Stojíme o rovnováhu?

31. března 2010, 14:59 - Ivan Pilný
31. března 2010, 14:59

Glosa postaršího technokrata

O vytváření rovnováhy mezi prací a osobním životem bylo napsáno mnoho knih a přednáškami na toto téma se živí řada guru. Většina lidí chce být úspěšná, ale představu o úspěchu má každý jinou. Pro mne to znamená trávit více času děláním toho, co chci a jak chci. Pojďme se nejprve podívat na pracovní život. Začněme tím, jak přijímáme změny. Změny jsou něco, co nás provází celý život, a je třeba se na ně dívat jako na příležitosti. Důležité jsou profesionální vztahy a jejich udržování. Je mnohem snazší dohodnout se s někým, koho známe, s nímž máme společné zájmy a cíle. Lidi kolem sebe včetně podřízených bychom měli hodnotit podle výsledků. Tím jim poskytneme více svobody k seberealizaci. Sdílejme odpovědnost a delegujme. Důležitá je autenticita a angažovanost. Příklady táhnou, nemůžeme kázat vodu a pít víno. Je dobré vytvářet prostředí, které přeje inovacím a novým nápadům. Pozitivní atmosféra nás nabíjí novou energií. Pracujeme-li v prostředí, které spoluvytváříme, cítíme se mnohem lépe. K postupu vpřed je nutné se celý život učit. Tohle vše ovlivňuje i náš osobní život. Svět a lidé kolem nás dávají přednost těm, kteří jsou v pohodě, mají nadhled, vědí, co chtějí, a komunikují pozitivně. Staňte se architekty svých osudů. Někdy k tomu stačí užívat ten správný ze dvou konců, kterým nás příroda obdařila. Hýbejte se s hodinovými ručičkami, místo abyste je sledovali.
K dosažení tohoto cíle je třeba změnit rutinu našich profesionálních návyků. Zamysleme se znovu nad tím, co nás vlastně motivuje. Peníze jsou většinou jen krátkodobou motivací. Změna nepřijde sama. Je třeba plánovat, připravit se a pak to prostě udělat. Čekat na syndromy vyhoření je nebezpečné. Někdy stačí zpomalit nebo hledat alternativy. Řadu činností lze zjednodušit. Pomáhají nám v tom technologie, pokud se však nestanete jejich otrokem. Kromě syndromů chronické únavy se začínají objevovat fóbie z nefungujících mobilních telefonů nebo e-mailů. Odpočinek nebo dovolená je doba, kdy vypouštíme každodenní starosti.
Pokud máte pocit, že svou rovnováhu pořád hledáte, nepropadejte panice. Život kolem nás je dynamický. Rovnováha je pohyblivý cíl a není ani v tibetském klášteře, ale spíše v rakvi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít