Stop miliardám korun z Phare

16. srpna 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
16. srpna 2004, 00:00

PŘEDVSTUPNÍ FOND Česká republika má z předvstupního fondu Phare dočasně pozastaveno 120 milionů eur. Příliv peněz se zastavil 4. srpna, obnoven by měl být do několika měsíců. Celý předvstupní program Phare se na nějaký čas zadrhne. Podle mluvčího MF Marka Zemana je důvodem nový způsob schvalování projektů.

PŘEDVSTUPNÍ FOND Česká republika má z předvstupního fondu Phare dočasně pozastaveno 120 milionů eur. Příliv peněz se zastavil 4. srpna, obnoven by měl být do několika měsíců.

Celý předvstupní program Phare se na nějaký čas zadrhne. Podle mluvčího MF Marka Zemana je důvodem nový způsob schvalování projektů. Zatímco podle dosud existujícího systému schvalovala projekty Evropská komise, podle nového systému (EDIS) bude implementace jednotlivých programů probíhat bez předběžného schvalování. To například znamená oddělení výběru projektů, převod peněz a další finanční toky financí. Odpovědnost za kvalitu implementačního a schvalovacího procesu tak leží na českých orgánech.

KDO ZA TO MŮŽE? Podle původních představ měly mít oba systémy stejnou možnost uplatnění. Ve Smlouvě o přistoupení k EU však Evropská komise prosadila EDIS jako nezbytnou podmínku pro pokračování Phare po vstupu kandidátských států do EU. Ikdyž na základě informací ministerstva financí (MF) prošly všechny instituce, rozhodující o penězích z programu Phare, všemi nezávislými audity požadovanými evropskou legislativou, schvalovací proces se nakonec zadrhl na auditu samotné Evropské komise. Ten nezjišťuje pouze připravenost z hlediska toho, aby nemohlo docházet k obcházení transferu peněz, ale i připravenost z hlediska personálních a technických kapacit. Protože novým členským zemím neprošel návrh ČR na posunutí termínu a poskytnutí výjimky pro čerpání z fondu Phare, nemohou od 4. srpna do doby vydání rozhodnutí komise vyhlašovat výběrová řízení a žadatelé uzavírat nové kontrakty. Doposud uzavřené smlouvy tím ale nejsou dotčeny. Z hlediska objemu zadržených prostředků se jedná o 120 milionů eur. Podle poslance rozpočtového výboru Davida Šeicha (ODS) vznikl problém tím, že ministerstvo pro místní rozvoj nedoprovodilo euronovelu zákona o veřejných zakázkách vyhláškami, které by jej konkretizovaly. Následná kontrola Evropské komise na ministerstvu financí podle Šeicha zjistila pět závažných nedostatků na jeho kontrolním odboru. I když to MF odmítá, podle poslance by mohlo dojít k pozastavení dotací i z dalších evropských fondů. A to v případě, že se podobné nedostatky ukáží v případě externího auditu, který právě na MF probíhá. I když tento audit je dobrovolný, bude přesto jeho výsledky Evropská komise přezkoumávat. V případě, že shledá závažné nedostatky, může pozastavit zálohové platby na příští rok. Ty mají tvořit 6 % celého dotačního rámce na léta 2004 až 2006. Problémy, které se v minulém týdnu v souvislosti s čerpáním prostředků z EU objevily, kritizovala i opoziční ODS. Podle ní Špidlova i Grossova vláda nezvládá čerpání peněz z EU, což je prý příkladem její katastrofální neschopnosti. AUDIT NA MINISTERSTVECH**

V orgánech státní správy nyní probíhá externí audit. „Audit je naší národní iniciativou a podrobí se mu všechny organizační jednotky a jejich složky, přes něž proudí peníze z EU,“ říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Výsledky auditu budou známy v říjnu. Pokud by se vyskytly nesprávně vynaložené prostředky vzniklé ze špatné implementace strukturálních fondů a kohezního fondu, nebude je muset Česká republika vracet, ale bude je moci přerozdělit a poskytnout na jiný program. Platí to však jen v případě, že problémy zjistíme sami. Pokud na nesrovnalosti přijdou jen bruselští úředníci, musela by ČR peníze vynaložené v rozporu s pravidly vrátit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít