Stavební spoření? Změny vítáme

14. září 2011, 16:57 - Petra Pelantová
14. září 2011, 16:57

Zda půjdeme do stavebního spoření, se rozhodneme, teprve až bude hotová nová legislativa, říká šéf distribuce a člen představenstva GE Money Bank

Tuzemské banky se předhánějí v novinkách. Růst na vysoce konkurenčním trhu, navíc s hrozbou dalšího zpomalení světové ekonomiky, bude totiž stále obtížnější. „Po zbytek tohoto roku, a ještě i příští rok budeme čelit ne zcela standardnímu ekonomickému prostředí, domnívá se šéf distribuce a člen představenstva GE Money Bank Christoph Glaser a dodává: „Prodávat produkty bude stále složitější bez ohledu na to, zda jde o úvěr či depozitní produkt.

Plánujete ve své pobočkové síti nějaké změny? Pokračujeme v otevírání klasických poboček, kterých máme v současné době 246. Do konce roku bychom jich chtěli mít 257. Kvantita ovšem není to podstatné. Pro každý trh existuje optimální počet poboček, jenž v případě Česka odhadujeme na tři sta. Musí ale být na místech, která zaručí dobrou dostupnost. Ani 500 nebo více expozitur totiž automaticky nemusí znamenat, že jsme přístupní většině populace. Někdy stačí i nižší počet lépe umístěných poboček. Expozitury dnes vnímám nejen jako místo k obsluze klientů, ale i jako základnu pro byznys, který se bude díky moderním technologiím stále častěji odehrávat mimo ně. I proto máme nový netradiční koncept poboček, jimž říkáme tykadla. Jde o malé, jednoduché kanceláře bez nákladných technologií, kde je třeba jen pracovní stůl a do kterých pravidelně několikrát do týdne dochází bankéř. Ten má s sebou veškeré potřebné vybavení v podobě přenosného počítače on-line připojeného k náležitým systémům. Ušetříme tím za nákladné vybavení i za speciální zabezpečení, klient přitom dostane plnohodnotný servis. Tykadla zatím máme tři, ale plánujeme přidat další.

Kolik činí celkové investice do pobočkové expanze? Nemáme přesně daný časový limit, dokdy chceme otevřít určitý počet poboček. Je to dlouhý proces, na kterém chceme tvrdě pracovat. Neřeknu vám přesnou sumu. Náklady na otevření každé z nich se různí v závislosti na místě a počtu pracovníků, které potřebujete. Průměrné náklady na investici do jedné pobočky se mohou pohybovat v řádu jednotek milionů korun.

Souhlasíte, že návratnost investice nových poboček se prodlužuje? Návratnost investice do nové pobočky se opravdu prodlužuje, ale u nás není v zisku pouze jedna filiálka, což se brzy změní. Ostatní velmi dobře prosperují. Než otevřete nové prodejní místo, je opravdu důležité pečlivě se věnovat analýze vybrané lokality. Je samozřejmé, že na místo, o které máme zájem, posíláme někoho, kdo přesně spočítá, kolik lidí a kterými směry projde denně kolem daného místa.

Až dokončíte expanzi, co pro vás bude hlavním měřítkem toho, zda bylo rozšíření pobočkové sítě úspěšné? Jedním z důležitých ukazatelů je vyšší povědomí o značce, tedy to, zda budeme více viditelní na trhu a zda se bude zlepšovat vnímání klientů. Vedle toho budeme pochopitelně sledovat, kolik se nám podaří získat klientů a jak budou růst naše prodeje. Vyhodnocovat budeme i výkonnost každé pobočky zvlášť, ať už jde o klasická prodejní místa nebo zmíněná tykadla.

Měla by GE Money zájem o prodej stavebního spoření? V minulosti jsme stavební spoření prodávali, pak jsme se rozhodli z tohoto byznysu odejít. Před několika lety jsme uvažovali o tom, že bychom se na trh vrátili formou nějaké akvizice, ovšem nakonec jsme od plánu ustoupili. V současné době se pracuje na zcela nové legislativní úpravě systému stavebního spoření, která otevře trh i pro ostatní hráče. Přijde mi to správné. Bankám, které mají své stavební spořitelny, se změny nemusejí líbit. To je ale jejich problém a byl by to i náš problém, pokud bychom měli stavební spořitelnu. Pro ekonomiku, pro trh i pro klienty je ale lepší jít touto cestou. Zda do toho půjdeme, se rozhodneme, teprve až bude hotová nová legislativa. Můžeme pokračovat v tom, že stavební spoření prodávat nebudeme, což je ale nepravděpodobné. Lze také vytvořit produkt, který bude znamenat prodej stavebního spoření. Anebo můžeme vzít současné spořicí a úvěrové produkty a nakombinovat je tak, že vytvoříme produkt velmi podobný stavebnímu spoření.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít