Stát musí platit víc

07. srpna 2006, 00:00 - (ina)
07. srpna 2006, 00:00

PODPORA PENZÍ Až na trojnásobek by se měla zvýšit státní podpora občanům, kteří si dobrovolně spoří na penzi. Tvrdí to šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Možnost odečtu úspor v rámci soukromého penzijního připojištění využívá jen osm procent klientů penzijních fondů.

PODPORA PENZÍ

Až na trojnásobek by se měla zvýšit státní podpora občanům, kteří si dobrovolně spoří na penzi. Tvrdí to šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Možnost odečtu úspor v rámci soukromého penzijního připojištění využívá jen osm procent klientů penzijních fondů. Jedná se přitom o nejbohatší vrstvu odvádějící 32procentní daň. „Trh je citlivý především na výši státní podpory. Stát by ji měl zvýšit na dvoj- až trojnásobek, aby více motivoval k tvorbě úspor na stáří,“ říká prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Podle něj by měl stát zvýšit příspěvek těm, kteří si dobrovolně spoří na penzi, ze současných maximálně 150 korun měsíčně na 300 až 450 korun.

„Stát by tak dal najevo, že s tímto pilířem důchodové reformy opravdu počítá, a motivoval by občany, aby začali brát spoření na svoji penzi vážně,“ vysvětluje Rusnok. V současné době v penzijních fondech spoří téměř 3,5 milionu lidí, ale ukládají velmi nízké částky, měsíčně zhruba 400 korun. Státní příspěvek je totiž podle Rusnoka nemotivuje spořit více.

Podle dosud platných zákonů mohou lidé u úspor nad 500 korun odečíst ze základu daně ročně maximálně 12 tisíc korun. Výhodné je tedy spoření do 1500 korun měsíčně. „Doporučil bych raději zrušit daňovou úlevu a zvýšit státní příspěvek ke spoření,“ říká Rusnok. Od roku 1994, kdy zákon vstoupil v platnost, příspěvek nebyl nikdy valorizován.

„Žádná z politických stran před posledními volbami nebyla proti tomu zvýšit finanční příspěvek státu k soukromému spoření na penzi, teď je zapotřebí, aby se jednání na toto téma skutečně začalo,“ zdůraznil Rusnok. Podle jeho slov se i v posledních volbách staly penze předmětem předvolebního boje, což vzhledem k vážnosti a rozsahu problému v našich podmínkách není šťastné pro budoucí praktické kroky v této oblasti. Jakákoliv vláda totiž bude muset dříve nebo později sáhnout k nepopulárním opatřením a vyřešit problém stárnutí české populace. Tedy ubývání lidí aktivně činných, kteří přispívají do průběžného systému, z něhož jsou financovány důchody, a přibývání důchodců.

V opačném případě čekají občany podle Rusnoka dramaticky nízké důchody pro dnešní třicátníky a vysoké daně pro jejich děti. „Kdo slibuje vysoké důchody bez provedení skutečné penzijní reformy a neupozorní na tuto skutečnost, provádí na českém národu prostě zločin, mírněji to říct nelze,“ uzavřel Rusnok.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít