Article, show

Stop miliardám korun z Phare

16. srpna 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
16. srpna 2004, 00:00

PŘEDVSTUPNÍ FOND Česká republika má z předvstupního fondu Phare dočasně pozastaveno 120 milionů eur. Příliv peněz se zastavil 4. srpna, obnoven by měl být do několika měsíců. Celý předvstupní program Phare se na nějaký čas zadrhne. Podle mluvčího MF Marka Zemana je důvodem nový způsob schvalování projektů.

PŘEDVSTUPNÍ FOND Česká republika má z předvstupního fondu Phare dočasně pozastaveno 120 milionů eur. Příliv peněz se zastavil 4. srpna, obnoven by měl být do několika měsíců.

Celý předvstupní program Phare se na nějaký čas zadrhne. Podle mluvčího MF Marka Zemana je důvodem nový způsob schvalování projektů. Zatímco podle dosud existujícího systému schvalovala projekty Evropská komise, podle nového systému (EDIS) bude implementace jednotlivých programů probíhat bez předběžného schvalování. To například znamená oddělení výběru projektů, převod peněz a další finanční toky financí. Odpovědnost za kvalitu implementačního a schvalovacího procesu tak leží na českých orgánech.

KDO ZA TO MŮŽE? Podle původních představ měly mít oba systémy stejnou možnost uplatnění. Ve Smlouvě o přistoupení k EU však Evropská komise prosadila EDIS jako nezbytnou podmínku pro pokračování Phare po vstupu kandidátských států do EU. Ikdyž na základě informací ministerstva financí (MF) prošly všechny instituce, rozhodující o penězích z programu Phare, všemi nezávislými audity požadovanými evropskou legislativou, schvalovací proces se nakonec zadrhl na auditu samotné Evropské komise. Ten nezjišťuje pouze připravenost z hlediska toho, aby nemohlo docházet k obcházení transferu peněz, ale i připravenost z hlediska personálních a technických kapacit. Protože novým členským zemím neprošel návrh ČR na posunutí termínu a poskytnutí výjimky pro čerpání z fondu Phare, nemohou od 4. srpna do doby vydání rozhodnutí komise vyhlašovat výběrová řízení a žadatelé uzavírat nové kontrakty. Doposud uzavřené smlouvy tím ale nejsou dotčeny. Z hlediska objemu zadržených prostředků se jedná o 120 milionů eur. Podle poslance rozpočtového výboru Davida Šeicha (ODS) vznikl problém tím, že ministerstvo pro místní rozvoj nedoprovodilo euronovelu zákona o veřejných zakázkách vyhláškami, které by jej konkretizovaly. Následná kontrola Evropské komise na ministerstvu financí podle Šeicha zjistila pět závažných nedostatků na jeho kontrolním odboru. I když to MF odmítá, podle poslance by mohlo dojít k pozastavení dotací i z dalších evropských fondů. A to v případě, že se podobné nedostatky ukáží v případě externího auditu, který právě na MF probíhá. I když tento audit je dobrovolný, bude přesto jeho výsledky Evropská komise přezkoumávat. V případě, že shledá závažné nedostatky, může pozastavit zálohové platby na příští rok. Ty mají tvořit 6 % celého dotačního rámce na léta 2004 až 2006. Problémy, které se v minulém týdnu v souvislosti s čerpáním prostředků z EU objevily, kritizovala i opoziční ODS. Podle ní Špidlova i Grossova vláda nezvládá čerpání peněz z EU, což je prý příkladem její katastrofální neschopnosti. AUDIT NA MINISTERSTVECH**

V orgánech státní správy nyní probíhá externí audit. „Audit je naší národní iniciativou a podrobí se mu všechny organizační jednotky a jejich složky, přes něž proudí peníze z EU,“ říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Výsledky auditu budou známy v říjnu. Pokud by se vyskytly nesprávně vynaložené prostředky vzniklé ze špatné implementace strukturálních fondů a kohezního fondu, nebude je muset Česká republika vracet, ale bude je moci přerozdělit a poskytnout na jiný program. Platí to však jen v případě, že problémy zjistíme sami. Pokud na nesrovnalosti přijdou jen bruselští úředníci, musela by ČR peníze vynaložené v rozporu s pravidly vrátit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít