Starosto, starej se!

09. června 2010, 14:01 - Jiří Němeček
09. června 2010, 14:01

Být starostou malé vesnice nebývá zrovna lehký úkol. Na jeho práci vidí každý soused, a peněz přitom nikdy není dost. Ocenění práce starosty ale může přinést do obecní pokladny i čtvrt milionu korun.

Lidé z Oplan si pod vedením své starostky sami opravili i místní kapličku.

Autor: Poštovní spořitelna

Nechat se zvolit do vedení své obce je risk. Může to znamenat slávu, ale i ztrátu popularity a hádky se sousedy. Čím menší obec, tím větší je přitom napojení starosty a jeho radních na místní obyvatele. Zatímco označení primátora jako prvního muže města je odvozeno od jeho funkce, slovo starosta se zřetelně pojí se starostí o blaho obce. Ocenit ty nejstarostlivější už podruhé chce soutěž „Starosta roku“, kterou pořádají Poštovní spořitelna a Nadace VIA.

Od tohoto měsíce až do 6. září mohou obyvatelé malých obcí nominovat svého starostu nebo starostku, kteří se výrazně zasazují o rozvoj místa, kde žijí. Na konci roku pak odborná porota vybere vítěze, který pro svou obec získá prémii čtvrt milionu korun.

„Minulý rok bylo nominováno celkem 220 starostů a starostek. Veřejnost se tak o nich mohla dozvědět a vyslovit jim uznání za mnohdy nedoceněnou práci. Doufáme, že se soutěž stane tradicí, která pomůže obcím v jejich rozvoji,“ říká Petr Jaroš, výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii Poštovní spořitelny. Soutěž je určena pro představitele obcí do dvou tisíc obyvatel, nominaci musí podepsat alespoň dvacet lidí, kteří v ní trvale nebo přechodně žijí. Kromě základních údajů je potřeba také popsat, jak se po dobu starostování přihlášeného změnil život v obci a čím konkrétně k tomu nominovaný přispěl.

Nominaci posoudí komise, která vybere pět kandidátů a ty pak navštíví, aby se na místě seznámili s jejich prací a fungováním obce. „Vítěz soutěže by se měl starat o všestranný a trvale udržitelný rozvoj obce, podporovat její kulturní a společenský život a zapojovat občany do rozhodování o věcech veřejných,“ vypočítává vedoucí projektu Kateřina Bláhová.

Kouzlo Oplan: Starostka

Kritéria soutěže v loňském roce splnila Vladislava Moravčíková z obce Oplany ve Středočeském kraji. V rozhodujícím finálovém kole zvítězila nad dalšími čtyřmi starosty z obcí Stonava, Suchá Loz, Kněžice a Svojšín.

A její hlavní plus? Rozhýbala společenský život v obci s pouhými sedmi desítkami obyvatel. Perličkou je, že jedna z nejmladších obyvatelek obce Aneta Kašparová se narodila právě v den, kdy starostka převzala Rychtářské právo jako symbol vítěze soutěže Poštovní spořitelny. Bylo to 8. prosince loňského roku.

Zhruba stejný počet lidí, kteří tu bydlí trvale, sem pravidelně dojíždí na chaty. I ti starostku výrazně podpořili. „Pro mě je nejdůležitější s lidmi mluvit a poslouchat je. Jde o to, aby všichni táhli za jeden provaz. To platí i pro zhruba sedm desítek rekreantů, kteří k nám jezdí na víkendy a dovolené, i o ty mi pochopitelně jde,“ říká Moravčíková. „V malé obci vůbec nejde o moc, ale o každodenní mravenčí práci s lidmi a pro lidi,“ zdůrazňuje.

Její vesnice se sotva milionovým ročním rozpočtem si už vysloužila příměr se soužitím lidí v jednom vchodu obyčejného paneláku velkého města. Tam se ale lidé příliš neznají. Zato v Oplanech chodí občané nejen na veřejná zasedání svých sedmi zastupitelů, ale účastní se i řady jiných akcí. Na jaře místní pořádají Oplanskou maškarádu. Následují Velikonoce s hledáním pokladů na Velkou noc a pomlázka s koledníky bez omezení věku.

Následuje pálení čarodějnic (to byla mimochodem první starostkou organizovaná zábava v roce 2004), v rychlém sledu se uskutečňuje okrsková hasičská soutěž s neodmyslitelným hasičským bálem.

Heslo obce: Nenudit se! S dobrým počasím přichází i dětský den nebo KolOplan lesem tour. To je cyklistický závod za účasti lidí se zdravotním postižením. V obci se dále pořádá letní pouť, orientační běh Oplanská poutnička, podzimní den seniorů a posvícení, vzpomínková akce na občany padlé v první světové válce, vánoční turnaj ve stolním tenise, mikulášská nadílka a Silvestr a také závod v běhu na lyžích. Vesnice ale vůbec nezaostává za moderními trendy. Funguje tu Czech Point i veřejný internet. Lidé navíc nejsou odtrženi od světa, většinou totiž musejí dojíždět za prací. Hlavně do Kostelce nad Černými lesy nebo do hlavního města. Příkladem je i samotná starostka. „Povoláním jsem psycholožka. Pracuji v pedagogicko-psychologické poradně a dále působím jako školní psycholog v Praze,“ říká první žena v zemi, která se může chlubit glejtem nejlepší starostky. Starostka, která v dětství zažila s babičkou i draní peří u sousedů, dává své funkci staronový význam. Patriotismus. „Před čtyřmi lety nám parlament schválil použití vlastního znaku a praporu. Při té příležitosti se o vesnici točilo video a autor potřeboval hudbu,“ vzpomíná starostka. A tak vznikla místní hymna. Chválím tě, země má. Když vloni obec slavila 630 let od svého založení, dostala od Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka souhlas jejich dílo oficiálně používat při obecních akcích jako vlastní hymnu. Ta se teď hraje při všech místních událostech. Podle místních ohlasů lidé vstávají a vzdávají čest jako při národní hymně. O uznání se hlásí i další**

Podobných starostů bude ale v republice jistě víc. Jen minulý rok se klání zúčastnily desítky dalších obcí. Třeba i zástupci Sokolovska. Lidé nominovali starostu Vřesové Miroslava Fialu a starostky Dolního Rychnova Annu Klímovou a Krásna Lenku Sidorjakovou. Těsně pod vrcholem skončila vloni i nominace stonavského starosty a finalisty soutěže ze severní Moravy Ondřeje Febera.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít