Štiky českého byznysu v Jihočeském kraji

30. května 2005, 00:00 - admin
30. května 2005, 00:00

ŽEBŘÍČEK FIREM Táborská firma Agrico se stala dalším regionálním vítězem žebříčku Štiky českého byznysu. Žebříček vyhlašuje týdeník Profit ve spolupráci se společností Coface Intercredit Czechia. Nejdynamičtější firmou Jihočeského kraje je táborská společnost Agrico, zabývající se velkoobchodem s bramborami.

ŽEBŘÍČEK FIREM Táborská firma Agrico se stala dalším regionálním vítězem žebříčku Štiky českého byznysu. Žebříček vyhlašuje týdeník Profit ve spolupráci se společností Coface Intercredit Czechia.

Nejdynamičtější firmou Jihočeského kraje je táborská společnost Agrico, zabývající se velkoobchodem s bramborami. Její čelné umístění potvrdilo jednu ze základních vlastností žebříčku Štiky českého byznysu, a to že na velikosti podniku nezáleží. Společnost Agrico měla totiž podle dostupných údajů pouze dva zaměstnance. Zájemce o bližší informace to však nebude mít lehké - podnik nemá vlastní webové stránky.

„Prvenství firma získala díky významnému nárůstu obratu, výborné rentabilitě vlastního kapitálu a optimální zadluženosti,“ zdůvodnil výsledek Jiří Hylmar, ředitel společnosti Coface Intercredit Czechia, která ve spolupráci s týdeníkem Profit žebříček připravuje. „Agrico by se velmi dobře umístilo i v celorepublikovém srovnání - zisk 722,6 bodu z tisíce možných by mu stačil na výborné sedmé místo,“ dodal.

Druhé místo v Jihočeském kraji obsadila kaplická společnost Isotherm. Zaměřuje se na výrobu a prodej izolačních dvojskel, bezpečnostních kalených skel a plochých skel pro nábytkářský průmysl. Na třetí pozici se umístila VSP Data z Tábora, jejímž oborem činnosti je především projektování a implementace firemních informačních systémů a datových sítí. Obě firmy se mohou pochlubit dobrou až výbornou rentabilitou a likviditou i optimální zadlužeností.

Na prvních stech příčkách žebříčku Jihočeského kraje se v porovnání se zbytkem republiky častěji umístily firmy z odvětví dopravy a spojů (v první stovce jich je téměř osm procent, což je nejvyšší podíl ze všech krajů ČR. Relativně častější jsou zde také podniky zabývající se stavebnictvím a těžbou surovin. Absolutně nejvíce je ovšem firem, které mají jako jeden z oborů činnosti zpracovatelský průmysl - těch je více než 36 procent.

Do žebříčku Štiky českého byznysu jsou zařazeny firmy se sídlem v daném kraji, které měly v hodnoceném tříletém období (nyní tedy v letech 2001 až 2003) obrat vyšší než jeden milion eur a zároveň splnily kvalifikační kritéria -alespoň jeden kladný výsledek hospodaření během hodnoceného období a schopnost dostát svým závazkům. Pro vlastní umístění v žebříčku je rozhodující hodnota Indexu 1000 CIC, který je počítán na základě pěti ekonomických kritérií: nárůstu obratu, ROE (poměru hospodářského výsledku po zdanění k vlastnímu kapitálu), ROA (poměru hospodářského výsledku po zdanění k celkovým aktivům), běžné likvidity a míry zadluženosti. Každé z těchto pěti základních kritérií je obodováno v rozmezí od nuly do 200. Z těchto dílčích hodnot je pak spočten celkový Index 1000 CIC. Firmy tak mohou získat maximálně 1000 bodů.

Žebříček Štiky českého byznysu je sestavován na základě existující databáze Coface Intercredit Czechia. Hodnocení se ale může zúčastnit kterákoliv domácí firma, která organizátorům poskytne své ekonomické výsledky.

CHARAKTERISTIKA FIREM Z TOP 100 ŽEBŘÍČKU

 Jihočeský kraj Česká republika
 Počet zaměstnanců190,3197,4
 Obrat (2003, v mil. Kč)560,0609,5
 Zisk (2003, v mil. Kč) 47,847,5
 Index 1000 CIC517,8508,1

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít