Stavebnice, která nemá hranice

21. dubna 2008, 00:00 - Renata Bartošková
21. dubna 2008, 00:00

MERKUR - Již přes osmdesát let se kovová stavebnice Merkur těší oblibě u dětí, a nejen u nich.  Za svou dlouhou historii se stihla stát školní pomůckou i celosvětově známou značkou. Po revoluci málem zanikla. Dnes je ale v plné síle zpátky na českém i světovém trhu.

Polici nad Metují můžete navštívit osobité muzeum. K vidění jsou tu nejrůznější stavby včetně Ocelového města, podle stejnojmenného románu Julesa Verna, které se dostalo až do Guinessovy knihy rekordů. Vše je vyrobeno z nejslavnější české stavebnice Merkur, jejíž historie sahá až do první republiky.

Originální konstrukci dětské kovové stavebnice si nechal patentovat podnikatel Jaroslav Vancl a v roce 1920 ji začal vyrábět pod značkou Inventor. Jednotlivé díly se tehdy spojovaly kovovými háčky. O pět let později Vancl svou stavebnici vylepšil do podoby, která prakticky vydržela dodnes. Ke spojování dílů slouží od té doby šroubky a matice. Tímto krokem se hračka přiblížila skutečnému konstruování, a stala se tak pro děti ještě zajímavější.

Zlatá třicátá léta

Největší oblibě se stavebnice těšila na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století.

Kolem roku 1930 začal také vývoj plechových elektrických vláčků Merkur. Hlavním konstruktérem byl František Jirman, zeť pana Vancla. Předlohou pro první sérii byla velmi populární rychlíková lokomotiva Mikádo.

V roce 1940 přestali Merkur vyrábět, kvůli válce byl totiž nedostatek barevných kovů. O sedm let později sice Vancl začal stavebnici křísit, už počátkem padesátých let ale byla jeho soukromá firma znárodněna a výroba se stala roku 1953 součástí Okresního kombinátu v Broumově. Ten stavebnici vyráběl takřka v celém předválečném sortimentu. Výroba vláčků byla ale kvůli silné konkurenci z NDR zastavena v roce 1968 a obnovena až vlastně nedávno.

Z likvidace do celého světa

HISTORIE STAVEBNICE MERKUR

• 1920 – Jaroslav Vancl začíná vyrábět předchůdkyni Merkuru, stavebnici Inventor

• 1925 – první stavebnice Merkur

• 1953 – znárodněná továrna i s výrobou stavebnice se stává součástí

Okresního kombinátu v Broumově

• 1991– privatizace – vzniká společnost Komeb

• 1994 – nejdříve vstupuje podnik do likvidace, poté je na něj vyhlášen konkurz

• 1994 – Jaromír Kříž si pronajímá likvidovanou firmu, pak ji postupně odkupuje v rámci konkurzního řízení a obnovuje výrobu Merkuru

• 2003 – založena firma Merkur Toys

Po revoluci v roce 1989 bývalí zaměstnanci podnik zprivatizovali a založili firmu Komeb. Ta se ale krátce na to ocitla v likvidaci a později v konkurzu. Do osudu hračky se tehdy vložil začínající podnikatel Jaromír Kříž, majitel dnešní společnosti Merkur Toys. Původně měl v plánu odkoupit několik strojů z likvidovaného Komebu, nakonec si ale podnik pronajal za účelem obnovení výroby. „Byl jsem přesvědčen, že ta hračka má smysl. Podporuje tvořivost a vynalézavost dětí,“ přibližuje důvody svého rozhodnutí Kříž. Během tří let se mu podařilo výrobu zcela obnovit a nejznámější českou stavebnici zachránit.

„V současné době se snažíme v lidech opět probudit zájem, a myslím, že se nám to daří. Například muzeum v Polici navštívilo loni 21 tisíc lidí. A to má naše město zhruba 4200 obyvatel. Prodej stavebnice se v loňském roce zvýšil o dvacet procent,“ konstatuje Kříž. Lidé jsou podle něj přesyceni nekvalitními hračkami z Dálného východu a chtějí něco jiného.

Společnost Merkur Toys dnes stavebnici vyváží téměř do všech zemí Evropské unie, do USA, Kanady, Ruska i Jihoafrické republiky.

„Hodnotu ochranné známky Merkur odhadujeme přibližně na dva miliony korun. Značce se přes peripetie v devadesátých letech podařilo navázat na úspěšná minulá období, což v záplavě hraček nebylo snadné,“ míní Ladislav Vlk ze společnosti Apogeo Consulting, která se zabývá i oceňováním podniků. Podle Vlka firma Merkur zatím nepřistoupila k užšímu propojení klasické stavebnice a moderních technologií. „To je určitá slabina vzhledem k cílové skupině, pro kterou je stavebnice určena.“

Nové díly ke stavebnici z dětství

Největším konkurentem Merkuru je francouzská společnost Meccano, která chtěla v minulosti Merkur dokonce koupit. Podle Kříže prý proto, aby ji zlikvidovala. „Stavebnice Meccano se snaží prorazit na trh. My ale sázíme na to, že naše výrobky mají tradici a hlavně jsou kompatibilní. Nové díly mohou lidé klidně napojit na stavebnice, které mají doma z dětství,“ popisuje Kříž.

Na trhu je v současné době k dostání kolem třiceti variant stavebnice Merkur. Populární jsou i sady na pokusy s elektřinou i se základy elektroniky. Novinkou, která by se na pultech obchodů měla objevit během dvou měsíců, bude model bojového vrtulníku Apache. Společnost také připravuje ucelený systém výuky pro odborné předměty na základních školách.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít