Stát začal hledat viníka v případu Nova

31. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
31. března 2003, 00:00

Nova. Železný. Nova. Hádky o prohranou arbitráž v kauze Nova zůstaly spolu s válkou v Iráku hlavním tématem českých médií. Pokračovalo hledání viníka a způsobu, jak se vyrovnat s americkou firmou CME. Vše odstartoval Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli.

Nova. Železný. Nova. Hádky o prohranou arbitráž v kauze Nova zůstaly spolu s válkou v Iráku hlavním tématem českých médií. Pokračovalo hledání viníka a způsobu, jak se vyrovnat s americkou firmou CME.

Vše odstartoval Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli. Prohlásil, že hledat viníka arbitráže v Česku je chyba, protože ministr financí Bohuslav Sobotka už dříve označil za viníka prohraného sporu rozhodce arbitráže, kteří nevzali v potaz české právo a jeho interpretace. Pravdu ovšem neměl, protože Sobotka označil za viníka vysílací radu a dodal, že morální odpovědnost nese i Televize Nova. Ministr kultury Pavel Dostál v rozhovoru pro internetový server iDnes označil Volejte řediteli za další porušení licenčních podmínek. Pořad má být totiž věnován programovým tipům televize Nova, a nikoli politickým problémům země, Železný v něm navíc nedává svým protivníkům šanci bránit se. „Nedělám si však naději, že by ho za to vysílací rada v tomto složení pokutovala,“ řekl Dostál. Respekt ukázal na dva přímé viníky: Jsou to Vladimír Železný a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. A jednoho nepřímého: Nelze odhlédnout od celého nastavení mediální a politické kultury 90. let. A za ni nese největší odpovědnost ODS a její tehdejší předseda Václav Klaus. Týden se domnívá, že se politici budou chtít zbavit odpovědnosti tím, že někoho potrestají, například vysílací radu. Dost by jim v očích voličů pomohlo přiskřípnutí Železného. Při hledání obětních beránků by však neměly být překročeny zásady právního státu. Tlačit na šéfy Novy, aby se podíleli na splácení pokuty, je nehorázné zneužití státní moci. Stejně tak pokusy odejmout vysílací licenci, a z její dražby získat nějakou tu korunu na sanování desetimiliardového trestu, napsal Týden. Premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že vláda se nesmíří s tím, že se Železný odmítl podílet na zaplacení více než 10 miliard korun za zmařenou investici Američanů v Nově. „Využijeme všechny právní prostředky, které máme k dispozici, abychom docílili i plnění někoho jiného, než je jen stát,“ řekl. Naznačil, že si dovede představit i jiné než peněžní vyrovnání se CME. Je možné například vydat třetí licenci k celoplošnému televiznímu vysílání. Na konci týdne oznámila ČTK, že poslanci budou jednat o návrhu na odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na schůzi, která začne 1. dubna.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít