Stavební spoření i hypotéky čekají zásadní změny

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Hypoteční banky v loňském roce překonaly všechny dosavadní rekordy Nejčastějším způsobem financování nového bydlení či koupě staršího domu nebo bytu je kombinace stavebního spoře ní a hypotečního úvěru. Hypoteční banky vloni poskytly občanům přes 20 tisíc hypoték a na pořízení bydlení půjčily přes 20 miliard korun.

Hypoteční banky v loňském roce překonaly všechny dosavadní rekordy

Nejčastějším způsobem financování nového bydlení či koupě staršího domu nebo bytu je kombinace stavebního spoře ní a hypotečního úvěru. Hypoteční banky vloni poskytly občanům přes 20 tisíc hypoték a na pořízení bydlení půjčily přes 20 miliard korun.

„Hlavním důvodem tak velkého zájmu je samozřejmě loňský pokles úrokových sazeb, který umožnil většímu počtu lidí uzavřít hypotéku,“ říká náměstek generálního ředitele Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil. Rekordní zájem o spoření hlásí stavební spořitelny. Ke konci loňského roku registrovaly téměř pět milionů uzavřených smluv, což znamená, že pokud by měl každý klient stavební spořitelny uzavřenu jednu smlouvu, spořila by tímto způsobem polovina národa včetně dětí. V letošním roce se čekají zásadní změny jak u hypoték, tak zejména u stavebního spoření.

Hypotéky jsou stále levnější

Posilující koruna přináší na jednu stranu pokles úrokových sazeb u hypoték až na hranici pěti procent, na druhou stranu však současně klesá státní podpora. Zatímco na začátku letošního roku bylo ještě možné požádat o hypotéku s jednoprocentní státní dotací při koupi nových a tříprocentní dotací při koupi starých bytů, další pokles úrokových sazeb snížil státní příspěvek u starších nemovitostí na dvě procenta, a to pouze pro žadatele do 36 let, a u nových bytů zcela zmizel. Ministerstvo pro místní rozvoj chystá novelu příslušného zákona, která by od příštího roku hypotéky dále zlevnila. Stát by totiž měl od roku 2004 dotovat veškeré hypotéky jednotnou sazbou, a to na úrovni dvou procent úrokových sazeb. Poskytnutí státní dotace by však nebylo bez omezení, prakticky by se zřejmě vztahovalo pouze na pořízení prvního vlastnického bydlení. Není však zatím jisté, zda by se možnost vzít si hypotéku se státní podporou vztahovala například na koupi družstevního bytu, což zatím není možné. Nejsilnějšími hráči na trhu hypoték jsou Česká spořitelna, která loni poskytla 6954 hypotečních úvěrů, následují Českomoravská hypoteční banka (6184 úvěrů), Komerční banka (5219 úvěrů), GE Capital Bank (1552 úvěrů) a Reiffaisen bank (740 úvěrů).

Stavební spoření: Klid před bouří

Stavební spořitelny připravily svým klientům nepříjemné překvapení hned na začátku roku, když výrazně zvýšily poplatky. Pokusily se tak alespoň trochu zmírnit dopad tak zvaných „starých smluv“, které se jim v současné době, kdy spořící klienty dokonce zvýhodňuje deflace, tvrdě nevyplácejí. Musí je totiž úročit původními sazbami, které se pohybují na úrovni čtyř nebo dokonce ještě pěti procent. V současné době se přitom úročí většinou pouze třemi procenty. Nové poplatky jsou dokonce tak vysoké, že je v prvním roce spoření v některých případech (u nízkých cílových částek a nízkých úložek) ani neuhradí úroky vyplacené spořitelnou. Nebýt státní podpory, stavební spoření by tak bylo dokonce ztrátové. Zásadní změna stavebního spoření se však čeká až v průběhu roku. Ekonomové totiž již delší dobu volají po zeštíhlení veřejných rozpočtů a letos téměř 13miliardová státní dotace na stavební spoření, které v řadě případů funguje spíše jako nejvýhodnější ukládání finančních prostředků, než jaký byl jeho původní účel, je jim trnem v oku. Na druhé straně pomyslné barikády stojí široká veřejnost (v České republice je pět milionů uzavřených smluv o stavebním spoření) a hlavně mocná lobby stavebních spořitelen, která o jakémkoliv omezení podmínek státní podpory tohoto spoření nechce ani slyšet. Zatím poslední informace z ministerstva financí hovoří o tom, že státní podpora stavebního spoření by od příštího roku klesla přibližně na polovinu (z dnešních maximálních 4500 korun na 2250 korun), délka spoření povinného pro získání státní podpory by se zvýšila z dnešních pěti let až na sedm let a státní podpora by se poskytovala až od určitého věku (mluví se o hranici 15 let). Nyní je možné uzavřít smlouvu o stavebním spoření na právě narozené dítě. Dalším návrhem ministerstva financí je to, že by se z úroků ze spoření začaly platit daně a státní podpora by byla klientovi na účet připsána až na konci spoření. T o znamená, že by se neúročila každoročně, jak je tomu dosud. Možné je také, že by použití uspořených prostředků bylo vázáno výhradně na pořízení bytu nebo úpravu bytu stávajícího. Tento návrh zákona je však zatím v přípravě, bude ho muset nejprve schválit vláda a následně obě komory českého parlamentu. Podle prvních ohlasů z řad zákonodárců se dá usuzovat, že zejména v Poslanecké sněmovně novela narazí na tvrdý odpor pravicových poslanců.

Tab. - Stavební spoření v ČR

k 31. 12. 2001 k 31. 12. 2002

Počet platných smluv 4,2 mil. 4,9 mil.

Celková cílová částka 613,8 mld. Kč 741,3 mld.

Celkový počet úvěrů 130 500 159 000

Celkový objem úvěrů 9,0 mld. Kč 11,5 mld. Kč

Státní podpora za daný rok 9,3 mld. Kč 11,1 mld. Kč

PRAMEN: MINISTERSTVO FINANCÍ

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít