Stát jako agent soukromých firem

20. února 2006, 00:00 - PETR KUČERA, KRISTÝNA DUŠKOVÁ, DUŠAN ŠRÁMEK
20. února 2006, 00:00

ZBYTEČNÉ VÝDAJE PODNIKATELŮ Na obtížné dostupnosti aktuálních znění důležitých zákonů vydělávají v Česku desítky firem. Místo, aby kompletní znění předpisu zájemce získal zdarma v rámci základního servisu od státu, platí za něj stovky až tisíce korun ročně soukromým vydavatelstvím.

ZBYTEČNÉ VÝDAJE PODNIKATELŮ Na obtížné dostupnosti aktuálních znění důležitých zákonů vydělávají v Česku desítky firem. Místo, aby kompletní znění předpisu zájemce získal zdarma v rámci základního servisu od státu, platí za něj stovky až tisíce korun ročně soukromým vydavatelstvím. Státem garantovanou elektronickou verzi Sbírky zákonů není snadné najít. Náš test sice potvrdil, že takovou databázi nakonec můžeme najít hned na dvou místech (pokaždé v jiné podobě), ale ani zákony získané z webu ministerstva vnitra a Portálu veřejné správy nedávají podnikateli stoprocentní jistotu. „Jediným závazným zněním zákonů je to, které vyjde v tištěné Sbírce zákonů,“ vysvětluje právník Jaroslav Novotný. To nám potvrzuje i ředitel oddělení Sbírky zákonů na ministerstvu vnitra JUDr. Bedřich Coufal. Začarovaný kruh se opět uzavírá: V tištěné Sbírce totiž není u naprosté většiny zákonů možné získat jejich aktuální podobu tak, jak platí po provedených novelách. Jinými slovy: Podnikatel má prakticky nulovou možnost snadno, rychle a za minimální cenu seznámit se s platnými právními předpisy! ZLATÝ DŮL

Ukazuje se ale, že s podporou podnikání to ze strany vlády a parlamentu nebude tak špatné. Stát se totiž v souvislosti se „zveřejňováním“ zákonů projevuje jako dobrý agent soukromých firem, které si díky obtížné dostupnosti kompletních znění právních norem vydělávají velké peníze. Ať už jde o vydavatelství, advokáty nebo nejrůznější poradce.

„Až donedávna to byl skutečně zlatý důl,“ potvrzuje nám jeden z vedoucích zaměstnanců soukromého vydavatelství, které aktuální znění zákonů často vydává. „Čím snadnější je to získat na internetu, tím je to teď pro nás horší. Musíme už přicházet s knihami, které mají větší přidanou hodnotu. Dřív stačilo jenom vydat samotné znění daňového zákona, nyní už je trendem nabídnout k němu i komentář nebo nějaké tipy a návody od odborníků,“ vysvětluje.

Poměr mezi náklady a zisky při prodeji zákonů byl až donedávna obrovský. „Samotné znění předpisu jsme získali prakticky zadarmo. A pak do něj náš odborník zanášel změny, které vyplynuly třeba z pěti novelizací během roku. To nebylo nic časově náročného,“ říká zaměstnanec jednoho z vydavatelství.

O aktuální znění je u čtenářů obrovský zájem - jde o věc, kterou každý potřebuje. „Nicméně už pomalu začínáme vydělávat na internetové verzi, protože tištěné zákony si kupuje od nás méně lidí než dříve,“ dodává.

Vydavatelé a provozovatelé soukromých stránek si mohou koupit v elektronické podobě text každého vydání Sbírky zákonů, a to za 100 korun od Tiskárny ministerstva vnitra. „To má ale smysl jen kdybychom chtěli mít ten text dříve, než vyjde v tištěné Sbírce. Jakmile je tam ale otištěn, stačí si najít jeho elektronickou podobu někde jinde na webu a okopírovat ji. Na samotné znění zákona totiž nelze uplatnit nějaká autorská práva,“ vysvětluje zaměstnanec soukromého vydavatelství.

**PROČ TO NEDOKÁŽE STÁT?

„Když je stát schopen přijmout novely, tak by měl být schopen také jasně určit, jak budou začleněny do původního znění, tj. jak se zákon po nich změní. To přece není nic těžkého,“ domnívá se právník Jaroslav Novotný. Zvláště když by pravidelná elektronická aktualizace byla podle odborníků jednoduchou a levnou záležitostí.

„Funkci státu do jisté míry suplují soukromé firmy. Když taková společnost udělá při tisku zákona chybu, neručí za ni. Stačí vynechat jedno slovo a podnikatelé pak mají v praxi a u soudů velké problémy. Platí princip, že všeobecně závazné je pouze to znění, které schválil parlament. I úplná znění, která má vydávat předseda vlády, jsou pouhou legislativní pomůckou. Je ovšem samozřejmě lepší, když tato úplná znění vydává oficiálně stát, a nikoliv soukromé firmy,“ říká František Cvrček z Ústavu státu a práva.

Soukromé firmy by měly mít prostor nabízet služby s přidanou hodnotou, tedy třeba komfortní vyhledávání, komentáře nebo přehled soudních rozhodnutí vztahujících se ke zmíněnému zákonu. Ale základní informace, kterou je právě samotné znění důležitých zákonů, by stát měl nabízet pro každého zájemce zdarma.

„Normativní (a tudíž závazný charakter) má pouze původní zákon ve znění všech pozdějších předpisů, včetně jejich přechodných ustanovení,“ vysvětluje JUDr. Vlasta Parkanová, poslankyně za KDU-ČSL. Toto vysvětlení jsme slyšeli i z jiných stran.

„Samozřejmě, takzvané úplné znění zákona není čistě teoreticky bráno jako právní předpis, ale jen jako pomůcka. Takže při citaci stále používáme původní číslo zákona, v případě obchodního zákoníku tedy třeba č. 513/1991 Sb.,“ potvrzuje firemní právník Novotný. „Ale rozhodně to nemůže uspět jako vysvětlení, proč sněmovna nevydává více těchto úplných znění, nebo proč by stát takovou službu nemohl poskytovat alespoň s takovou mírou právní jistoty, jako je internetový výpis z obchodního rejstříku,“ dodává.

Zatímco ještě donedávna byl podnikatel bez šance, nyní může najít aktualizované znění zákonů v elektronické podobě na Portálu veřejné správy, byť s určitými problémy. Ani tuto databázi ale negarantuje stát - provozuje ji soukromá firma ASPI. „Od nezávislého soukromého subjektu může podnikatel získat náhradu za případné chyby daleko hůře, než kdyby se soudil přímo s nějakým státním úřadem,“ uzavírá Novotný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít