Stavebnictví rok od roku posiluje

19. dubna 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
19. dubna 2004, 00:00

STAVEBNÍ FIRMY ZVLÁDAJÍ NEJEN VÝSTAVBU NOVÝCH OBJEKTŮ, ALE PŘEDEVŠÍM MALÍ A STŘEDNÍ PODNIKATELÉ SE UPLATŇUJÍ PŘI REKONSTRUKCI HISTORICKÝCH OBJEKTŮ A STARŠÍCH DOMŮ. I TO JE PRO STAVEBNÍ FIRMY ZAJÍMAVÝ TRH.

Stavbaři očekávají další růst výroby, nic by na tom neměl změnit vstup do EU nebo daňové změny

Stavebnictví se daří. Jako v jediném odvětví se zde zvyšuje zaměstnanost, zlepšuje se produktivita práce, zvyšují mzdy. Růst stavební výroby by neměly zastavit vstup do Evropské unie ani zvýšení daně z přídané hodnoty. Obojí čeká na stavební firmy již od 1. května. Vysoké tempo růstu stavebnictví začalo loni v červnu, kdy výroba stoupla meziročně o 12 procent. Ekonomové odhadují, že i letos by stavební výroba měla zaznamenat vzestup asi o pět až osm procent. S růstem výroby počítají i stavební firmy. Asi se již nebude v nejbližší době jednat o takové zakázky, jako byla nedávno dokončená Sazka Arena v P raze, ale ekonomové předpokládají, že dost dlouho se budou u nás ještě stavět obchodní centra, nové administrativní budovy i průmyslové zóny. Zakázky čekají iv oblasti dopravy, při výstavbě bytů a obytných domů. Zájmem Evropské unie je, aby se více opravovaly a stavěly vodovody, čistírny odpadních vod a ekologické stavby.

**PERSPEKTIVY MALÝCH A STŘEDNÍCH FIREM

Odvětví netáhnou jen největší hráči na trhu. Nemalá část lidí nachází práci v malých a středních stavebních firmách, které se uplatňují na nových stavbách, ale také při rekonstrukcích starších domů včetně historických památek. Stále více soukromých investorů i starostů si totiž uvědomuje, že hezky obnovený historický objekt se může stát zajímavým předmětem podnikání, - slouží například jako hotel, penzion nebo restaurační zařízení. Turisté k nám nejezdí, aby se podívali na novou administrativní budovu, byznys centrum nebo obchodní zónu. Toho mají doma až moc. Chtějí domy, za nimiž jsou vidět nejen kubíky obestaveného prostoru, ale kus stavařského umu, štukatérské, klempířské, pokrývačské a zednické dovednosti. Velký význam při propagaci českého stavebnictví v této oblasti mohou mít právě drobné stavební firmy. Získat nové poznatky a zkušenosti budou moci i při nadcházejících Stavebních veletrzích v Brně. Uskuteční se od 20. do 24. dubna a část doprovodného programu, včetně expozic vystavujících firem, bude věnována právě problematice památek a rekonstrukci historických objektů. Kromě toho bude šestice stavebních veletrhů přehlídkou novinek ve stavebnictví i navazujících oborů jako jsou alternativní zdroje energie, technika pro tvorbu a ochranu životního prostředí, elektroinstalace a osvětlovací technika.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít