Stavebnictví trpí nedostatkem lidí

22. září 2008, 08:00 - Tomáš Johánek
22. září 2008, 08:00

LIDSKÉ ZDROJE - Základní hrozbou nejen pro české stavebnictví je nedostatek pracovníků. Stavbaři globálně nejvíce postrádají stavební a projektové manažery, řemeslníky, specialisty a smluvní manažery. V Česku i ve světě problém řeší firmy především získáváním chybějících pracovníků v zahraničí. Vyplývá to z celosvětové studie o stavebním průmyslu od společnosti KPMG.

Jednoznačně největší nouze je v globálním stavebnictví o stavební a projektové manažery, postrádá je až 74 procent oslovených firem. Řemeslníků, specialistů a smluvních manažerů má nedostatek shodně 34 procent společností, na 30 procent z nich marně shání inženýry. Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš již dříve řekl, že tuzemskému stavebnictví se nedostává minimálně kolem 5000 lidí.

Nedostatek zaměstnanců bude mít podle účastníků průzkumu velký dopad na jejich podnikání. Téměř polovina z nich si myslí, že to omezí jejich růst, 21 procent respondentů očekává v této souvislosti zvýšení rizika, 19 procent zvýšení nákladů.

Chystá se dovoz pracovníků z ciziny

Na 77 procent oslovených firem připustilo, že zaměstnává pracovníky ze zahraničí. V Česku nyní Svaz podnikatelů ve stavebnictví vybírá personální agentury, které by českým stavbařům měly dovézt zaměstnance ze zemí, jako je například Vietnam a Čína. Na 84 procent respondentů průzkumu se domnívá, že ve stavebním průmyslu se dostatečně neřeší vleklé problémy s nedostatkem znalostí, zkušeností a dovedností.

Kolem 66 procent firem je však zároveň přesvědčeno, že při řešení problému postupují správně. „Je překvapivé, že jednotlivé společnosti v průzkumu jsou přesvědčeny, že činí dostatek kroků, ale odvětví jako takové trpí nedostatkem kvalitních lidí,“ říká partner společnosti KPMG ČR Andreas Höfinghoff.

Výrobci stavebnin se zatím krize nebojí

Dalším faktorem, který by mohl ohrozit rozvoj stavebnictví v celé Evropě, je světová finanční krize, která v některých evropských zemích tvrdě udeřila na stavební výrobu. Někteří výrobci stavebních materiálů však připouštějí, že „dobře už bylo“. Mezinárodní ratingová agentura Moodys změnila na příštích 12 až 18 měsíců hodnocení evropských výrobců stavebních hmot a materiálů ze stabilního na negativní. Moodys snížila hodnocení producentů stavebnin v důsledku zhoršování ekonomických podmínek a zpomalení stavebnictví. „Ve druhém čtvrtletí 2008 se objemy kameniva, cementu a dalších stavebních materiálů na některých hlavních trzích propadaly překvapivě rychle,“ uvádí viceprezident Moodys Matthias Hellstern.

Pokles výroby stavebnin prý způsobil propad bytové výstavby v USA, Španělsku, Irsku a Velké Británii. Výpadek výroby v části západní Evropy a USA podle agentury zcela nenahradí ani produkce ve střední a východní Evropě a Asii. „Ačkoli jsou východoevropské a asijské trhy stále silné, mají omezený prostor pro další růst kvůli vysokým mírám inflace a již dosažené vysoké ziskovosti,“ dodává Hellstern.

Růst prý bude pokračovat

S tím však někteří producenti nesouhlasí. Podle Barbary Braunöckové z cihlářské společnosti Wienerberger bude region střední a východní Evropy díky dohánění zpoždění za západoevropským trhem dále nadprůměrně růst, a proto bude mít i dostatek prostoru pro další expanzi. „Východní Evropa ale nemůže kompenzovat výpadek stavebního průmyslu na Západě,“ míní prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Minulé roky podle něj odvětví vykazovalo nadprůměrné výsledky. „Letošní rok a výhled už jistě tak dobrý nebude,“ říká. Největší dopad bude mít finanční krize především na bytovou výstavbu, na ní však podle Matyáše významná část výrobců stavebnin tolik závislá není. „Výstavba bytů výrobu cementu až tak neovlivní,“ dodává Matyáš. Zabolí to však údajně například cihláře.

Podle generálního ředitele společnosti Lafarge Cement Ivana Mareše se však již snižuje poptávka po pytlovém cementu, který se užívá v bytové výstavbě. Výrobci stavebnin se podle Mareše prý také potýkají s problémy při realizaci infrastrukturních projektů. Pociťují i nasycenost trhu v oblasti průmyslových a obchodních staveb.

Mění se chování investorů

Některé firmy se prý spíše než s krizí potýkají se změnami v chování investorů. „Společnosti Českomoravský cement se dotýká především přesun zájmu investorů z akciových trhů směrem ke komoditám,“ říká předseda představenstva firmy Jan Hrozek. „Růst cen komodit pociťujeme poměrně silně, protože jeho důsledkem je citelné zdražení vstupů pro cementářskou výrobu, zejména u nafty a paliv,“ dodává.

Kolaps stavebního trhu v Británii a USA již ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu snížil zisk rakouského výrobce cihel a střešních tašek firmy Wienerberger. Firma plánuje uzavření nebo přerušení výroby ve 25 podnicích. V červenci média informovala o tom, že ukončí výrobu také v cihelně v Letech na Písecku. V Česku provozuje 14 cihelen a některé další závody. Na evropském kontinentálním trhu je však podle Braunöckové pro koncern problémem spíše než krize slábnoucí kupní síla spotřebitelů, kteří kvůli snižování reálných příjmů odkládají větší investiční rozhodnutí.

Dalším světovým producentem stavebnin, který bolestně pocítil dopady krize, je francouzská společnost Saint-Gobain. Plánuje propustit 6000 zaměstnanců. Pracovníků v Česku by se však opatření týkat nemělo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít