Stát začal hledat viníka v případu Nova

31. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
31. března 2003, 00:00

Nova. Železný. Nova. Hádky o prohranou arbitráž v kauze Nova zůstaly spolu s válkou v Iráku hlavním tématem českých médií. Pokračovalo hledání viníka a způsobu, jak se vyrovnat s americkou firmou CME. Vše odstartoval Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli.

Nova. Železný. Nova. Hádky o prohranou arbitráž v kauze Nova zůstaly spolu s válkou v Iráku hlavním tématem českých médií. Pokračovalo hledání viníka a způsobu, jak se vyrovnat s americkou firmou CME.

Vše odstartoval Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli. Prohlásil, že hledat viníka arbitráže v Česku je chyba, protože ministr financí Bohuslav Sobotka už dříve označil za viníka prohraného sporu rozhodce arbitráže, kteří nevzali v potaz české právo a jeho interpretace. Pravdu ovšem neměl, protože Sobotka označil za viníka vysílací radu a dodal, že morální odpovědnost nese i Televize Nova. Ministr kultury Pavel Dostál v rozhovoru pro internetový server iDnes označil Volejte řediteli za další porušení licenčních podmínek. Pořad má být totiž věnován programovým tipům televize Nova, a nikoli politickým problémům země, Železný v něm navíc nedává svým protivníkům šanci bránit se. „Nedělám si však naději, že by ho za to vysílací rada v tomto složení pokutovala,“ řekl Dostál. Respekt ukázal na dva přímé viníky: Jsou to Vladimír Železný a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. A jednoho nepřímého: Nelze odhlédnout od celého nastavení mediální a politické kultury 90. let. A za ni nese největší odpovědnost ODS a její tehdejší předseda Václav Klaus. Týden se domnívá, že se politici budou chtít zbavit odpovědnosti tím, že někoho potrestají, například vysílací radu. Dost by jim v očích voličů pomohlo přiskřípnutí Železného. Při hledání obětních beránků by však neměly být překročeny zásady právního státu. Tlačit na šéfy Novy, aby se podíleli na splácení pokuty, je nehorázné zneužití státní moci. Stejně tak pokusy odejmout vysílací licenci, a z její dražby získat nějakou tu korunu na sanování desetimiliardového trestu, napsal Týden. Premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že vláda se nesmíří s tím, že se Železný odmítl podílet na zaplacení více než 10 miliard korun za zmařenou investici Američanů v Nově. „Využijeme všechny právní prostředky, které máme k dispozici, abychom docílili i plnění někoho jiného, než je jen stát,“ řekl. Naznačil, že si dovede představit i jiné než peněžní vyrovnání se CME. Je možné například vydat třetí licenci k celoplošnému televiznímu vysílání. Na konci týdne oznámila ČTK, že poslanci budou jednat o návrhu na odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na schůzi, která začne 1. dubna.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít