Stavebnictví se daří. Zatím...

22. září 2008, 08:00 - Tomáš Johánek
22. září 2008, 08:00

Dobré sezony českého stavebnictví pokračují. Podle odborníků však dočasně, stagnace je na spadnutí. Přesto se ale ještě v červenci stavební výroba ve stálých cenách meziročně zvýšila o 6,9 procenta. Největší růst zaznamenalo inženýrské stavitelství, a to jak v nové výstavbě, rekonstrukcích a modernizacích, tak i v opravách a údržbě.

Vývoj českého stavebnictví výrazně ovlivňují peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. Nejvíce se daří těm stavebním odvětvím, která čerpají nejvíce peněz. Na prvním místě je to určitě výstavba dopravní infrastruktury. Analytici a stavební firmy červencové výsledky odvětví příliš optimisticky nevidí. „Výsledky z ekonomiky jasně naznačují, že zpomalení je tady,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

Podle mluvčího společnosti Metrostav Františka Poláka stavebnictví ztratilo růstový potenciál, především soukromá sféra výrazně omezuje nové projekty. „Veřejné zdroje sice díky čerpání evropských fondů pokles oboru brzdí, ale jejich čerpání omezuje legislativní nepřipravenost dopravních investic,“ míní Polák.

Opatrné banky

Na stavební výrobě se také začíná odrážet větší opatrnost bank při poskytování hypoték, horší dostupnost úvěrů pro investory administrativních budov však zatím ještě stavební trh výrazněji neovlivnila. Úřady v červenci povolily stavby za 35 miliard korun, což bylo meziročně o 16,2 procenta více. Stavebníci by měli postavit objekty za 24,2 miliardy korun, změny dokončených staveb mají dosáhnout hodnoty 10,8 miliardy. Ze 4117 bytů, jejichž výstavbu povolily stavební úřady a jichž je meziročně o 18,2 procenta více, má být nově postaveno 3680 bytů.

Zaměstnanců ubývá

Orientační hodnota nově povolených bytů v bytových domech byla 9,7 miliardy korun. Průměrná podlahová plocha bytů u nové výstavby v červenci představovala 126,4 metru čtverečních s orientační hodnotou 20 tisíc korun za metr čtvereční.

Počet zaměstnanců ve stavebních firmách, které měly 20 a více lidí, klesl meziročně o 1,2 procenta. Trend snižování počtu zaměstnanců pokračuje z minulých měsíců, což podle analytičky Komerční banky Kamily Fialové naznačuje očekávané oslabování stavební produkce.

Nejen české stavebnictví ale podle některých odborníků ztrácí dech. Podobné je to totiž v celé Evropě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít