Statut diplomatické mise

15. března 2011, 14:22 - Mgr. Dáša Hyklová
15. března 2011, 14:22

...Stephenem Kai Wongem

Hongkongská Kancelář pro ekonomické a obchodní záležitosti (HKETO) se sídlem v Berlíně je první institucí, jež zastupuje svou vládu a působí mimo území Číny. Z Berlína pokrývá celkem sedm zemí střední a východní Evropy, mezi nimiž je i Česká republika. „Naše vzájemné vazby se prohlubují v mnoha směrech. Například bilaterální obchod mezi Hongkongem a Českou republikou rostl mezi lety 2005 až 2009 rekordním tempem 11,5 procenta ročně,“ říká Stephen Kai Wong, první ředitel HKETO.

EURO: Co je posláním vaší kanceláře a jaký je váš vztah s radou pro rozvoj obchodu? KAI WONG: Rozdíl je v tom, že naše kancelář zastupuje vládu, zatímco Hongkongská rada pro rozvoj obchodu (HKTDC) podnikatelský sektor. Navzájem se ale doplňujeme. Síla rady spočívá v praktické rovině, v navazování kontaktů mezi podniky, lákání klientů na veletrhy do Hongkongu. My se naopak snažíme vytvářet lepší prostředí pro bilaterální obchod. Před dvěma lety jsme například podepsali Memorandum o porozumění a spolupráci mezi Českou advokátní komorou a Hongkongskou právnickou společností. Také se snažíme připravit různé výměnné programy a návštěvy a jsme v kontaktu s vládními institucemi v ČR. Čili pokud chce někdo investovat v Hongkongu nebo v Číně, případně tam obchodovat, je třeba se obrátit na HKTDC. Naším úkolem je zastupovat Hongkong a také propagovat image této zvláštní administrativní oblasti v České republice a v dalších sedmi zemích.

EURO: Vnímáte rozdíly mezi těmito zeměmi? KAI WONG: Samozřejmě, a to nejen, co se týče rozvoje. Pokrýváme země s rozdílnou úrovní, oblasti, které prošly odlišným historickým vývojem. Mám dojem, že v této části Evropy je řada zemí do značné míry závislá na Německu, a to hospodářsky, finančními vztahy i exportem.

EURO: Byl to důvod, proč jste zvolili Berlín pro sídlo kanceláře? KAI WONG: Berlín jsme vybrali, protože Německo je v Evropské unii pro Hongkong největším obchodním partnerem. A protože zastupujeme vládu, jsme – na rozdíl od kanceláře HKTDC, která sídlí ve Frankfurtu – v hlavním městě. Náš úřad má podobný statut jako diplomatická mise.

EURO: Jaká je obchodní výměna s Českou republikou? KAI WONG: Vzájemný obchod mezi Hongkongem a ČR dosáhl v roce 2009 výše 604 milionů eur. Česká republika byla co do objemu naším 38. obchodním partnerem a mezi zeměmi EU byla pro nás 14. v pořadí. Hlavní export z Hongkongu do ČR tvoří telekomunikační zařízení, hudební nástroje a šperky. Z ČR se k nám dováží například strojní zařízení a přístroje a výrobky ze skla.

EURO: Proč je Hongkong vhodný pro vstup na čínský trh? KAI WONG: Může nabídnout profesionální služby. Ty u nás tvoří 90 procent HDP. Navíc přeshraniční obchod mezi Hongkongem a Čínou roste. Možná vaši podnikatelé nebudou mít partnera, který poskytuje služby přímo v Číně. Mohou si zvolit hongkongskou firmu, která je tam bude zastupovat. Pomůže jim například s akvizicí nebo vytvořením společného podniku s čínským partnerem. Dále může česká firma potřebovat konzultanty, právníky, účetní atd. V Hongkongu seženete nejlepší – pobočky tam má 60 procent špičkových účetních, poradenských a právních společností. Tento servis můžete využít, aniž byste tím nějak omezili svůj cíl obchodování s Čínou. My se prostě navzájem doplňujeme.

EURO: Jak vidíte budoucnost Hongkongu? KAI WONG: Nemám žádný důvod o ní pochybovat. V roce 1995, dva roky před návratem Hongkongu Číně, měl jeden mezinárodní časopis na své první stránce titulek „Hongkong je mrtev“ (šlo o Fortune Magazine, který tehdy napsal, že pokud Peking brzy nezmění pravidla, jsou dny Hongkongu jako globálního byznyscentra sečteny – pozn. red.). A po třinácti letech nejenže jsme nezahynuli, ale jsme čím dál silnější. Hongkong přestál všechny krize: ptačí a prasečí chřipku, finanční krize a všechna hospodářská tsunami. Lidé v Hongkongu se nevzdávají, k problémům přistupují s tím, že všechno jde a všechno je možné vyřešit. Proto jsme se tak rychle dostali z recese a teď opět zažíváme robustní oživení.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít