Stop superfúzi pekařů

14. února 2005, 00:00 - PETR HAVEL
14. února 2005, 00:00

ANTIMONOPOLNÍ ÚŘAD ROZHODL:Plán na spojení dvou největších tuzemských pekárenských skupin nevyšel. Zamítl ho Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Důvod? Obhajoba zájmů spotřebitelů a obavy ze vzniku dominantního uskupení.

Firmy chtěly vytvořit silný subjekt, schopný konkurovat evropským velikánům.  ilustrační foto: Profit - Martin Siebert 

ANTIMONOPOLNÍ ÚŘAD ROZHODL: Plán na spojení dvou největších tuzemských pekárenských skupin nevyšel. Zamítl ho Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Důvod? Obhajoba zájmů spotřebitelů a obavy ze vzniku dominantního uskupení. Antimonopolní úřad zamítl žádost ohledně spojení Delta pekáren a společnosti Bakeries International, která ovládá mimo jiné skupinu Odkolek. Potravináři s rozhodnutím samozřejmě nesouhlasí: Podle nich tím Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dává do rukou trumfy kapitálově silnějším obchodním řetězcům. STRACH Z DRAŽŠÍHO PEČIVA Žádost o spojení podaly lucemburská společnost Bakeries International Luxembourg a Delta Pekárny, tedy jednička a dvojka na tuzemském mlýnsko-pekárenském trhu. Pokud by ÚOHS spojení povolil, ovládal by vzniklý celek přes polovinu zdejšího trhu. „Po spojení by subjekt disponoval takovou finanční a hospodářskou silou, jež by mu umožnila chovat se v podstatné míře nezávisle na ostatních soutěžitelích a spotřebitelích. To by mohlo vést ke značnému omezení hospodářské soutěže na trhu čerstvého běžného pečiva a chleba v České republice,“ vysvětluje předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář. „Zejména jsme ale zhodnotili možné cenové dopady na spotřebitele. Spojením firem by vznikl tak obrovský komplex, který by zadusil jakoukoliv konkurenci a měl by možnost lehce zvyšovat ceny. To by mělo zničující dopady na občany Česka,“ dodává předseda. Pro čtyřčlennou rodinu by se tak podle něj mohly zvýšit roční výdaje za chléb a pečivo až o 2200 korun. Zdražování ale striktně odmítá generální sekretář Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislav Musil. „Ceny potravin na našem trhu přece neurčují potravinářské podniky, ale konkurenční boj obchodních řetězců,“ zdůrazňuje. Fúze by navíc podle jeho názoru nezajistila vzniklému subjektu dominantní postavení. Nehledě na to, že v České republice prý monopoly legálně existují -například ČEZ. Obchodní řetězce logicky dávají spíše za pravdu Úřadu. „Potenciální riziko vzrůstu cen pekárenského zboží by skutečně existovalo. Spojený subjekt by určitě mohl jednodušeji prosadit své cenové požadavky vůči obchodům,“ domnívá se například jednatel společnosti Globus ČR Petr Vyhnálek. Při tak velkém objemu, jaký do řetězců dodávají obě zmíněné společnosti, by prý obchodníci nemohli ani případně dovézt pekárenskou produkci ze zahraničí. ZÁKAZ POMŮŽE ZAHRANIČNÍ KONKURENCI

Rozhodnutí antimonopolního úřadu ale ztíží pozici tuzemských pekařů při souboji se zahraniční konkurencí. Myslí si to alespoň bývalý ředitel společnosti Odkolek Martin Turínek. „Nebude tady dostatečně silný podnik, který by udržel pozici českých výrobců oproti dováženému zboží. Zamítnutí spojení je špatné také z pohledu možné expanze našich výrobků na evropský trh,“ tvrdí.

Stejně to vidí i sekretář svazu Musil. „Prvořadým cílem plánované fúze podniků byla snaha, aby v Česku vznikl silný subjekt, který by byl schopen proniknout do Evropy a vytvořit tam protiváhu silným společnostem,“ říká.

A do třetice - obdobný názor má i ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna. „Je to všechno otázka definice takzvaného relevantního trhu. Antimonopolní úřad vše posuzuje měřítkem České republiky. Jenže když nějaké firmy působí i v zahraničí, tak by se do relevantního trhu měla zahrnout i tato území,“ myslí si Koberna. Současná strategie ÚOHS podle něj fakticky zamezuje tomu, aby na tuzemském trhu vůbec vznikl nějaký silný potravinářský výrobce. „A přitom každý mluví o tom, jak je žádoucí koncentrace výrobních kapacit,“ připomíná ředitel komory.

ÚŘAD: NEUSTOUPÍME Spojení Delta pekáren a Bakeries International zamítl antimonopolní úřad poprvé už loni. Nyní jde tedy o rozhodnutí druhého stupně, které je konečné a pravomocné. Pekárny ale ještě mohou podat žalobu ke krajskému soudu. Podle Úřadu však ani v takovém případě nesmí být činěny žádné kroky, které by směřovaly k uskutečnění této fúze. Jinak firmám hrozí sankce - včetně nápravných opatření - a vysoké pokuty“. Tuzemský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prý nemá právo posuzovat zmíněný nadnárodní relevantní trh. „Pokud má spojení soutěžitelů komunitární (evropskou) dimenzi, rozhoduje o něm Evropská komise,“ uvádí tiskové oddělení úřadu. HOSPODÁŘSKÁ SOUTĚŽ

Jak předejít sankcím od antimonopolního úřadu? A jak se naopak bránit firmám, zneužívajícím svoje postavení na trhu? K jakým změnám došlo po vstupu do Evropské unie? Podrobný text odborníka přinášíme v příloze Legislativa uvnitř čísla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít