Stát a plyn jsem já

26. ledna 2009, 18:24 - Petra Procházková
26. ledna 2009, 18:24

Prezidentu Nazarbajevovi se zatím daří udržet doma pořádek

Obklopit se příbuznými, rozdat jim vysoké funkce a tučné podniky, jmenovat je do správních rad bank a poslat do příjemného zahraničí jako diplomaty patří ve střední Asii k dobrým mravům. Klan kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva patří k nejmocnějším v této oblasti. Jeho moc a vliv roste nejen doma, ale i ve světě. Nazarbajev totiž spravuje nejen obrovský rod, ale i značné zásoby ropy a plynu, které je možné dostat do Evropy mimo problematická území Ruska a Ukrajiny.

Přílišný spěch Prezident největšího vnitrozemského státu světa nemá syna, a tedy ani komu předat žezlo. Rachat Alijev, manžel jedné z Nazarbajevových dcer, měl obrovskou šanci stárnoucího tchána vystřídat. Moc však spěchal. Teď už je bývalým nejen zetěm, ale i velvyslancem Kazachstánu v Rakousku. Tam byl dokonce na žádost Kazachů nedávno zatčen, ale vzápětí na kauci propuštěn. Od té doby se skrývá někde v Evropě. Rozdává však také rozhovory, čímž značně riskuje. Ve střední Asii se totiž šíření „pomluv“ trestá jen smrtí. Tím spíše že Alijev si dovolil dotknout se i „starého pána“. Prý si Nazarbajev přisvojil miliardy dolarů ze státního rozpočtu a už delší dobu dostává pravidelné „příspěvky“ od firem působících v Kazachstánu. Jedině on totiž může povolit, či nepovolit udělení licence na těžbu uranu, plynu nebo ropy. Oficiálně na to samozřejmě má lidi i státní úřady. V Kazachstánu však nikdo neudělá nic, co by neschválil prezident.

Porušení tradičního zákona Dokud do mocného klanu patřil i Alijev, neměl potřebu se o bankovní tajemství dělit s médii. Teď však světu ukazuje dokumenty z libanonských, indonéských a lichtenštejnských bank, jež dokládají, že majetek Nazarbajevových představuje stovky milionů dolarů. Navíc měl prezident investovat vlastní prostředky do mezd amerických poradců, kteří mimo jiné pomocí styků na nejvyšší úrovni usilují, aby Washington pohlížel na Nazarbajeva s úctou a pomluvami o korupci se nezabýval. Washington však ví své. Předloni dokonce vláda Kazachstánu musela kapitulovat před Ministerstvem spravedlnosti USA. To potvrdilo, že před deseti lety Nazarbajev dostal desítky milionů dolarů od amerických ropných společností za právo dobývat suroviny na kazašském území.
Nazarbajev je u moci téměř 19 let. Alijevovi se zdálo, že to už stačí. A zmínil se, že by v některých příštích volbách rád kandidoval. To neměl dělat. Nazarbajev ho nechal v nepřítomnosti odsoudit za vydírání, únosy lidí a pokus svrhnout vládu. A prezident také zařídil rychlý rozvod. Dědeček si pro jistotu osvojil i své vnuky, dvě nejmladší děti „odbojného“ zetě, aby se náhodou nepotatily. Mimochodem, v Kazachstánu nemůže Alijevovi přijít na jméno nikdo. Porušil totiž tradiční zákon o nedotknutelnosti kmotra, což nevidí rádi ani občané.

Šéf si dělá pořádek Alijev není jediným nepovedeným Nazarbajevovým zetěm. Manžel jeho prostřední dcery Dinary Timur Kulibajev patřil donedávna k nejbohatším Kazachům. Díky tchánovi vedl státní podniky, které kontrolovaly nejbohatší kazašská naleziště. Náhle však byl propuštěn, což by si bez prezidentova pokynu nikdo v zemi nedovolil. Zřejmě si Nazarbajev dělá doma pořádek. Obavy, že ho z trůnu vytěsní mladší, vedou prezidenta k likvidací zeťů.
Nedávno se stal hrdinou skandálu někdo ještě bližší – Nazarbajevův bratr Bolat. Zapletl se do korupční aféry, ale nebál se koupit si vzápětí luxusní byt v New Yorku za 20 milionů dolarů, které vydělal na ropě a plynu. V tomto případě však prezident mlčí. Zdá se, že bratr je nedotknutelný. Pokud se nezačne tlačit na trůn, jak to v panovnických rodech bývá.
Nazarbajevovi se zatím daří všechny rodinné skandály včas zlikvidovat a udržet si autoritu doma i v zahraničí. Bezpochyby především díky tomu, že Kazachstán kontroluje po Rusku největší zásoby ropy a plynu na území bývalého Sovětského svazu. Do loňska rostla ekonomika Kazachstánu ročně skoro o deset procent. Mohou za to především ropa a plyn. Proto veškeré operace s nimi přísně kontroluje stát. A tím je Nazarbajev.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít