Stěžujte si, ale s rychlou reakcí nepočítejte

22. ledna 2007, 00:00 - admin
22. ledna 2007, 00:00

Tuzemského spamera lze nahlásit prostřednictvím formuláře na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Vhodné je přiložit „důkazní materiál“, zejména tedy obdržený reklamní e-mail včetně takzvané hlavičky, umožňující identifikovat odesílatele. Ideální je zaslat takový e-mail jako přílohu ve formátu.

Tuzemského spamera lze nahlásit prostřednictvím formuláře na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Vhodné je přiložit „důkazní materiál“, zejména tedy obdržený reklamní e-mail včetně takzvané hlavičky, umožňující identifikovat odesílatele. Ideální je zaslat takový e-mail jako přílohu ve formátu.msg. nebo .eml.

Adresát (oznamovatel) však v následném správním řízení nemá postavení účastníka. Je pouze vyrozuměn o tom, jak úřad s jeho stížností naložil. Jestliže adresát požaduje náhradu škody nebo třeba omluvu, musí se obrátit na běžný soud. Zmíněný úřad může dát odesílateli pokutu, ale nerozhoduje o nárocích poškozeného.

V roce 2005 obdržel Úřad přes 1100 stížností, zhruba 15 procent bylo neoprávněných. Pouze 16 případů skončilo udělením sankce. „V roce 2006 jsme pak obdrželi 1296 podnětů. V 87 případech bylo zahájeno správní řízení. Celková výše uložených pokut činila 316 tisíc korun,“ říká mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. Pokuty nejsou v likvidační výši, ale na druhou stranu nešlo ani o symbolické tresty. Podle dostupných informací se v průměru jedná o tisíce až desítky tisíc korun.

Mezi nejznámější odesílatele nevyžádaných obchodních sdělení patřila například společnost Media Online, provozující portál TvujDum.cz, nebo internetový podnikatel Aleš Slabý. V oblasti politických (a tedy zákonem nezakázaných) textů je proslulý zejména Čechoameričan Ross Hedvíček.

Velký rozruch mezi tuzemskými uživateli internetu vzbudil loňský e-mail vedoucího oddělení inspektorátu Úřadu pro ochranu osobních údajů Jindřicha Formánka. Místo informace o vyřízení podání se v něm totiž stěžovatelů zeptal, zda i po roce trvají na prošetření. Pokud by na tuto „výzvu“ někdo z oslovených neodpověděl, bude jeho stížnost vyřazena a úřad se jím nebude zabývat.

Nevídaný počin Úřad vysvětlil skutečností, že vyřizování došlých podání nestíhá. Formánkův dopis však vyvolal u řady stěžovatelů velmi negativní reakce. Například programátor a internetový publicista Martin Malý odpověděl: „Své podání jsem si nerozmyslel. Dokud provoz vašeho Úřadu platím ze svých daní, tak je vaší náplní práce prošetřit mou stížnost a nakonec mne informovat o výsledku.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít