Steen Jakobsen: Střední a východní Evropa dospívá

31. srpna 2015, 07:36 - Steen Jakobsen
31. srpna 2015, 07:36

Pro rozsáhlé území od Slovinska po Ural zůstává i nadále určujícím historickým faktorem pád Berlínské zdi. Ten vyvolal silné emoce, nápady, nové ekonomické systémy a masivní změny v každodenním životě obyvatel. A po 26 letech je načase, aby tento region konečně vyrostl z puberty a zaujal své místo na světové scéně.

Kolik znáte 26letých lidí, kteří nikdy neudělali chybu, neriskovali nebo se neopili? Málo. Nově „demokratizované“ republiky to mají podobně. Chyby byly od věků součástí každého dospívání – lidí i regionů. V 26 letech je tak právě čas zaměřit se na kariéru, důchod a vzdělávání dětí. Jinak řečeno – je čas dospět.

Navštívil jsem téměř všechny země v tomto regionu a udělaly na mě skutečně dojem. Oblast se stala průmyslovou zónou. Mohou za to nízké náklady na lidskou práci a touha po změnách společně se snadným přístupem k penězům z evropských fondů, zatímco stará Evropa má problém vůbec nějaký úvěr získat.

Společným jmenovatelem regionu je ochota otevřít se cizímu kapitálu. Tu však současně doprovází váhavost při otevírání domácích trhů. A to se musí změnit. Přesto tento region nabízí Evropě jako celku velkou naději.

Současné sankce vůči Rusku mají negativní vliv na všechny země v regionu

Produktivní základna střední a východní Evropy a zdroje Ruska představují vhodnou kombinaci k technologiím, logistice a know-how staré Evropy. Mnohokrát už jsem říkal, že z ekonomického hlediska by Rusko a Evropa představovaly dokonalý pár.

Evropa má neustálý nedostatek energií a surovin, Rusko trpí nedostatkem kapitálu, investic a technologií. Oba regiony by měly provádět B2B směny. Místo toho je jejich vztah založen na politických rozhodnutích shora, která nepočítají ani se skutečnými lidmi, ani se skutečným byznysem.

Aby mohl region své výhody plně využít, musí se zaměřit na dvě věci. Zaprvé na vztah Ruska a Evropy. Mnoho zemí se aktivně snaží od Ruska odpoutat. Rusko má možná své vlastní problémy, přesto si stále drží dominantní postavení v mnoha účetních záznamech o exportu/importu.

Současné sankce vůči Rusku mají negativní vliv na všechny země v regionu kvůli uměle vytvořeným obchodním vzorcům, nedostatku exportního potenciálu nebo prosté přemíře byrokracie. Zadruhé je třeba se zaměřit na dlouhotrvající ideologie.

Několik výzev

Pokud se má celý region pohnout kupředu, musí dát sbohem ideologiím z roku 1989, které stále přežívají. Lidé musí pochopit, že otevření hranic, výměna informací a nápadů, B2B a volná konkurence činí domácí ekonomiku silnější a stabilnější.

Ve zbytku roku 2015 a v roce 2016 čeká tento region několik výzev. Nízké ceny energií a komodit otestují fiskální disciplínu, nedostatečný růst exportu bude se zveřejněním údajů za druhou polovinu roku 2015 citelný a akciové trhy se ocitnou pod tlakem.

Region má ale spoustu času a prostoru na zlepšení. Pokud se jedná o jeho schopnost zotavit se a řešit problémy, jsem velký optimista. Jen se musí konečně začít chovat přiměřeně svému věku.

Autor je hlavním ekonomem Saxo Bank


Čtěte také:

Analýza k 25. výročí: Doháníme Západ, ale tygrem nejsme

MMF: Střední Evropě pomáhá levnější ropa a oživení v eurozóně

Nechuť střední Evropy zemí přijímat uprchlíky je výzvou ideálům Západu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít