Statici si účtují stovky korun

27. února 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
27. února 2006, 00:00

ZJIŠTĚNÍ PROFITU Kdo si není jistý, jestli těžký sníh nepoškodil střechu jeho budovy, obrací se na statika. Právě na jejich služby jsme se podívali v rámci našeho pravidelného redakčního testu. Pokud máte pocit, že jste během zimy zanedbali odklízení sněhu ze střechy vašeho objektu a chcete mít jistotu, že tíha sněhu střechu nepoškodila, můžete se obrátit na statika.

ZJIŠTĚNÍ PROFITU Kdo si není jistý, jestli těžký sníh nepoškodil střechu jeho budovy, obrací se na statika. Právě na jejich služby jsme se podívali v rámci našeho pravidelného redakčního testu.

Pokud máte pocit, že jste během zimy zanedbali odklízení sněhu ze střechy vašeho objektu a chcete mít jistotu, že tíha sněhu střechu nepoškodila, můžete se obrátit na statika. Ten provede základní prohlídku, po které dostanete potvrzení o stavu střechy.

V případě, že už jste sami na střeše zaznamenali nějakou nesrovnalost jako je prohnutí, pukliny a podobně, je prohlídka nezbytná. Za základní prohlídku většinou zaplatíte hodinovou sazbu, která se u námi oslovených statiků pohybuje řádově od tří do šesti set korun. „Majitelé objektů by se na nás měli obracet, ještě v době, kdy sníh na střeše leží, pokud si nejsou jisti, zda střecha tíhu sněhu unese. My jim pak propočítáme jak silnou vrstvu sněhu stavení unese,“ tvrdí zaměstnanec pražské společnosti Statika.

Náhodně vybraných statiků jsme se ptali kolik by stála kontrolní prohlídka střechy objektu po zimě. Jako příklad jsme uváděli rovnou střechu o rozměru deset metrů čtverečních.

OHROŽENY JSOU HLAVNĚ HALY

U činžovních domů není riziko nějak vysoké, pokud nebylo zatížení sněhem skutečně velké. To se týká hlavně horských oblastí nebo pokud nebyla budova nějak poškozena. „Ohroženy jsou hlavně lehké kovové objekty, různé haly a podobně, u kterých také během zimy střechy nejvíce padají. U těchto staveb je velmi nebezpečné podcenit situaci a sníh ze střechy neodstraňovat,“ podotýká zlínský statik Josef Bouda. Za prohlídku střechy účtuje 250 až 300 korun.

V Pardubicích jsme oslovili statičku Janu Bažantovou. „Postupujeme tak, že začneme s kontrolou střechy a teprve pokud tam najdeme nějaké prohnutí, puklinu nebo jiné poškození, pokračujeme dál a kontrolujeme, zda není poškozené zdivo a tak dále,“ vysvětluje Bažantová. Za hodinu práce si účtuje 400 korun. „Je-li vše v pořádku, počítám, že kontrola střechy o rozloze deset metrů čtverečních by trvala zhruba tři hodiny. Další práce je pak zhruba tak na šest hodin v kanceláři. Pokud by tam byly pukliny, může kontrola zabrat celý den,“ dodává.

V Praze střechy kontroluje například společnost Statika. „Za základní prohlídku účtujeme 500 korun na hodinu plus devatenáctiprocentní DPH. U střechy 10krát 10 metrů by prohlídka vyšla zhruba na tři tisíce korun. Záleží na typu střechy a celé stavby, na typu krovů, na tom, jestli do střechy někudy nezatékala voda a podobně,“ ozřejmuje jeden ze zaměstnanců společnosti.

Obrátili jsme se i na olomouckého statika Pavla Grohmanna. „Mám sice oprávnění tyto kontroly provádět, ale z časových důvodů to moc nedělám,“ říká Grohmann. Kontrola střechy by zákazníka vyšla na zhruba 600 korun za hodinu plus DPH, pokud by střecha byla v pořádku. „V případě, že by bylo zjištěno poškození, cena by byla vyšší, ale nedokážu ji předem odhadnout,“ uvádí Grohmann.

ZÁKLADNÍ PROHLÍDKU PROVÁDÍME ZDARMA

Brněnská společnost Mitrenga na svých internetových stránkách nabízí mimo jiné také zajištění statiky objektu nebo jeho zesílení. „Zdarma provádíme první prohlídku domu, při které zjišťujeme, jestli je objekt v pořádku, nebo ne. Dále pak zákazníkovi navrhujeme, co je potřeba na budově udělat. Pokud chce klient potvrzení, že je budova v pořádku, uděláme statický propočet, který vyjde na pět až patnáct tisíc korun,“ vysvětluje jednatel společnosti Rostislav Mirtenga. Cena propočtu se podle něj nedá dopředu přesně určit. Odvíjí od stavu střechy.

„Co se týče statického propočtu, tam by cena vyšla zhruba na osm až deset tisíc korun, pokud by se jednalo o rodinný nebo činžovní dům. V případě nějaké haly by to bylo dražší,“ tvrdí zaměstnanec společnosti Statika. „Cena se opravdu nedá dopředu určit. Záleží také na tom, zda musíme shánět podklady. Pokud má objekt kompletní dokumentaci, není to takový problém, jako když musíme potřebné informace sami shánět,“ uvádí příbramský statik Marek Schejbal. Za základní prohlídku střechy účtuje 400 korun na hodinu plus devatenáctiprocentní DPH.

PRAKTICKÁ RADA

Nebezpečí poškození střechy tíhou sněhu se zvyšuje s oteplením. Především v horských oblastech je nutné střechy pečlivě kontrolovat.

Vysoká vrstva sněhu při oblevě ještě ztěžkne a střecha se může zřítit.

KOLIK STOJÍ PRÁCE STATIKA

Statik/firmaCena prohlídky (za hodinu)Město
 Josef Bouda 202 až 300 Kč Zlín 
 Jana Bažantová 400 Kč Pardubice 
 Statika 500 Kč Praha 
 Pavel Grohmann  600 Kč Olomouc
 Mitrenga zdarma  Brno
 Marek Schejbal 400 Kč Příbram 

Poznámka: Ceny jsou uvedené bez DPH.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít