Startují lety ve výšce nula

12. prosince 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
12. prosince 2005, 00:00

PENDOLINO Rychlovlak Pendolino má za sebou ostrý start provozu na trati mezi Prahou a Ostravou. Vlaky pro podnikatele, manažery či politiky. Vzdálenost přes 350 kilometrů mezi oběma městy zvládnou za necelých 3,5 hodiny. Dostat se vlakem z Prahy do Ostravy za dobu kratší než čtyři hodiny už je realita.

Z Prahy do Ostravy se nyní vlakem dostanete o téměř hodinu rychleji.

PENDOLINO Rychlovlak Pendolino má za sebou ostrý start provozu na trati mezi Prahou a Ostravou. Vlaky pro podnikatele, manažery či politiky. Vzdálenost přes 350 kilometrů mezi oběma městy zvládnou za necelých 3,5 hodiny.

Dostat se vlakem z Prahy do Ostravy za dobu kratší než čtyři hodiny už je realita. Slouží k tomu nové vlaky Českých drah -Pendolina. V pracovní den tuto trasu pojede šest párů vlaků vedených Pendolinem, o víkendu pak o jeden méně.

Podle nového jízdního řádu, který začal platit v neděli 11. prosince, mělo Pendolino jezdit i po jižní trase z Prahy do Bratislavy a Vídně. Konečnou zastávkou však zatím zůstane Břeclav. Důvodem je, že se nepodařilo dokončit potřebné zkoušky a získat nutná povolení pro provoz na kolejích cizích železničních správ. Tuto trasu Pendolino denně pojede na dvou párech vlaků kategorie InterCity.

JÍZDNÉ SE BUDE LIŠIT Zatímco na jižní trase do Břeclavi bude možné jezdit Pendolinem za běžné jízdné odpovídající kategorii InterCity, na trase do Ostravy bude dražší. Zde totiž navázaly České dráhy spolupráci s vlajkovým národním leteckým dopravcem Českými aeroliniemi na společném provozování „letů ve výšce nula,“ jak se SuperCity vlakům mezi Prahou a Ostravou začalo přezdívat. Tyto spoje totiž podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského nabídnou zcela jinou kvalitu cestování, než na kterou byli zatím cestující zvyklí . „Jízdenky na tento vlak se budou prodávat také podobně jako letenky, tedy prostřednictvím internetu. Cestujícím budou k dispozici speciální čekárny a vlakový personál bude plnit podobné funkce jako personál na palubě letadel ČSA,“ uvedl. Právě prodej jízdenek přes internet je do jisté míry milníkem v historii Českých drah. Až dosud se totiž jízdenky daly koupit prakticky pouze přímo u pokladen na jednotlivých nádražích. SPOJENÍ AŽ NA LETIŠTĚ Díky spolupráci drah a aerolinek je nyní možné koupit si letenku z Olomouce až třeba do Paříže. Takzvaný Airport Express pak zajistí pravidelné autobusové spojení nádraží v Praze-Holešovicích, kde zatím Pendolina končí, s pražským ruzyňským letištěm. „Cestující, kteří si koupí letenku například právě z Olomouce, budou mít v její ceně nejen cestu vlakem do Prahy, ale i cestu autobusem až na letiště,“ upozornila mluvčí ČSA Jitka Novotná. Nízkopodlažní autobusy budou mezi oběma body jezdit v půlhodinovém intervalu. Po dokončení posledních koridorových úseků by se měla jízdní doba vlaku ještě snížit. Konkrétně do Ostravy zhruba na tři hodiny, do Olomouce na dvě a do Brna také na dvě hodiny. CO NABÍZÍ PENDOLINO**

  • nákup cestovního dokladu přes internet
  • přednostní odbavení u expresních pokladen SC Pendolino
  • speciální čekárny ČD Lounge pro cestující 1. třídy a ČSA
  • parkovací místo pro osobní automobily na nádraží
  • garance místa
  • první plně nekuřácký vlak v dálkové přepravě ČD
  • palubní personál poskytující široké asistenční služby
  • denní tisk a občerstvení v ceně jízdenky 1. třídy
  • přípojky elektrického proudu v 1. třídě

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít