Article, show

Stát prodělá v každém případě

09. února 2004, 00:00 - David Havlík
09. února 2004, 00:00

STAVBA JEZŮ NA LABI PŘIJDE STÁT NÍ POKLADNU NA 6,2 MLD. KORUN. JEJICH ODPŮRCI SE MIMO JINÉ OPÍRAJÍ O ZJIŠTĚNÍ NEJVYŠŠÍHO KONTROLNÍHO ÚŘADU (NKÚ), KTERÝ ZDŮRAZŇUJE OHROŽENOST NÁVRATNOSTI INVESTICE V PŘÍPADĚ, ŽE SE USKUTEČNÍ.

NKÚ v roce 2002 zkoumal, jak státní úředníci nakládali s penězi určenými na provoz, údržbu a rozvoj tuzemských vodních cest v letech 1998 až 2001. „Ministerstvo dopravy a spojů nemá zpracovanou dlouhodobou koncepci, která by komplexně řešila alternativy a priority rozvoje vodní dopravy a jejich návaznost na další druhy doprav. Systém koncepce a řízení investičního procesu rozvoje vodní dopravy v ČR je pro financování z hlediska zajištění účelnosti a hospodárnosti vynakládání prostředků státního rozpočtu nebo prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury neúměrně rizikový,“ píše se v závěrech NKÚ. Investiční rizika našel NKÚ především u navrhovaných úprav na dolním Labi, kde zvýšení nákladů a prodloužení doby realizace snížilo společensko-ekonomickou návratnost na minimum. Ministerstvo dopravy a spojů spočítalo, že přípravy projektu výstavby jezů na dolním Labi dosud stály státní pokladnu stovky milionů korun. Ekologové proto navrhují přípravné práce zastavit. Pokud se jezy nevybudují, půjde ale podle úředníků z ministerstva o zbytečně vyhozené peníze. Celá stavba přijde na 6,2 mld. korun. Stát však prodělá i v případě, že jezy nepostaví. Už dříve totiž vláda slíbila, že rejdařům proplatí škody, které jim vzniknou vinou nesplavnosti dolního Labe. A to až do doby, než budou na řece stát jezy, které by problémy s kolísavostí hladiny Labe odstranily. Poprvé stát vyplatil rejdaře před čtyřmi lety. Za škody vzniklé suchem jim tehdy dal 83 mil. korun. Loni rejdaři žádali kompenzace ve výši 140 mil. korun. Ministerstvo dopravy navrhlo odškodnit rejdaře do výše výši 82 mil. korun. Vláda jim nakonec přiznala odškodnění 30 milionů. „Uložila ministru financí zajistit dotaci 25 mil. korun ke krytí úhrady ztráty pro provozovatele přeshraniční vodní dopravy a provozovatele překladní činnosti v dotčených přístavech. Dalších 5 mil. korun je určeno pro krytí ztrát společnosti České loděnice,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová.

ODŠKODNĚNÉ REJDAŘSKÉ

FIRMY Česko-saské přístavy Děčín/Lovosice, ČSPL, a. s., Děčín, Contrans, s. r. o., Praha, Agropol Port Ústí nad Labem, Evropská vodní doprava Praha, České přístavy, a. s., Praha, České loděnice, a. s.

Zdroj: firmy

VZÁCNÉ DRUHY VYSKYTUJÍCÍ SE V POVODÍ DOLNÍHO LABE

Rostliny:

Drobnokvět pobřežní, Potočnice lékařská, Blešník lékařský, Blatěnka vodní, Bahnička jehlovitá, Šáchor hnědý, Pažitka pobřežní, Šmel okoličnatý, Kyprej vrbice

Živočichové:

Bobr evropský, Vydra říční, Losos velký, Škeble rybniční, Velevrub malířský, Užovka podplamatá, Morčák velký, Carabus auratus, Moudivláček lužní, Břehule říční, Ledňáček říční, Ostralka štíhlá, Skokan skřehotavý, Ještěrka obecná, Slepýš křehký, Kavka obecná Zdroj: ekologické sdružení Arnika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít