Article, show

Stavební firmy pokukují po Rusku

05. května 2008, 00:00 - Tomáš Johánek
05. května 2008, 00:00

INVESTICE V ZAHRANIČÍ - České stavební firmy se stále častěji rozhlížejí po příležitostech na východních trzích. Jednou z největších šancí skýtá Rusko, kde se ročně prostaví stovky miliard korun.

Jihlavská společnost PSJ plánuje stavbu bytů v Rusku, a to přibližně 200 kilometrů od Moskvy. Má i další plány, například ve Voroněži. Obří východní trh v posledních době sleduje i Metrostav, i když konkrétní projekt zatím nemá. „Ale do budoucna je pro nás Rusko rozhodně perspektivní trh,“ doplňuje mluvčí společnosti František Polák.

Tamější trh je lákavý i pro další stavební „žraloky“. Do podobných projektů v Rusku chce investovat například česko-slovenská finanční skupina J&T. „České stavebnictví v minulosti zanechalo v Rusku dobrou stopu. Zdá se, že země bývalé patnáctky Evropské unie jsou pro naše stavební firmy do roku 2011 uzavřeny. V Rusku je však z tohoto hlediska obrovský ekonomický potenciál,“ míní prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Podle Alexeje Fedotova, ruského velvyslance v Česku, může v Rusku vzniknout federální fond, který bude přispívat právě na bytovou výstavbu a zaměří se také na soukromé bydlení. „Při realizaci projektů, jež budou schváleny v rámci této koncepce, se naskýtá prostor pro české firmy,“ uvádí velvyslanec.

REKORDNÍ ROK

České stavebnictví zažilo v loňském roce rekordní sezonu. Podle statistik překročil celkový objem výkonů poprvé hranici půl bilionu korun (konkrétně 511 miliard). Rostly práce především na pozemních stavbách. Mírný pokles zaznamenalo inženýrské stavitelství, kde bylo příčinou zpožděné zahajování staveb především v oblasti dopravní infrastruktury. Rovněž nepatrně poklesl objem prací na opravách a údržbě. Rekordní byl naopak počet dokončených bytů.

Do Česka míří Číňané

Opačným směrem, tedy z východu na západ, směřují čínské stavební firmy a developeři. Ti prý mohou hrát v příštích letech na českém stavebním trhu výraznou roli. V posledním období se aktivně zajímají o investiční příležitosti v České republice. „Mysleli jsme, že to bude jen zdvořilostní návštěva, ale brzy jsme byli vyvedeni z omylu,“ popisuje generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek nedávný příjezd jedné z prvních čínských stavařských delegací do Česka. Číňané se podle něj zajímali především o takzvané PPP projekty, tedy investice realizované za spolupráce veřejných financí a soukromého kapitálu.

Čínské společnosti již staví například v sousedním Německu. „Není žádný důvod si myslet, že se čínské firmy výhledově nepokusí uspět v nějaké soutěži i v Česku,“ tvrdí Mašek.

S Čínou přitom tuzemské stavební firmy už obchodují. Podle Matyáše dovážejí z Číny v současnosti například stavební ocel. Mluvčí společnosti Skanska CS Ondřej Šuch ale upozorňuje, že problémem je nižší kvalita čínské produkce. Cenový rozdíl proti evropským nabídkám je prý minimální, takže se dovoz nevyplatí.

Poptávka, energie, peníze

Na domácím trhu je situace odlišná. Podle Miloslava Maška bude stavebnictví v následujících letech limitováno nejen stavem tuzemské ekonomiky, ale především situací v okolních státech, Unii a vývojem ve světě. Negativní roli prý sehraje i globální nepříznivý energetický vývoj, ubývání přírodních zdrojů a nutnost jejich úspor. I to se projeví na způsobu stavění, které patří k energeticky nejnáročnějším oborům. Minimalizovat tyto dopady na samotnou stavební výrobu si vyžádá značné vnitřní investice, na které firmy nemusí mít dostatek peněz.

Václav Matyáš dodává, že předpoklad dalšího rozvoje tohoto oboru je založen na dvou faktorech. „Tím prvním je poptávka, tedy potřeba investorů financovat stavební investice. Druhým jsou peníze,“ říká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít