Štiky českého byznysu v Moravskoslezském kraji

24. dubna 2006, 00:00 - admin
24. dubna 2006, 00:00

ŽEBŘÍČEK NEJDYNAMIČTĚJŠÍCH FIREM Šest z deseti nejdynamičtějších firem Moravskoslezského kraje za rok 2005 se zabývají obchodní činností a obchodem. Konkrétně stavebním materiálům se věnuje i vítěz regionálního žebříčku Štiky českého byznysu - ostravská společnost MPL Kauf.

ŽEBŘÍČEK NEJDYNAMIČTĚJŠÍCH FIREM

Šest z deseti nejdynamičtějších firem Moravskoslezského kraje za rok 2005 se zabývají obchodní činností a obchodem. Konkrétně stavebním materiálům se věnuje i vítěz regionálního žebříčku Štiky českého byznysu - ostravská společnost MPL Kauf. Až na druhém místě v počtu zástupců v první desítce tohoto žebříčku, který uveřejňuje týdeník Profit ve spolupráci se společností Coface Czech, je zpracovatelský průmysl, tradiční doména regionu.

Oprvenství MPL Kauf rozhodly výborné hodnoty návratnosti aktiv a vlastního kapitálu, za něž společnost už od roku 2002 získává maximální počet bodů. A také narůstající tempo zvyšování obratu (pětadvacet zaměstnanců společnosti vytvořilo v roce 2004 tržby v objemu téměř 328 milionů korun, což představovalo meziroční vzestup o více než 17 procent. Rok předtím činil meziroční nárůst více než 10 procent). Výborná je i likvidita podniku, přestože v roce 2004 došlo k určitému zhoršení. Hodnota Indexu 1000 Coface, který rozhoduje o pořadí v žebříčku, vystoupila v případě MPL Kauf na 678,1 bodu, což jej zároveň řadí na 33. až 34. místo v celém Česku. V minulém ročníku žebříčku se přitom tato firma umístila až na 4630. místě.

Druhá příčka mezi moravskoslezskými štikami náleží společnosti Pars Komponenty ze Studénky, jež se zabývá výrobou a vývojem komponentů pro vozy kolejové i silniční hromadné dopravy. Podnik si tak o jedno místo polepšil své postavení v žebříčku - v loňském ročníku skončil třetí, avšak s vyšším bodovým hodnocením (683,3 bodu oproti nynějším 662,2). Podle analytika Coface Czech Petra Baráka vykazuje společnost dlouhodobě vynikající hodnoty návratnosti vlastního kapitálu a míry zadluženosti, ale ztratila body za pokles obratu a mírné snížení ROA v roce 2004. V rámci celé republiky se nicméně umístila na výborném 75. místě.

Společnost Aret Steel z Třince, která obchoduje s hutními materiály, se prosadila na třetí místo regionálního žebříčku zejména díky významnému nárůstu obratu a maximálnímu zisku bodů za návratnost vlastního kapitálu i aktiv, na dostačující úrovni je i její likvidita. I tato společnost se tak zařadila mezi sto nejdynamičtějších firem ČR - skončila na 98. místě jen s nepatrným náskokem (v řádu setin bodu) před dalším moravskoslezským podnikem, společností Kovona System z Českého Těšína.

Oproti jiným krajům republiky mají firmy zMoravskoslezského kraje figurující v první stovce regionálního žebříčku (celkem se jich do něj z tohoto regionu kvalifikovalo 881) v průměru zřetelně vyšší počet zaměstnanců i vyšší obrat, ale poněkud nižší zisk. Hodnotou Indexu Coface 1000 jsou však jasně nad průměrem země, v porovnání s předchozím ročníkem přitom průměrná hodnota tohoto indexu za Moravskoslezský kraj, a tedy i dynamičnost zdejších firem, rostla rychleji než průměrný index za celou republiku.

MPL KAUF

Ostravská společnost MPL Kauf, spol. s r. o., která působí na trhu už od roku 1996, se zaměřuje na velkoobchodní i maloobchodní prodej stavebního materiálu. Dodává například sádrokartony, stropní podhledy, tepelné, zvukové a protipožární izolace, technické textilie, střešní okna, suché maltové směsi, elektrické nářadí, barvy a další výrobky předních domácích i zahraničních firem.

Podobný sortiment nabízí i obchodní společnost MPL Trading, založená v roce 1993 ve Zlíně, která má v MPL Kauf padesátiprocentní podíl. Zbylých 50 procent je rozděleno mezi dvě fyzické osoby. Pro své zákazníky, jimiž jsou hlavně velké a střední firmy, ale i maloodběratelé, otevřela MPL prodejní sklady v několika městech Česka - kromě centrálního skladu ve Zlíně má sklady v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Pardubicích, Kolíně a Otrokovicích.

PARS KOMPONENTY

Společnost Pars Komponenty, s. r. o., ze Studénky vznikla v roce 1998. O rok později odkoupila know-how na výrobu vagonových komponentů od ČKD Vagonka Studénka (Moravskoslezská vagonka), která se touto činností zabývala již od svého založení v roce 1900. Pars Komponenty tak navázala na tradici vývoje a výroby komponentů železničních vozů pro osobní dopravu ve Studénce, kterou rozšířila o vývoj a výrobu pro tramvaje, metro a autobusy.

Nosným programem podniku je výroba a vývoj dveří, dveřních systémů, oken, zavazadlových polic a zdvihacích plošin pro imobilní občany. Společnost také disponuje vlastním vývojovým oddělením, které se zabývá vývojem nových výrobků a inovacemi stávajících výrobkových řad. V loňském roce společnost rozšířila výrobní plochy a nakoupila nové výrobní technologie - lakovací centrum pro mokré lakování.

Odběrateli firmy jsou domácí i zahraniční podniky. V roce 2004 připadalo 60 procent jejích tržeb na tuzemsko a 40 procent na partnery ze zahraničí - z Rakouska, Německa, Itálie, Slovenska a dalších států.

ARET STEEL

Firma Aret Steel, s. r. o., byla původně, v roce 1993, zapsána do obchodního rejstříku pod názvem HS Invera-Plastic, pod dnešním jménem působí od roku 1997. Jde o českou firmu bez zahraničního kapitálu se sídlem v Třinci-Starém Městě a pobočkou v Zábřehu, která se zabývá prodejem hutního materiálu. Nosným artiklem společnosti je především válcovaná ocel, nabízí i ocel kovanou, loupanou, taženou a broušenou.

CHARAKTERISTIKA FIREM Z ŽEBŘÍČKU TOP 100

Moravskoslezský /Česká kraj republika

Počet zaměstnanců   254,7 / 173,9

Obrat (2004, mil. Kč)   638,8 / 568,0

Zisk (2004, mil. Kč)   42,5 / 45,7

Index 1000 Coface    571,1 / 520,3

1) průměry z žebříčků TOP 100 ve všech krajích

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít