Státní rozpočty se utrhly ze řetězu

18. září 2006, 00:00 - (dš)
18. září 2006, 00:00

Deficit státního rozpočtu na příští rok, s nímž Paroubkova vláda počítala ve výši 88 miliard korun, bude zřejmě jenom zbožným přáním. Nový ministr financí Vlastimil Tlustý minulý týden prohlásil, že by se mohl vyšplhat nad sto miliard. Viceguvernér centrální banky Zdeněk Niedermayer dokonce řekl, že by se mohlo jednat o nejhorší rozpočet v posledních letech.

Podle prvního náměstka ministra financí Eduarda Janoty navíc veřejný dluh přesáhne letos hranici bilionu korun.

Problémem při sestavování státního rozpočtu se stalo především to, že vláda v rozporu s rozpočtovými pravidly zahrnula do návrhu i položky, které se tam neměly objevit, protože nejsou zatím součástí schválené legislativy. „Vládou Jiřího Paroubka schválený deficit ve výši 88 miliard korun není v souladu s platnou legislativou. Je proto v rozporu s pravidly pro sestavování státního rozpočtu,“ říká Tlustý. To ale odmítá jeho předchůdce, předseda rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka. Oponuje tím, že návrhy na legislativní změny, které by odrážely již započítané úspory v rozpočtovém návrhu, jsou již ve sněmovně.

Tlustý rovněž obvinil sociální demokraty z toho, že jednání o rozpočtu posouvali záměrně na co nejzazší termíny, aby problém musela řešit až nová vláda. Zároveň vyzval všechny politické strany, aby zahájily okamžitá jednání nad konečnou podobou rozpočtu. V komisi, která by se měla jednáním o rozpočtu zabývat, by měl být i bývalý ministr financí Zemanovy vlády za ČSSD Jiří Rusnok. V samotné ODS i na ministerstvu financí se však již dnes objevují spekulace o tom, zda je vůbec možné k dohodě dospět, a zda Česko nečeká rozpočtové provizorium.

Případně zvýšení deficitu nebo provizorium by s největší pravděpodobností znamenalo snížení ratingu Česka. Podle ekomona Pavla Kohouta z PPF by to přivodilo nejenom zvýšení finančních nákladů na správu státního dluhu, ale i zdražení úvěrů pro domácnosti a podnikatele.

Ohroženo není ovšem jenom schválení rozpočtu na příští rok, ale i plnění rozpočtu letošního. Topolánkova vláda totiž zjistila, že kvůli vyššímu než předpokládanému počtu penzistů chybí na důchody deset miliard korun, a zatím není jasné z čeho bude schodek vyrovnán. Vláda nesouhlasí s tím, aby se schodek vyrovnal překlenovacím úvěrem od České pošty. Nižší než předpokládaný je rovněž výběr daní, a navíc se do letošního roku z roku příštího přesune splátka vůči centrální bance ve výši patnáct miliard korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít