Staví se i bez jistých nájemců

25. února 2011, 08:59 - Renata Lichtenegerová
25. února 2011, 08:59

V Praze letos přibude až sto tisíc metrů čtverečních v moderních kancelářských budovách. Developeři se po delší době opět pouštějí do spekulativní výstavby. Nájmy v tuzemských kancelářích navzdory celoevropskému trendu zatím nerostou.

Foto: Profimedia

V loňském roce se developeři v tuzemsku opět pustili do spekulativní výstavby kancelářských budov. Znamená to výstavbu, kdy nejsou předem jistí žádní, nebo alespoň někteří nájemci. To bylo doposud během hospodářské krize neobvyklé.

Analytici společnosti DTZ předpokládají, že v letošním roce bude v Praze postaveno zhruba 100 tisíc m2 nových kanceláří, přičemž přibližně 70 procent ploch zatím nemá jasné nájemce. Dalších 100 až 120 tisíc m2 může být podle odborníků dokončeno v roce 2012. „Aktuálně registrujeme velké množství nových projektů. Vydané stavební povolení je pro 313 tisíc m2 administrativních prostor, platné územní rozhodnutí mají projekty s objemem dalších 500 tisíc m2 kanceláří,“ přibližuje Lenka Šindelářová z pražské kanceláře společnosti DTZ.

K největším projektům, které by se měly dočkat dokončení už v letošním roce, patří plně obsazený Main Point Karlín, Harfa Office Park v Praze 9 či druhá fáze Futurama Business Parku.

Na prvním místě mezi investicemi

S kancelářskými budovami se v uplynulém roce čile obchodovalo. Obchody s nimi, v celkové hodnotě 317 milionů eur, představovaly podle analytické společnosti King Sturge 47procentní podíl na celkovém objemu všech realitních investic. Největší transakce se uskutečnila koncem roku, kdy developerská společnost Finep prodala dvě kancelářské budovy City West na Západním Městě skupině CPI. Ta za budovy, v nichž sídlí společnost Siemens, zaplatila 1,8 miliardy korun.

S uskutečněnými pronájmy to už tak příznivé nebylo. V Praze se loni pronajalo 214,7 tisíce m2 moderních kanceláří, což je meziroční pokles zhruba o 12 procent. Číslo o pronajatých kancelářích navíc vylepšují obnovené smlouvy nájemců, takzvané renegociace. Na pronájmech se loni podílely ze 42 procent, v roce 2009 to byla přibližně třetina.

Už se zase staví

Celkový objem ploch v projektech v různém stadiu realizace dosáhl na konci loňského roku 170 tisíc m2. Nově se začala stavět například druhá fáze Futurama Business Parku v Praze 8, budova City West A2 v Praze 5 a zahájena byla rekonstrukce v rámci projektu Qubix vedle Kongresového centra v Praze 4.

Nájmy zdraží až za rok

V rámci Evropy si firmy v loňském roce za svá sídla připlatily. Kanceláře v hlavních městech zdražovaly, a to v průměru o 8,4 procenta. „Růst nájemného v Evropě je dán především úbytkem volných kancelářských ploch a růstem ekonomik ve Skandinávii i v zemích střední a východní Evropy,“ říká Magali Martonová, která ve společnosti DTZ vede oddělení CEMEA Research.

V Praze se ale nejvyšší průměrný nájem za kanceláře výrazně nezměnil a nadále se měsíčně pohyboval kolem 21 eur za metr čtvereční. Česká metropole tedy zatím nevykazuje žádné citelné výkyvy a ani v letošním roce není podle analytiků pravděpodobné, že by nevyšší dosahované nájemné výrazně rostlo.

Uvedené nájmy kolem 21 eur platí pro nejlepší projekty v centru metropole. „Mimo centrum se budou i v letošním roce nájmy pohybovat mezi 15 až 17,5 eura za m2 a měsíc. Na okraji města pak ještě níže, zhruba od 13 do 14,5 eura,“ předpovídá Šindelářová.

Nejvyšší nárůst nájemného, a to o 37,5 procenta, zaznamenaly v roce 2010 administrativní plochy v Moskvě. Pomyslná druhá příčka patří londýnskému City, kde nájemné v kancelářích narostlo o 23 procent. O sedm a 11 procent naopak pokleslo nejvyšší dosažené nájemné v kancelářích v Dublinu a Madridu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít