Stát začal hledat viníka v případu Nova

31. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
31. března 2003, 00:00

Nova. Železný. Nova. Hádky o prohranou arbitráž v kauze Nova zůstaly spolu s válkou v Iráku hlavním tématem českých médií. Pokračovalo hledání viníka a způsobu, jak se vyrovnat s americkou firmou CME. Vše odstartoval Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli.

Nova. Železný. Nova. Hádky o prohranou arbitráž v kauze Nova zůstaly spolu s válkou v Iráku hlavním tématem českých médií. Pokračovalo hledání viníka a způsobu, jak se vyrovnat s americkou firmou CME.

Vše odstartoval Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli. Prohlásil, že hledat viníka arbitráže v Česku je chyba, protože ministr financí Bohuslav Sobotka už dříve označil za viníka prohraného sporu rozhodce arbitráže, kteří nevzali v potaz české právo a jeho interpretace. Pravdu ovšem neměl, protože Sobotka označil za viníka vysílací radu a dodal, že morální odpovědnost nese i Televize Nova. Ministr kultury Pavel Dostál v rozhovoru pro internetový server iDnes označil Volejte řediteli za další porušení licenčních podmínek. Pořad má být totiž věnován programovým tipům televize Nova, a nikoli politickým problémům země, Železný v něm navíc nedává svým protivníkům šanci bránit se. „Nedělám si však naději, že by ho za to vysílací rada v tomto složení pokutovala,“ řekl Dostál. Respekt ukázal na dva přímé viníky: Jsou to Vladimír Železný a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. A jednoho nepřímého: Nelze odhlédnout od celého nastavení mediální a politické kultury 90. let. A za ni nese největší odpovědnost ODS a její tehdejší předseda Václav Klaus. Týden se domnívá, že se politici budou chtít zbavit odpovědnosti tím, že někoho potrestají, například vysílací radu. Dost by jim v očích voličů pomohlo přiskřípnutí Železného. Při hledání obětních beránků by však neměly být překročeny zásady právního státu. Tlačit na šéfy Novy, aby se podíleli na splácení pokuty, je nehorázné zneužití státní moci. Stejně tak pokusy odejmout vysílací licenci, a z její dražby získat nějakou tu korunu na sanování desetimiliardového trestu, napsal Týden. Premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že vláda se nesmíří s tím, že se Železný odmítl podílet na zaplacení více než 10 miliard korun za zmařenou investici Američanů v Nově. „Využijeme všechny právní prostředky, které máme k dispozici, abychom docílili i plnění někoho jiného, než je jen stát,“ řekl. Naznačil, že si dovede představit i jiné než peněžní vyrovnání se CME. Je možné například vydat třetí licenci k celoplošnému televiznímu vysílání. Na konci týdne oznámila ČTK, že poslanci budou jednat o návrhu na odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na schůzi, která začne 1. dubna.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít