Stát musí platit víc

07. srpna 2006, 00:00 - (ina)
07. srpna 2006, 00:00

PODPORA PENZÍ Až na trojnásobek by se měla zvýšit státní podpora občanům, kteří si dobrovolně spoří na penzi. Tvrdí to šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Možnost odečtu úspor v rámci soukromého penzijního připojištění využívá jen osm procent klientů penzijních fondů.

PODPORA PENZÍ

Až na trojnásobek by se měla zvýšit státní podpora občanům, kteří si dobrovolně spoří na penzi. Tvrdí to šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Možnost odečtu úspor v rámci soukromého penzijního připojištění využívá jen osm procent klientů penzijních fondů. Jedná se přitom o nejbohatší vrstvu odvádějící 32procentní daň. „Trh je citlivý především na výši státní podpory. Stát by ji měl zvýšit na dvoj- až trojnásobek, aby více motivoval k tvorbě úspor na stáří,“ říká prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Podle něj by měl stát zvýšit příspěvek těm, kteří si dobrovolně spoří na penzi, ze současných maximálně 150 korun měsíčně na 300 až 450 korun.

„Stát by tak dal najevo, že s tímto pilířem důchodové reformy opravdu počítá, a motivoval by občany, aby začali brát spoření na svoji penzi vážně,“ vysvětluje Rusnok. V současné době v penzijních fondech spoří téměř 3,5 milionu lidí, ale ukládají velmi nízké částky, měsíčně zhruba 400 korun. Státní příspěvek je totiž podle Rusnoka nemotivuje spořit více.

Podle dosud platných zákonů mohou lidé u úspor nad 500 korun odečíst ze základu daně ročně maximálně 12 tisíc korun. Výhodné je tedy spoření do 1500 korun měsíčně. „Doporučil bych raději zrušit daňovou úlevu a zvýšit státní příspěvek ke spoření,“ říká Rusnok. Od roku 1994, kdy zákon vstoupil v platnost, příspěvek nebyl nikdy valorizován.

„Žádná z politických stran před posledními volbami nebyla proti tomu zvýšit finanční příspěvek státu k soukromému spoření na penzi, teď je zapotřebí, aby se jednání na toto téma skutečně začalo,“ zdůraznil Rusnok. Podle jeho slov se i v posledních volbách staly penze předmětem předvolebního boje, což vzhledem k vážnosti a rozsahu problému v našich podmínkách není šťastné pro budoucí praktické kroky v této oblasti. Jakákoliv vláda totiž bude muset dříve nebo později sáhnout k nepopulárním opatřením a vyřešit problém stárnutí české populace. Tedy ubývání lidí aktivně činných, kteří přispívají do průběžného systému, z něhož jsou financovány důchody, a přibývání důchodců.

V opačném případě čekají občany podle Rusnoka dramaticky nízké důchody pro dnešní třicátníky a vysoké daně pro jejich děti. „Kdo slibuje vysoké důchody bez provedení skutečné penzijní reformy a neupozorní na tuto skutečnost, provádí na českém národu prostě zločin, mírněji to říct nelze,“ uzavřel Rusnok.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít