Article, show

Štiky českého byznysu v Moravskoslezském kraji

24. dubna 2006, 00:00 - admin
24. dubna 2006, 00:00

ŽEBŘÍČEK NEJDYNAMIČTĚJŠÍCH FIREM Šest z deseti nejdynamičtějších firem Moravskoslezského kraje za rok 2005 se zabývají obchodní činností a obchodem. Konkrétně stavebním materiálům se věnuje i vítěz regionálního žebříčku Štiky českého byznysu - ostravská společnost MPL Kauf.

ŽEBŘÍČEK NEJDYNAMIČTĚJŠÍCH FIREM

Šest z deseti nejdynamičtějších firem Moravskoslezského kraje za rok 2005 se zabývají obchodní činností a obchodem. Konkrétně stavebním materiálům se věnuje i vítěz regionálního žebříčku Štiky českého byznysu - ostravská společnost MPL Kauf. Až na druhém místě v počtu zástupců v první desítce tohoto žebříčku, který uveřejňuje týdeník Profit ve spolupráci se společností Coface Czech, je zpracovatelský průmysl, tradiční doména regionu.

Oprvenství MPL Kauf rozhodly výborné hodnoty návratnosti aktiv a vlastního kapitálu, za něž společnost už od roku 2002 získává maximální počet bodů. A také narůstající tempo zvyšování obratu (pětadvacet zaměstnanců společnosti vytvořilo v roce 2004 tržby v objemu téměř 328 milionů korun, což představovalo meziroční vzestup o více než 17 procent. Rok předtím činil meziroční nárůst více než 10 procent). Výborná je i likvidita podniku, přestože v roce 2004 došlo k určitému zhoršení. Hodnota Indexu 1000 Coface, který rozhoduje o pořadí v žebříčku, vystoupila v případě MPL Kauf na 678,1 bodu, což jej zároveň řadí na 33. až 34. místo v celém Česku. V minulém ročníku žebříčku se přitom tato firma umístila až na 4630. místě.

Druhá příčka mezi moravskoslezskými štikami náleží společnosti Pars Komponenty ze Studénky, jež se zabývá výrobou a vývojem komponentů pro vozy kolejové i silniční hromadné dopravy. Podnik si tak o jedno místo polepšil své postavení v žebříčku - v loňském ročníku skončil třetí, avšak s vyšším bodovým hodnocením (683,3 bodu oproti nynějším 662,2). Podle analytika Coface Czech Petra Baráka vykazuje společnost dlouhodobě vynikající hodnoty návratnosti vlastního kapitálu a míry zadluženosti, ale ztratila body za pokles obratu a mírné snížení ROA v roce 2004. V rámci celé republiky se nicméně umístila na výborném 75. místě.

Společnost Aret Steel z Třince, která obchoduje s hutními materiály, se prosadila na třetí místo regionálního žebříčku zejména díky významnému nárůstu obratu a maximálnímu zisku bodů za návratnost vlastního kapitálu i aktiv, na dostačující úrovni je i její likvidita. I tato společnost se tak zařadila mezi sto nejdynamičtějších firem ČR - skončila na 98. místě jen s nepatrným náskokem (v řádu setin bodu) před dalším moravskoslezským podnikem, společností Kovona System z Českého Těšína.

Oproti jiným krajům republiky mají firmy zMoravskoslezského kraje figurující v první stovce regionálního žebříčku (celkem se jich do něj z tohoto regionu kvalifikovalo 881) v průměru zřetelně vyšší počet zaměstnanců i vyšší obrat, ale poněkud nižší zisk. Hodnotou Indexu Coface 1000 jsou však jasně nad průměrem země, v porovnání s předchozím ročníkem přitom průměrná hodnota tohoto indexu za Moravskoslezský kraj, a tedy i dynamičnost zdejších firem, rostla rychleji než průměrný index za celou republiku.

MPL KAUF

Ostravská společnost MPL Kauf, spol. s r. o., která působí na trhu už od roku 1996, se zaměřuje na velkoobchodní i maloobchodní prodej stavebního materiálu. Dodává například sádrokartony, stropní podhledy, tepelné, zvukové a protipožární izolace, technické textilie, střešní okna, suché maltové směsi, elektrické nářadí, barvy a další výrobky předních domácích i zahraničních firem.

Podobný sortiment nabízí i obchodní společnost MPL Trading, založená v roce 1993 ve Zlíně, která má v MPL Kauf padesátiprocentní podíl. Zbylých 50 procent je rozděleno mezi dvě fyzické osoby. Pro své zákazníky, jimiž jsou hlavně velké a střední firmy, ale i maloodběratelé, otevřela MPL prodejní sklady v několika městech Česka - kromě centrálního skladu ve Zlíně má sklady v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Pardubicích, Kolíně a Otrokovicích.

PARS KOMPONENTY

Společnost Pars Komponenty, s. r. o., ze Studénky vznikla v roce 1998. O rok později odkoupila know-how na výrobu vagonových komponentů od ČKD Vagonka Studénka (Moravskoslezská vagonka), která se touto činností zabývala již od svého založení v roce 1900. Pars Komponenty tak navázala na tradici vývoje a výroby komponentů železničních vozů pro osobní dopravu ve Studénce, kterou rozšířila o vývoj a výrobu pro tramvaje, metro a autobusy.

Nosným programem podniku je výroba a vývoj dveří, dveřních systémů, oken, zavazadlových polic a zdvihacích plošin pro imobilní občany. Společnost také disponuje vlastním vývojovým oddělením, které se zabývá vývojem nových výrobků a inovacemi stávajících výrobkových řad. V loňském roce společnost rozšířila výrobní plochy a nakoupila nové výrobní technologie - lakovací centrum pro mokré lakování.

Odběrateli firmy jsou domácí i zahraniční podniky. V roce 2004 připadalo 60 procent jejích tržeb na tuzemsko a 40 procent na partnery ze zahraničí - z Rakouska, Německa, Itálie, Slovenska a dalších států.

ARET STEEL

Firma Aret Steel, s. r. o., byla původně, v roce 1993, zapsána do obchodního rejstříku pod názvem HS Invera-Plastic, pod dnešním jménem působí od roku 1997. Jde o českou firmu bez zahraničního kapitálu se sídlem v Třinci-Starém Městě a pobočkou v Zábřehu, která se zabývá prodejem hutního materiálu. Nosným artiklem společnosti je především válcovaná ocel, nabízí i ocel kovanou, loupanou, taženou a broušenou.

CHARAKTERISTIKA FIREM Z ŽEBŘÍČKU TOP 100

Moravskoslezský /Česká kraj republika

Počet zaměstnanců   254,7 / 173,9

Obrat (2004, mil. Kč)   638,8 / 568,0

Zisk (2004, mil. Kč)   42,5 / 45,7

Index 1000 Coface    571,1 / 520,3

1) průměry z žebříčků TOP 100 ve všech krajích

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít