Stát prodělá v každém případě

09. února 2004, 00:00 - David Havlík
09. února 2004, 00:00

STAVBA JEZŮ NA LABI PŘIJDE STÁT NÍ POKLADNU NA 6,2 MLD. KORUN. JEJICH ODPŮRCI SE MIMO JINÉ OPÍRAJÍ O ZJIŠTĚNÍ NEJVYŠŠÍHO KONTROLNÍHO ÚŘADU (NKÚ), KTERÝ ZDŮRAZŇUJE OHROŽENOST NÁVRATNOSTI INVESTICE V PŘÍPADĚ, ŽE SE USKUTEČNÍ.

NKÚ v roce 2002 zkoumal, jak státní úředníci nakládali s penězi určenými na provoz, údržbu a rozvoj tuzemských vodních cest v letech 1998 až 2001. „Ministerstvo dopravy a spojů nemá zpracovanou dlouhodobou koncepci, která by komplexně řešila alternativy a priority rozvoje vodní dopravy a jejich návaznost na další druhy doprav. Systém koncepce a řízení investičního procesu rozvoje vodní dopravy v ČR je pro financování z hlediska zajištění účelnosti a hospodárnosti vynakládání prostředků státního rozpočtu nebo prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury neúměrně rizikový,“ píše se v závěrech NKÚ. Investiční rizika našel NKÚ především u navrhovaných úprav na dolním Labi, kde zvýšení nákladů a prodloužení doby realizace snížilo společensko-ekonomickou návratnost na minimum. Ministerstvo dopravy a spojů spočítalo, že přípravy projektu výstavby jezů na dolním Labi dosud stály státní pokladnu stovky milionů korun. Ekologové proto navrhují přípravné práce zastavit. Pokud se jezy nevybudují, půjde ale podle úředníků z ministerstva o zbytečně vyhozené peníze. Celá stavba přijde na 6,2 mld. korun. Stát však prodělá i v případě, že jezy nepostaví. Už dříve totiž vláda slíbila, že rejdařům proplatí škody, které jim vzniknou vinou nesplavnosti dolního Labe. A to až do doby, než budou na řece stát jezy, které by problémy s kolísavostí hladiny Labe odstranily. Poprvé stát vyplatil rejdaře před čtyřmi lety. Za škody vzniklé suchem jim tehdy dal 83 mil. korun. Loni rejdaři žádali kompenzace ve výši 140 mil. korun. Ministerstvo dopravy navrhlo odškodnit rejdaře do výše výši 82 mil. korun. Vláda jim nakonec přiznala odškodnění 30 milionů. „Uložila ministru financí zajistit dotaci 25 mil. korun ke krytí úhrady ztráty pro provozovatele přeshraniční vodní dopravy a provozovatele překladní činnosti v dotčených přístavech. Dalších 5 mil. korun je určeno pro krytí ztrát společnosti České loděnice,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová.

ODŠKODNĚNÉ REJDAŘSKÉ

FIRMY Česko-saské přístavy Děčín/Lovosice, ČSPL, a. s., Děčín, Contrans, s. r. o., Praha, Agropol Port Ústí nad Labem, Evropská vodní doprava Praha, České přístavy, a. s., Praha, České loděnice, a. s.

Zdroj: firmy

VZÁCNÉ DRUHY VYSKYTUJÍCÍ SE V POVODÍ DOLNÍHO LABE

Rostliny:

Drobnokvět pobřežní, Potočnice lékařská, Blešník lékařský, Blatěnka vodní, Bahnička jehlovitá, Šáchor hnědý, Pažitka pobřežní, Šmel okoličnatý, Kyprej vrbice

Živočichové:

Bobr evropský, Vydra říční, Losos velký, Škeble rybniční, Velevrub malířský, Užovka podplamatá, Morčák velký, Carabus auratus, Moudivláček lužní, Břehule říční, Ledňáček říční, Ostralka štíhlá, Skokan skřehotavý, Ještěrka obecná, Slepýš křehký, Kavka obecná Zdroj: ekologické sdružení Arnika

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít