Article, show

Stavebnice, která nemá hranice

21. dubna 2008, 00:00 - Renata Bartošková
21. dubna 2008, 00:00

MERKUR - Již přes osmdesát let se kovová stavebnice Merkur těší oblibě u dětí, a nejen u nich.  Za svou dlouhou historii se stihla stát školní pomůckou i celosvětově známou značkou. Po revoluci málem zanikla. Dnes je ale v plné síle zpátky na českém i světovém trhu.

Polici nad Metují můžete navštívit osobité muzeum. K vidění jsou tu nejrůznější stavby včetně Ocelového města, podle stejnojmenného románu Julesa Verna, které se dostalo až do Guinessovy knihy rekordů. Vše je vyrobeno z nejslavnější české stavebnice Merkur, jejíž historie sahá až do první republiky.

Originální konstrukci dětské kovové stavebnice si nechal patentovat podnikatel Jaroslav Vancl a v roce 1920 ji začal vyrábět pod značkou Inventor. Jednotlivé díly se tehdy spojovaly kovovými háčky. O pět let později Vancl svou stavebnici vylepšil do podoby, která prakticky vydržela dodnes. Ke spojování dílů slouží od té doby šroubky a matice. Tímto krokem se hračka přiblížila skutečnému konstruování, a stala se tak pro děti ještě zajímavější.

Zlatá třicátá léta

Největší oblibě se stavebnice těšila na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století.

Kolem roku 1930 začal také vývoj plechových elektrických vláčků Merkur. Hlavním konstruktérem byl František Jirman, zeť pana Vancla. Předlohou pro první sérii byla velmi populární rychlíková lokomotiva Mikádo.

V roce 1940 přestali Merkur vyrábět, kvůli válce byl totiž nedostatek barevných kovů. O sedm let později sice Vancl začal stavebnici křísit, už počátkem padesátých let ale byla jeho soukromá firma znárodněna a výroba se stala roku 1953 součástí Okresního kombinátu v Broumově. Ten stavebnici vyráběl takřka v celém předválečném sortimentu. Výroba vláčků byla ale kvůli silné konkurenci z NDR zastavena v roce 1968 a obnovena až vlastně nedávno.

Z likvidace do celého světa

HISTORIE STAVEBNICE MERKUR

• 1920 – Jaroslav Vancl začíná vyrábět předchůdkyni Merkuru, stavebnici Inventor

• 1925 – první stavebnice Merkur

• 1953 – znárodněná továrna i s výrobou stavebnice se stává součástí

Okresního kombinátu v Broumově

• 1991– privatizace – vzniká společnost Komeb

• 1994 – nejdříve vstupuje podnik do likvidace, poté je na něj vyhlášen konkurz

• 1994 – Jaromír Kříž si pronajímá likvidovanou firmu, pak ji postupně odkupuje v rámci konkurzního řízení a obnovuje výrobu Merkuru

• 2003 – založena firma Merkur Toys

Po revoluci v roce 1989 bývalí zaměstnanci podnik zprivatizovali a založili firmu Komeb. Ta se ale krátce na to ocitla v likvidaci a později v konkurzu. Do osudu hračky se tehdy vložil začínající podnikatel Jaromír Kříž, majitel dnešní společnosti Merkur Toys. Původně měl v plánu odkoupit několik strojů z likvidovaného Komebu, nakonec si ale podnik pronajal za účelem obnovení výroby. „Byl jsem přesvědčen, že ta hračka má smysl. Podporuje tvořivost a vynalézavost dětí,“ přibližuje důvody svého rozhodnutí Kříž. Během tří let se mu podařilo výrobu zcela obnovit a nejznámější českou stavebnici zachránit.

„V současné době se snažíme v lidech opět probudit zájem, a myslím, že se nám to daří. Například muzeum v Polici navštívilo loni 21 tisíc lidí. A to má naše město zhruba 4200 obyvatel. Prodej stavebnice se v loňském roce zvýšil o dvacet procent,“ konstatuje Kříž. Lidé jsou podle něj přesyceni nekvalitními hračkami z Dálného východu a chtějí něco jiného.

Společnost Merkur Toys dnes stavebnici vyváží téměř do všech zemí Evropské unie, do USA, Kanady, Ruska i Jihoafrické republiky.

„Hodnotu ochranné známky Merkur odhadujeme přibližně na dva miliony korun. Značce se přes peripetie v devadesátých letech podařilo navázat na úspěšná minulá období, což v záplavě hraček nebylo snadné,“ míní Ladislav Vlk ze společnosti Apogeo Consulting, která se zabývá i oceňováním podniků. Podle Vlka firma Merkur zatím nepřistoupila k užšímu propojení klasické stavebnice a moderních technologií. „To je určitá slabina vzhledem k cílové skupině, pro kterou je stavebnice určena.“

Nové díly ke stavebnici z dětství

Největším konkurentem Merkuru je francouzská společnost Meccano, která chtěla v minulosti Merkur dokonce koupit. Podle Kříže prý proto, aby ji zlikvidovala. „Stavebnice Meccano se snaží prorazit na trh. My ale sázíme na to, že naše výrobky mají tradici a hlavně jsou kompatibilní. Nové díly mohou lidé klidně napojit na stavebnice, které mají doma z dětství,“ popisuje Kříž.

Na trhu je v současné době k dostání kolem třiceti variant stavebnice Merkur. Populární jsou i sady na pokusy s elektřinou i se základy elektroniky. Novinkou, která by se na pultech obchodů měla objevit během dvou měsíců, bude model bojového vrtulníku Apache. Společnost také připravuje ucelený systém výuky pro odborné předměty na základních školách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít