Stěžujte si, ale s rychlou reakcí nepočítejte

22. ledna 2007, 00:00 - admin
22. ledna 2007, 00:00

Tuzemského spamera lze nahlásit prostřednictvím formuláře na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Vhodné je přiložit „důkazní materiál“, zejména tedy obdržený reklamní e-mail včetně takzvané hlavičky, umožňující identifikovat odesílatele. Ideální je zaslat takový e-mail jako přílohu ve formátu.

Tuzemského spamera lze nahlásit prostřednictvím formuláře na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Vhodné je přiložit „důkazní materiál“, zejména tedy obdržený reklamní e-mail včetně takzvané hlavičky, umožňující identifikovat odesílatele. Ideální je zaslat takový e-mail jako přílohu ve formátu.msg. nebo .eml.

Adresát (oznamovatel) však v následném správním řízení nemá postavení účastníka. Je pouze vyrozuměn o tom, jak úřad s jeho stížností naložil. Jestliže adresát požaduje náhradu škody nebo třeba omluvu, musí se obrátit na běžný soud. Zmíněný úřad může dát odesílateli pokutu, ale nerozhoduje o nárocích poškozeného.

V roce 2005 obdržel Úřad přes 1100 stížností, zhruba 15 procent bylo neoprávněných. Pouze 16 případů skončilo udělením sankce. „V roce 2006 jsme pak obdrželi 1296 podnětů. V 87 případech bylo zahájeno správní řízení. Celková výše uložených pokut činila 316 tisíc korun,“ říká mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. Pokuty nejsou v likvidační výši, ale na druhou stranu nešlo ani o symbolické tresty. Podle dostupných informací se v průměru jedná o tisíce až desítky tisíc korun.

Mezi nejznámější odesílatele nevyžádaných obchodních sdělení patřila například společnost Media Online, provozující portál TvujDum.cz, nebo internetový podnikatel Aleš Slabý. V oblasti politických (a tedy zákonem nezakázaných) textů je proslulý zejména Čechoameričan Ross Hedvíček.

Velký rozruch mezi tuzemskými uživateli internetu vzbudil loňský e-mail vedoucího oddělení inspektorátu Úřadu pro ochranu osobních údajů Jindřicha Formánka. Místo informace o vyřízení podání se v něm totiž stěžovatelů zeptal, zda i po roce trvají na prošetření. Pokud by na tuto „výzvu“ někdo z oslovených neodpověděl, bude jeho stížnost vyřazena a úřad se jím nebude zabývat.

Nevídaný počin Úřad vysvětlil skutečností, že vyřizování došlých podání nestíhá. Formánkův dopis však vyvolal u řady stěžovatelů velmi negativní reakce. Například programátor a internetový publicista Martin Malý odpověděl: „Své podání jsem si nerozmyslel. Dokud provoz vašeho Úřadu platím ze svých daní, tak je vaší náplní práce prošetřit mou stížnost a nakonec mne informovat o výsledku.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít