Stávka nemusí být vyhlašována tři pracovní dny předem

13. června 2011, 08:21 - Richard W. Fetter
13. června 2011, 08:21

Stávka, nejde-li o spor o kolektivní smlouvu, nemusí být vyhlašována 3 pracovní dny předem, tak už dříve rozhodl Nejvyšší soud.

 

Foto: Miloslav Hamřík

Nejvyšší soud České republiky jako vrcholný orgán soustavy obecných soudů již nejednou posuzoval otázku legálnosti stávky. V případě, který uzavřel svým usnesením spis. zn. 21 Cdo 2655/2004, ze dne 28. června 2005, sice posoudil stávku odborové organizace řidičů tramvají působících v Dopravním podniku hlavního města Prahy jako stávku v souvislosti s kolektivním vyjednáváním, neboť se vedle dalších otázek týkala i mzdových požadavků zaměstnanců, a proto pro nesplnění zákonem o kolektivním vyjednávání pro konání stávky předepsaných podmínek jako nezákonnou. Závěry, které soud vyslovil, však mají význam právě pro aktuální posouzení stávky, kterou odbory chystaly na 13. června 2011 a kterou zakázal svým předběžným opatřením Městský soud v Praze. Závěry dřívějších rozhodnutí NS ČR nasvědčují tomu, že tato stávka, posléze předložená na 16. června 2011, by naopak měla být hodnocena jako legální!

Odborová organizace v uvedeném případě, který posuzoval Nejvyšší soud, zveřejnila dne 2. 2. 2003 prostřednictvím sdělovacích prostředků a na svých internetových stránkách tiskové prohlášení, ve kterém oznámila, že dne 3. 2. 2003 v době od 4. 00 do 24. 00 hod. proběhne stávka řidičů tramvají. Nedostála tedy své povinnosti ve smyslu ust. § 17 odst. 4 zákona o kolektivním vyjednávání, podle něhož musí písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 3 pracovní dny předem, kdy bude stávka zahájena, důvody a cíle stávky, počet zaměstnanců, kteří se stávky zúčastní, a seznamy pracovišť, která nebudou v době stávky v provozu.

Právo na stávku je zaručeno nejen tehdy, jde-li o spor o uzavření kolektivní smlouvy, ale i tehdy, jestliže je prostředkem obrany jiných hospodářských nebo sociálních zájmů zaměstnanců u jejich zaměstnavatelů – i taková stávka požívá právní ochrany, nemůže však být posuzována podle zákona o kolektivním vyjednávání. To už jsme objasnili 6. 12. 2010 v článku Stávka chystaná na 8. prosince není nelegální. Pro stávku mimo kolektivní vyjednávání proto neplatí povinnost dle ust. § 17 odst. 4 zákona o kolektivním vyjednávání oznámit ji zaměstnavateli 3 pracovní dny předem.

Nejvyšší soud ČR v jiném svém rozhodnutí, a to rozsudku Nejvyššího soudu ČR ze dne 14. 11. 2002, spis. zn. 21 Cdo 2104/2001, výslovně zdůraznil, že: „Nesouvisí-li stávka se sporem o uzavření kolektivní smlouvy, nemůže být posuzována ani analogicky podle zákona o kolektivním vyjednávání.“

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít