Státní oslík třese dál

07. prosince 2009, 13:01 - Tomáš Johánek
07. prosince 2009, 13:01

Ministerstvo financí shodilo ze stolu snížení státního příspěvku na stavební spoření. V rámci úsporných opatření se přitom uvažovalo, že na tyto účely půjde až o třetinu méně peněz.

Foto: Artklee

Snížení státního příspěvku na stavební spoření je v poslední době velmi žhavým tématem. O této možnosti se hovoří minimálně poslední dva roky, aktuální se stala opět v souvislosti s podzimními úspornými balíčky. Problém je ale v tom, že pokud by se snížení příspěvku týkalo jen nově uzavřených smluv, nic by to neřešilo a snížení výdajů státu na stavební spoření by se projevilo až za několik let. Naopak kvůli očekávanému náporu na uzavírání nových smluv před platností podobných změn by státní výdaje na stavební spoření dočasně vzrostly. Na to, aby se případné snížení státní podpory týkalo i již uzavřených smluv, nebyla podle ministra financí Eduarda Janoty ­politická vůle. „Diskuse nad stavebním spořením je dnes teoretická nebo u ledu,“ říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří ­Šedivý.

Výdaje na stavební spoření stagnují Zatímco v roce 1999 činil podíl výdajů na příspěvek ke stavebnímu spoření na celkových výdajích rozpočtu 1,19 procenta, letos je to 1,13 procenta. Nejvyšší byl tento podíl v roce 2004, a to 1,93 procenta. Celkový objem vkladů u sta­vebních spořitelen činí necelých 400 miliard korun, z toho u smluv ­uzavřených do konce roku 2003 je to 314 miliard korun. Celkem 244 mi­liard korun spořitelny půjčily klientům, 100 miliard mají investováno ve státních dluhopisech a 40 miliard­ v hypotečních zástavních listech. Šedivý upozorňuje i na další aspekt související s případnou změnou státního příspěvku. Stavební spoření totiž stojí na řadě takzvaných přátelských klientů. Jsou to klienti, kteří v systému spoří a čerpají státní podporu, nevezmou si úvěr a po čase si své peníze a státní podporu odnesou. Během vázací lhůty, kdy je dáno, jak dlouho klient nemůže peníze vybrat, aby získal nárok na státní podporu, má stavební spořitelna peníze k dispozici, může s nimi kalkulovat a může nabídnout úvěr klientům, kteří jej chtějí. Pokud by se snížila státní podpora stavebního spoření, pro některé klienty by se tento způsob ukládání peněz stal méně zajímavým, ze systému by odešli a pro zájemce by se zkomplikovala možnost získat úvěr ze stavebního spoření. Stejný problém by mohl nastat i v okamžiku, kdy by se peníze naspořené v rámci stavebního spoření musely využít účelově pouze na pořízení nového či rekonstrukci stávajícího bydlení. Stavební spořitelny půjčují méně**

Také na zájmu Čechů o stavební spoření a zejména o úvěry se letos projevuje krize. Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce října úvěry za 55,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o 16 procent. Podle Asociace českých stavebních spořitelen poskytnou spořitelny za celý letošní rok úvěry za zhruba 65 miliard korun. To je ve srovnání s loňským rokem pokles o zhruba 12 procent. Za poklesem trhu stojí podle odborníků částečně opatrnost klientů, částečně spekulace na budoucí pokles cen bydlení, ale i rostoucí nezaměstnanost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít