěrování. To jsme neomezili ani v případě fyzických osob – nicméně zde se opět osvědčila naše opatrnost. Již před krizí jsme standardně půjčovali jen do 85 procent hodnoty nemovitosti a nynější kroky velkých bank potvrzují, že toto nastavení bylo správné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít