Státní rozpočty se utrhly ze řetězu

18. září 2006, 00:00 - (dš)
18. září 2006, 00:00

Deficit státního rozpočtu na příští rok, s nímž Paroubkova vláda počítala ve výši 88 miliard korun, bude zřejmě jenom zbožným přáním. Nový ministr financí Vlastimil Tlustý minulý týden prohlásil, že by se mohl vyšplhat nad sto miliard. Viceguvernér centrální banky Zdeněk Niedermayer dokonce řekl, že by se mohlo jednat o nejhorší rozpočet v posledních letech.

Podle prvního náměstka ministra financí Eduarda Janoty navíc veřejný dluh přesáhne letos hranici bilionu korun.

Problémem při sestavování státního rozpočtu se stalo především to, že vláda v rozporu s rozpočtovými pravidly zahrnula do návrhu i položky, které se tam neměly objevit, protože nejsou zatím součástí schválené legislativy. „Vládou Jiřího Paroubka schválený deficit ve výši 88 miliard korun není v souladu s platnou legislativou. Je proto v rozporu s pravidly pro sestavování státního rozpočtu,“ říká Tlustý. To ale odmítá jeho předchůdce, předseda rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka. Oponuje tím, že návrhy na legislativní změny, které by odrážely již započítané úspory v rozpočtovém návrhu, jsou již ve sněmovně.

Tlustý rovněž obvinil sociální demokraty z toho, že jednání o rozpočtu posouvali záměrně na co nejzazší termíny, aby problém musela řešit až nová vláda. Zároveň vyzval všechny politické strany, aby zahájily okamžitá jednání nad konečnou podobou rozpočtu. V komisi, která by se měla jednáním o rozpočtu zabývat, by měl být i bývalý ministr financí Zemanovy vlády za ČSSD Jiří Rusnok. V samotné ODS i na ministerstvu financí se však již dnes objevují spekulace o tom, zda je vůbec možné k dohodě dospět, a zda Česko nečeká rozpočtové provizorium.

Případně zvýšení deficitu nebo provizorium by s největší pravděpodobností znamenalo snížení ratingu Česka. Podle ekomona Pavla Kohouta z PPF by to přivodilo nejenom zvýšení finančních nákladů na správu státního dluhu, ale i zdražení úvěrů pro domácnosti a podnikatele.

Ohroženo není ovšem jenom schválení rozpočtu na příští rok, ale i plnění rozpočtu letošního. Topolánkova vláda totiž zjistila, že kvůli vyššímu než předpokládanému počtu penzistů chybí na důchody deset miliard korun, a zatím není jasné z čeho bude schodek vyrovnán. Vláda nesouhlasí s tím, aby se schodek vyrovnal překlenovacím úvěrem od České pošty. Nižší než předpokládaný je rovněž výběr daní, a navíc se do letošního roku z roku příštího přesune splátka vůči centrální bance ve výši patnáct miliard korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít