Státní správa jako Formule 1

04. listopadu 2008, 11:31 - Pavel Hanslíček
04. listopadu 2008, 11:31

Petrem Francem

Česká veřejná sféra prochází rozsáhlou elektronizací. Na tomto procesu se podílí i společnost Aquasoft, která například nedávno získala zakázku na jednotný software pro čtrnáct zdravotních ústavů ministerstva zdravotnictví. „Zdravotnictví se zdá mít podobně velký potenciál rozvoje jako elektronické bankovnictví před deseti lety. Přemýšlí se například o elektronizaci lékařských předpisů a řadě dalších oblastí lékařské agendy,“ říká generální ředitel této společnosti Petr Franc.

EURO: Společnost Aquasoft se soustřeďuje na zakázky pro státní správu, proč jste si vybrali tento segment trhu? FRANC: Informační technologie ve státní správě mnoha lidem nepřijdou dostatečně atraktivní, ale opak je pravdou. Státní správa pracuje s technologiemi, které jsou pro běžné firmy příliš drahé. I proto vidíme úspěšné manažery ze soukromé sféry mířící do veřejného sektoru. Zde se totiž mohou podílet na projektech zcela mimořádného rozsahu. Dodavatele rozsáhlých IT projektů pro státní správu bych přirovnal k týmům pracujícím pro Formuli 1 – řešení pro stát kvůli obrovským objemům zpracovávaných dat vyžadují nejmodernější technologie, vysoký výkon, spolehlivost a jsou finančně velmi náročné. Naopak dodavatelé typových softwarových řešení fungují podobně jako běžné automobilky se schopností uspokojit masovější poptávku.

EURO: Jaké jsou aktuální trendy v informatické podpoře státní správy? FRANC: Především nasazování technologií Business Intelligence (BI). Typickými oblastmi pro využití BI v rámci státní správy je podpora kontrolní činnosti, analýz a odhalování rizik možného zneužívání veřejných prostředků, podpora rozpočtování a strategického řízení. Významnou úlohu hraje též oblast výkaznictví, zejména při plnění požadavků Evropské unie. Rovněž roste zájem o rozvoj e-Governmentu a s tím souvisejícího využití zaručeného elektronického podpisu. S postupující elektronizací agend se klade i vyšší důraz na bezpečnost – tedy na řízení přístupových práv k informačnímu systému.

EURO: IT trhu dominují hlavně velké a často nadnárodní společnosti. Kde vidíte příležitosti k dalšímu růstu? FRANC: Máte pravdu. Český trh je do velké míry rozdělen a všichni si drží své pozice. Jen výjimečně se setkáme s tím, že některá z IT firem přijde o zákazníka. I tak je ale možné hledat nové oblasti aplikace IT – jednou z nich je zmíněné zdravotnictví. Navíc postupně začínáme nabízet naše řešení i za hranicemi Česka. Základem úspěchu v IT je totiž možnost nabídnout nějaké řešení opakovaně. To nám umožnil až současný tlak EU na harmonizaci postupů v členských zemích a ve státech, které se na vstup do unie připravují. Proto jsme nedávno vstoupili například do výběrových řízení v oblasti elektronického systému cel v Turecku, Makedonii a na Maltě. Tak zúročíme naše zkušenosti. Stejný systém jsme zaváděli v Česku a tuzemské celní řízení vykazuje jednu z nejrozsáhlejších elektronizací a nejnižších chybovostí v celé EU. Zajímavý potenciál má například i oblast bezpečnosti potravin – zde musí hodně investovat především státy na Balkáně.

EURO: Projevuje se na českém IT trhu nějak současná světová finanční krize? FRANC: Je možné, že některé firmy pod tíží zhoršené situace omezí své výdaje, což se může v následujícím období projevit i nižší ochotou investovat do IT. Aktuálně je ale situace taková, že poptávka po profesionálních IT službách je vysoká a řada dodavatelů se spíše potýká s kapacitními problémy jejího pokrytí. To je i případ Aquasoftu – každoročně se náš obrat zvýší průměrně o 20 procent a překážkou pro vyšší růst je nedostatek kvalitních programátorů a konzultantů. Celých 97 procent našich tržeb totiž tvoří služby, tedy práce našich programátorů a konzultantů. I proto do našich zaměstnanců hodně investujeme, což se projevilo také tím, že se naše firma letos zařadila mezi deset nejlepších tuzemských zaměstnavatelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít