Stát omezí podporu stavebního spoření

24. listopadu 2003, 00:00 - (mim)
24. listopadu 2003, 00:00

UŽ CHYBÍ JEN PODPIS PREZIDENTA REPUBLIKY, ABY MOHLA OD PŘÍŠTÍHO ROKU ZAČÍT PLATIT NOVÁ PRAVIDLA PRO STAVEBNÍ SPOŘENÍ. PRO OBČANY BUDOU ZNAMENAT ZHORŠENÍ PODMÍNEK, STÁTNÍ KASA UŠETŘÍ A POJIŠŤOVNY O SVÉ ZISKY NEPŘIJDOU.

I podle nových pravidel půjde o jeden z nejvýhodnějších produktů

Kdo nemá stavební spoření, udělá nejlépe, když ho uzavře ještě letos. Získá tím smlouvu za původních podmínek, které jsou v mnohém výhodnější než ty, které zřejmě začnou platit od roku 2004. Poslanci a senátoři už novelu zákona schválili, čeká se už jen na prezidentův podpis. Jaké konkrétní změny na klienty stavebních spořitelen čekají? Především poslanci snížili státní podporu. Ta je dosud 25 procent z ročně naspořené částky, nejvýše 4500 korun. Napříště bude jen 15 procent, nejvýše 3000 korun. Čili „ideální“ ročně ukládanou částkou je nyní 18 tisíc, podle nových pravidel to bude 20 tisíc korun. Z pěti na šest let se prodlouží doba, po kterou budou muset tzv. přátelští klienti (ti, kteří nečerpají úvěr) spořit, aby měli nárok na státní podporu (takzvaná vázací doba). Kdo si vybere peníze dříve, tomu stát podporu sebere a ještě bude muset zaplatit sankční poplatek stavební spořitelně. V otázce státní podpory dojde ještě k jedné změně. V současné době je možné čerpat podporu pouze na jednu smlouvu. Můžete mít uzavřeno více smluv, ale jen na jednu dostanete státní podporu. Podle nového zákona bude možné dostat podporu na více smluv, ale součet ročních záloh nebude smět být vyšší než 3000 korun.

JAK TO BUDE S ÚVĚRY

Úvěr ze stavebního spoření smí být použit jen na financování bytových potřeb. Napříště už ale nejen účastníkových, ale také jeho příbuzných v přímé linii, sourozenců a manžela (či manželky). Toto ustanovení vlastně umožňuje slučování smluv uzavřených v jedné rodině do jediného úvěrového rámce. O úvěr bude možno požádat stejně jako nyní po dvou letech spoření. Vláda původně chtěla, aby nejen úvěry, ale i vklady byly účelově vázány. To by znamenalo, že kdo uzavře smlouvu se stavební spořitelnou, musí všechny peníze použít na bytové účely. Tento bod ale nakonec v zákoně není, z čehož mají radost klienti i spořitelny. Většina klientů si úvěr nebere a využívá stavební spoření jako velmi výhodné zhodnocení volných finančních prostředků. Radost spořitelen je určitě ještě větší, neboť kdyby zmíněný požadavek v zákoně zůstal, celý systém by se brzy zhroutil jako domeček z karet. Podobné opatření zavedli před časem Slováci - a honem honem ho rušili. Bez přátelských klientů se totiž stavební spoření neobejde, s jejich existencí stojí a padá. Přátelští klienti to ale budou stejně mít horší: spořitelny jim budou po šesti letech smět jednostranně změnit úroky z vkladů. Oprávnění k této změně a způsob jejího stanovení bude však muset být uveden ve smlouvě o stavebním spoření.

CO JEŠTĚ ZE ZÁKONA VYPADLO

Dalším nápadem, který se nakonec nerealizoval, bylo, aby státní podporu dostávali občané až od 15 let věku. To by zcela popřelo dosavadní smysl existence stavebního spoření, které slouží především mladým rodinám jako počátek cesty k vlastnímu bydlení. Nemluvě o tom, že by ubylo přátelských klientů, jimiž právě děti často jsou. (Zadlužit dítě lze totiž jen se souhlasem opatrovnického soudu - a ten vůbec není automatický. Jinak řečeno: soud, nikoli spořitelna, rozhoduje o tom, jestli dítě dostane úvěr.) Klienty ale určitě nepotěší, že zatímco podle dosavadních pravidel jsou úroky ze stavebního spoření osvobozeny od daně z příjmů, napříště nebudou (po změně zákona o dani z příjmů). Prvního května příštího roku by měla Česká republika vstoupit do Evropské unie. Ani na to zákonodárci nezapomněli. Od 1. května 2004 bude moci uzavřít stavební spoření i občan Evropské unie, kterému bylo vydáno povolení k pobytu na území České republiky a přiděleno rodné číslo.

Hlavní změny ve stavebním spoření

Nynější stav Od 1. 1. 2004

Státní podpora 25 %, max. 15 %, max.

4500 Kč ročně 3000 Kč ročně

Ideální úložka 18 000 Kč/rok 20 000 Kč/rok

Vázací doba 5 let 6 let

Státní podpora na 1 smlouvu na více smluv

Možnost snížení úroků ne ano

Osvobození od daně ano ne

Věkové omezení ne ne

Pramen: Měšec.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít