Staví se nejen na periferii

26. března 2007, 00:00 - PETR BÝM
26. března 2007, 00:00

NOVÉ PRAŽSKÉ PROJEKTY Stavební horečka v Praze neutichá. Většinou ale v okrajových čtvrtích, ve středu města se totiž pro novou stavbu těžko hledá místo. Přesto bude právě letos v pražském centru docela rušno - přibudou tady nové obchody, kanceláře i byty.

NOVÉ PRAŽSKÉ PROJEKTY

Stavební horečka v Praze neutichá. Většinou ale v okrajových čtvrtích, ve středu města se totiž pro novou stavbu těžko hledá místo. Přesto bude právě letos v pražském centru docela rušno - přibudou tady nové obchody, kanceláře i byty.

Po zástavbě proluky Myslbek na Příkopech se ve vnitřní Praze developeři museli soustřeďovat hlavně a především na rekonstrukce starších objektů. V minulých letech tímto způsobem pražské centrum získalo řadu moderních kancelářských i obchodních objektů (Jungmannova Plaza, The Forum, Salmovský palác), nových projektů ale bylo spíše méně.

Velká obchodní centra, ale stejně tak bytové domy byly hlavně z prostorových důvodů realizovány v oblasti širšího centra (Smíchov, Karlín) nebo na periferii města. V letošním roce se ale nové objekty vracejí do centra - některé budou dokončeny, jiné naopak startují.

NOVÉ NÁMĚSTÍ REPUBLIKY

Východní stranu náměstí Republiky tvořily dlouhá léta dvě budovy: barokní kapucínský kostel svatého Josefa a kasárna, která tady byla postavena v polovině 19. století. Tato pseudorománská stavba v pražském kontextu nikdy nepředstavovala nic výjimečného, většinou se zmiňovala jen v souvislosti s dramatikem Josefem Kajetánem Tylem, který zde v roce 1834 složil text naší národní hymny. Spíše nevzhledný vojenský objekt se ovšem letos na podzim stane novou dominantou celého náměstí. Jeho fasáda totiž bude tvořit průčelí obchodního a administrativního centra Palladium, které bylo postaveno právě na jeho pozemku. Změní se i celková podoba náměstí, které se stane pěší zónou.

Rozměry Palladia (39 tisíc metrů čtverečních obchodů, 19 500 metrů kanceláří) se nedají porovnávat s kapacitou hypermarketových komplexů, jako je Chodov či Zličín, ale předčí například i nedávno otevřenou Šestku či novodvorskou Plazu. Oproti nim má ovšem navíc v „záloze“ atraktivní polohu a v neposlední řadě i atraktivnější vzhled.

Palladium je možná první vlaštovkou trendu, který je dnes patrný v řadě západoevropských metropolí, totiž návratu „velkých“ obchodů z periferií do centrálních čtvrtí. Další by mělo být revitalizované Hlavní nádraží; na jeho novou podobu si ale Pražané musí ještě několik let počkat. Obchodníci mají pražské centrum zjevně rádi. „V současnosti je pronajato 98 procent kamenných obchodů v komplexu,“ tvrdí Veronika Kozová z developerské společnosti EPD. Přitom ceny jsou vysoké. Podle Kozové se blíží úrovni nájmů obchodních ploch na nedalekých Příkopech, kde se pohybují mezi 100 až 150 eury za metr a měsíc.

PROLUKY POSTUPNĚ MIZÍ

Praha 1 se dnes spíše vylidňuje, mimo jiné i proto, že z řady starých činžovních domů se staly kanceláře či hotely, když bytové novostavby se v centru prakticky neobjevují. Výjimkou v tomto ohledu je bytový dům Rezidence Františkánská zahrada, který souvisí s rekonstruovanou obchodně-administrativní budovou Gallery Myšák. Rezidence střed města obohatí o nové byty - vzhledem k poloze i kvalitě výstavby se ovšem jejich ceny pohybují v desítkách milionů korun. Projekt bude dokončen na podzim.

Letos také začal schvalovací proces, jehož výsledkem by měla být zástavba poslední větší proluky v centru Prahy, parkoviště na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice. Projekt - jde o luxusní hotel - už byl počátkem tohoto roku představen veřejnosti, čeká ho ovšem ještě územní a stavební řízení, které by ale vzhledem k podpoře ze strany magistrátu i radnice Prahy 1 mělo skončit úspěšně.

Jakkoli se zdá, že další žádné volné místo centrum Prahy už nemá, není to tak docela pravda. Sice miniaturní, ale přece jenom volný a nezastavěný pozemek, který má dnes podobu parčíku, je na rohu ulice Dlouhé a Benediktské. Praha 1 tady v dohledné době postaví dům s pečovatelskou službou. Potřebná stavební parcela se ovšem dá získat i jinak - obchodně-administrativní COPA Centrum, v jehož pozadí stojí známý developer Sebastian Pawlovský, bude postaveno ve Spálené ulici, na prostranství za obchodním domem Tesco (někdejší Máj), kde je dne stanice metra a tržnice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít