Stock Plzeň letos odhaduje propad prodeje lihovin až o 15 procent

20. prosince 2004, 00:00 - ČTK
20. prosince 2004, 00:00

O deset až 15 procentnižší odbyt plánuje letos výrobce lihovin Stock Plzeň. Největšíčeský výrobce, který loni prodal 26 milionů litrů lihovin, setomu snaží čelit posilováním exportu, zaváděním nových výrobků arozšiřováním portfolia prodávaných alkoholických nápojů. ČTK tořekl generální ředitel Martin Petrášek.

Stock nesouhlasí s čerstvými údaji statistického úřadu, žespotřeba lihovin meziročně vzrostla z 3,3 na 3,4 litru čistéhoalkoholu na hlavu. Z těchto čísel prý nelze vyvozovat spotřebu,neboť nárůst vychází z předzásobení obchodníků z konce loňskéhoroku, které způsobilo třináctiprocentní zvýšení spotřební daně odledna. Petrášek označil čísla za nesmyslná, neboť podle nich byměli Češi vypít dvakrát více lihovin než v Rusku.

Propad Stocku bude podle Petráška jak ve fernetech, tak vrumu, tedy nejprodávanějších lihovinách firmy. „Nejsilnějšíkategorie hořkých bylinných likérů se nevyvíjí tak dobře,“ uvedlmarketingový ředitel Richard Švéda.

Stock od října zvýšil ceny lihovin v průměru o tři procenta.Cena lihu sice klesla, ale po vstupu do EU se až o sto procentzdražil cukr. „Výrazně šly nahoru všechny byliny,“ uvedl manažerprovozu Prádlo Václav Šitner. Loni se podílely na nákladech pětiprocenty, nyní osmi. Nejvíce zdražil heřmánek, jehož cenavzrostla 2,5krát, a hořec.

Vývoz do 11 zemí, který loni činil dva miliony litrů, letosvzroste minimálně o pětinu. „Největší nárůsty zaznamenáváme naSlovensku a také v USA, kam jsme vstoupili letos,“ řekl Petrášek. „Mít úzký sortiment je špatné,“ uvedl Švéda. Stock se protostal začátkem roku výhradním dovozcem světové dvojky na trhulihovin - britských Allied Domecq, která vyrábí whisky TullamoreDew, Ballantine, gin Beefeater, rum Malibu a koňak Courvoisier.

Dalším strategickým krokem byl jarní vstup na trh vína. Tatokomodita sice není tak zisková, ale roste letos o deset procent.Značky Král vinohradu z Vinselektu Michlovský firma letos prodápřes 600.000 lahví a příští rok chce Stock ve vínu dále posílit avedení nevyloučilo ani kapitálový vstup do některého z výrobců.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít