Statut diplomatické mise

15. března 2011, 14:22 - Mgr. Dáša Hyklová
15. března 2011, 14:22

...Stephenem Kai Wongem

Hongkongská Kancelář pro ekonomické a obchodní záležitosti (HKETO) se sídlem v Berlíně je první institucí, jež zastupuje svou vládu a působí mimo území Číny. Z Berlína pokrývá celkem sedm zemí střední a východní Evropy, mezi nimiž je i Česká republika. „Naše vzájemné vazby se prohlubují v mnoha směrech. Například bilaterální obchod mezi Hongkongem a Českou republikou rostl mezi lety 2005 až 2009 rekordním tempem 11,5 procenta ročně,“ říká Stephen Kai Wong, první ředitel HKETO.

EURO: Co je posláním vaší kanceláře a jaký je váš vztah s radou pro rozvoj obchodu? KAI WONG: Rozdíl je v tom, že naše kancelář zastupuje vládu, zatímco Hongkongská rada pro rozvoj obchodu (HKTDC) podnikatelský sektor. Navzájem se ale doplňujeme. Síla rady spočívá v praktické rovině, v navazování kontaktů mezi podniky, lákání klientů na veletrhy do Hongkongu. My se naopak snažíme vytvářet lepší prostředí pro bilaterální obchod. Před dvěma lety jsme například podepsali Memorandum o porozumění a spolupráci mezi Českou advokátní komorou a Hongkongskou právnickou společností. Také se snažíme připravit různé výměnné programy a návštěvy a jsme v kontaktu s vládními institucemi v ČR. Čili pokud chce někdo investovat v Hongkongu nebo v Číně, případně tam obchodovat, je třeba se obrátit na HKTDC. Naším úkolem je zastupovat Hongkong a také propagovat image této zvláštní administrativní oblasti v České republice a v dalších sedmi zemích.

EURO: Vnímáte rozdíly mezi těmito zeměmi? KAI WONG: Samozřejmě, a to nejen, co se týče rozvoje. Pokrýváme země s rozdílnou úrovní, oblasti, které prošly odlišným historickým vývojem. Mám dojem, že v této části Evropy je řada zemí do značné míry závislá na Německu, a to hospodářsky, finančními vztahy i exportem.

EURO: Byl to důvod, proč jste zvolili Berlín pro sídlo kanceláře? KAI WONG: Berlín jsme vybrali, protože Německo je v Evropské unii pro Hongkong největším obchodním partnerem. A protože zastupujeme vládu, jsme – na rozdíl od kanceláře HKTDC, která sídlí ve Frankfurtu – v hlavním městě. Náš úřad má podobný statut jako diplomatická mise.

EURO: Jaká je obchodní výměna s Českou republikou? KAI WONG: Vzájemný obchod mezi Hongkongem a ČR dosáhl v roce 2009 výše 604 milionů eur. Česká republika byla co do objemu naším 38. obchodním partnerem a mezi zeměmi EU byla pro nás 14. v pořadí. Hlavní export z Hongkongu do ČR tvoří telekomunikační zařízení, hudební nástroje a šperky. Z ČR se k nám dováží například strojní zařízení a přístroje a výrobky ze skla.

EURO: Proč je Hongkong vhodný pro vstup na čínský trh? KAI WONG: Může nabídnout profesionální služby. Ty u nás tvoří 90 procent HDP. Navíc přeshraniční obchod mezi Hongkongem a Čínou roste. Možná vaši podnikatelé nebudou mít partnera, který poskytuje služby přímo v Číně. Mohou si zvolit hongkongskou firmu, která je tam bude zastupovat. Pomůže jim například s akvizicí nebo vytvořením společného podniku s čínským partnerem. Dále může česká firma potřebovat konzultanty, právníky, účetní atd. V Hongkongu seženete nejlepší – pobočky tam má 60 procent špičkových účetních, poradenských a právních společností. Tento servis můžete využít, aniž byste tím nějak omezili svůj cíl obchodování s Čínou. My se prostě navzájem doplňujeme.

EURO: Jak vidíte budoucnost Hongkongu? KAI WONG: Nemám žádný důvod o ní pochybovat. V roce 1995, dva roky před návratem Hongkongu Číně, měl jeden mezinárodní časopis na své první stránce titulek „Hongkong je mrtev“ (šlo o Fortune Magazine, který tehdy napsal, že pokud Peking brzy nezmění pravidla, jsou dny Hongkongu jako globálního byznyscentra sečteny – pozn. red.). A po třinácti letech nejenže jsme nezahynuli, ale jsme čím dál silnější. Hongkong přestál všechny krize: ptačí a prasečí chřipku, finanční krize a všechna hospodářská tsunami. Lidé v Hongkongu se nevzdávají, k problémům přistupují s tím, že všechno jde a všechno je možné vyřešit. Proto jsme se tak rychle dostali z recese a teď opět zažíváme robustní oživení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít