Stavebnictví se daří. Zatím...

22. září 2008, 08:00 - Tomáš Johánek
22. září 2008, 08:00

Dobré sezony českého stavebnictví pokračují. Podle odborníků však dočasně, stagnace je na spadnutí. Přesto se ale ještě v červenci stavební výroba ve stálých cenách meziročně zvýšila o 6,9 procenta. Největší růst zaznamenalo inženýrské stavitelství, a to jak v nové výstavbě, rekonstrukcích a modernizacích, tak i v opravách a údržbě.

Vývoj českého stavebnictví výrazně ovlivňují peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. Nejvíce se daří těm stavebním odvětvím, která čerpají nejvíce peněz. Na prvním místě je to určitě výstavba dopravní infrastruktury. Analytici a stavební firmy červencové výsledky odvětví příliš optimisticky nevidí. „Výsledky z ekonomiky jasně naznačují, že zpomalení je tady,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

Podle mluvčího společnosti Metrostav Františka Poláka stavebnictví ztratilo růstový potenciál, především soukromá sféra výrazně omezuje nové projekty. „Veřejné zdroje sice díky čerpání evropských fondů pokles oboru brzdí, ale jejich čerpání omezuje legislativní nepřipravenost dopravních investic,“ míní Polák.

Opatrné banky

Na stavební výrobě se také začíná odrážet větší opatrnost bank při poskytování hypoték, horší dostupnost úvěrů pro investory administrativních budov však zatím ještě stavební trh výrazněji neovlivnila. Úřady v červenci povolily stavby za 35 miliard korun, což bylo meziročně o 16,2 procenta více. Stavebníci by měli postavit objekty za 24,2 miliardy korun, změny dokončených staveb mají dosáhnout hodnoty 10,8 miliardy. Ze 4117 bytů, jejichž výstavbu povolily stavební úřady a jichž je meziročně o 18,2 procenta více, má být nově postaveno 3680 bytů.

Zaměstnanců ubývá

Orientační hodnota nově povolených bytů v bytových domech byla 9,7 miliardy korun. Průměrná podlahová plocha bytů u nové výstavby v červenci představovala 126,4 metru čtverečních s orientační hodnotou 20 tisíc korun za metr čtvereční.

Počet zaměstnanců ve stavebních firmách, které měly 20 a více lidí, klesl meziročně o 1,2 procenta. Trend snižování počtu zaměstnanců pokračuje z minulých měsíců, což podle analytičky Komerční banky Kamily Fialové naznačuje očekávané oslabování stavební produkce.

Nejen české stavebnictví ale podle některých odborníků ztrácí dech. Podobné je to totiž v celé Evropě.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít