Stát chystá podnikatelům další platby

22. prosince 2003, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
22. prosince 2003, 00:00

NOVÝ ZÁKON O ZAMĚSTNANOSTI PROŠEL POSLANECKOU SNĚMOVNOU DO DRUHÉHO ČTENÍ. PODLE ZÁSTUPCŮ PODNIKATELŮ A OPOZICE PŘINESOU NĚKTERÁ JEHO USTANOVENÍ PODNIKATELŮM DALŠÍ PROBLÉMY.

NOVÝ ZÁKON O ZAMĚSTNANOSTI PROŠEL POSLANECKOU SNĚMOVNOU DO DRUHÉHO ČTENÍ. PODLE ZÁSTUPCŮ PODNIKATELŮ A OPOZICE PŘINESOU NĚKTERÁ JEHO USTANOVENÍ PODNIKATELŮM DALŠÍ PROBLÉMY.

Sankcí až dva miliony korun za práci v tzv. švarcsystému, tedy fiktivním zaměstnáváním na živnostenský list, bude moci být potrestán podnikatel, který tímto způsobem využívá stálých zaměstnanců. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha je toto opatření nezbytné, protože v případě masivního přechodu zaměstnanců na živnostenský list by se zcela zhroutil systém sociálního zabezpečení. Sankce podle Škromacha povedou k omezení fiktivní práce na živnostenské oprávnění. Naopak stínová ministryně práce z ODS Alena Páralová je přesvědčena, že zaměstnávání na živnostenský list je možné odstranit pouze radikálním omezení nákladů na práci. S tím souhlasí i zástupci podnikatelů. „Sankce zaměstnávání na švarcsystém neodstraní. Více by pomohlo snížení nákladů na práci, případně zvýšení plateb za sociální pojištění u OSVČ,“ míní například předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda. Své pochybnosti vyjadřuje i předseda Hospodářské komory Jaromír Drábek. Podle něj finanční úřady nerozhodují kvalifikovaně o různých variantách zaměstnávání. Často bývají podle jeho zkušeností sankcionovány firmy, u nichž existuje jednoznačně externí spolupráce - například práce doma. Drábek rovněž vyjádřil obavu, že ve svém důsledku sankce mohou přispět ke zvýšení nezaměstnanosti. „Pokud se někomu nevyplatí zaměstnávat lidi v zaměstnaneckém poměru a bude sankcionován za externí spolupráci, nebude lidem práci dávat vůbec,“ míní předseda Hospodářské komory. S rozpaky je přijímáno i další plánované omezení. Napříště by si totiž měly půjčovat firmy v případě potíží zaměstnance pouze prostřednictvím pracovní agentury. Ministerstvo práce nebylo schopno tento návrh racionálně zdůvodnit. Přitom s návrhem nesouhlasí takové instituce a organizace, jako je Ústav státu a práva, ČNB, Akademie věd ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a mnohé další. Služby za vzájemné poskytování zaměstnanců by byly pochopitelně placené a zvyšovaly by cenu práce. Podle Dandy jde o lobbing velkých zprostředkovatelských agentur ze západní Evropy. Tam se ale vytvořily přirozeně. „Nevidím jediný racionální důvod, proč by podnikatelé byli povinni půjčovat si navzájem zaměstnance pouze přes zprostředkovatele,“ kroutí Danda hlavou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít