Stěžujte si, ale s rychlou reakcí nepočítejte

22. ledna 2007, 00:00 - admin
22. ledna 2007, 00:00

Tuzemského spamera lze nahlásit prostřednictvím formuláře na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Vhodné je přiložit „důkazní materiál“, zejména tedy obdržený reklamní e-mail včetně takzvané hlavičky, umožňující identifikovat odesílatele. Ideální je zaslat takový e-mail jako přílohu ve formátu.

Tuzemského spamera lze nahlásit prostřednictvím formuláře na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Vhodné je přiložit „důkazní materiál“, zejména tedy obdržený reklamní e-mail včetně takzvané hlavičky, umožňující identifikovat odesílatele. Ideální je zaslat takový e-mail jako přílohu ve formátu.msg. nebo .eml.

Adresát (oznamovatel) však v následném správním řízení nemá postavení účastníka. Je pouze vyrozuměn o tom, jak úřad s jeho stížností naložil. Jestliže adresát požaduje náhradu škody nebo třeba omluvu, musí se obrátit na běžný soud. Zmíněný úřad může dát odesílateli pokutu, ale nerozhoduje o nárocích poškozeného.

V roce 2005 obdržel Úřad přes 1100 stížností, zhruba 15 procent bylo neoprávněných. Pouze 16 případů skončilo udělením sankce. „V roce 2006 jsme pak obdrželi 1296 podnětů. V 87 případech bylo zahájeno správní řízení. Celková výše uložených pokut činila 316 tisíc korun,“ říká mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. Pokuty nejsou v likvidační výši, ale na druhou stranu nešlo ani o symbolické tresty. Podle dostupných informací se v průměru jedná o tisíce až desítky tisíc korun.

Mezi nejznámější odesílatele nevyžádaných obchodních sdělení patřila například společnost Media Online, provozující portál TvujDum.cz, nebo internetový podnikatel Aleš Slabý. V oblasti politických (a tedy zákonem nezakázaných) textů je proslulý zejména Čechoameričan Ross Hedvíček.

Velký rozruch mezi tuzemskými uživateli internetu vzbudil loňský e-mail vedoucího oddělení inspektorátu Úřadu pro ochranu osobních údajů Jindřicha Formánka. Místo informace o vyřízení podání se v něm totiž stěžovatelů zeptal, zda i po roce trvají na prošetření. Pokud by na tuto „výzvu“ někdo z oslovených neodpověděl, bude jeho stížnost vyřazena a úřad se jím nebude zabývat.

Nevídaný počin Úřad vysvětlil skutečností, že vyřizování došlých podání nestíhá. Formánkův dopis však vyvolal u řady stěžovatelů velmi negativní reakce. Například programátor a internetový publicista Martin Malý odpověděl: „Své podání jsem si nerozmyslel. Dokud provoz vašeho Úřadu platím ze svých daní, tak je vaší náplní práce prošetřit mou stížnost a nakonec mne informovat o výsledku.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít