Stara Trta je nejstarší na světě

15. února 2008, 12:24 - Milan Ballík
15. února 2008, 12:24

Pinela Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko

Ve Slovinsku jsou tři vinařské regiony o rozloze okolo dvaceti tisíc hektarů. Vědomi si významu vinohradnictví a vinařství pro zemi, přikročili Slovinci k jejich masivní propagaci. Pro turisty je v zemi k dispozici na sedmdesát vinařských stezek, které protkávají všechny tři regiony a nabízejí návštěvu a posezení u často méně známých, ale zajímavých vín z místních rév. A nejen vín, například v Mariboru se setkají s mimořádností vskutku světového formátu. Jmenuje se Stara Trta a jde údajně o nejstarší živý vinný keř na světě. Je mu přisuzován věk mezi čtyřmi až pěti sty lety a stále rodí! Jde o odrůdu Žametna črnina a pár desítek lahví, které ze „sklizně“ vzejdou, patří mezi vzácné exempláře vinařských atraktivit.

Region
Dnešní doporučené víno pochází z regionu Primorska. Sklep Vipava 1894 má za sebou - jak napovídá datum - delší než stoletou historii. Cílem spojení vinařů do družstva byla snaha zvýšit kvalitu za současné redukce nákladů. To se víceméně podařilo a vína si získala místo v centru zájmu. Spojením různorodých půdních podmínek, jedinečného klimatu, léty odzkoušených vinohradnických metod a moderních způsobů zpracování hroznů a školení vín se vipavské družstvo stále drží mezi extraligovými producenty v zemi. Vipavec, Vrtovcan nebo Ribolla, Pikolit či Pinela jsou názvy odrůd, na jejichž originalitě a lokálním rozšíření staví družstvo svůj kredit. Vedle nich se ve vinicích samozřejmě objevily sorty moderní či chcete-li módní. Pěstují se v nich i Merlot, Cabernet Sauvignon a další hity současného světového vinohradnictví. Vína se dělí do čtyř kvalitativně odlišných produktových řad - Vallis, Ventus, Lanthieri a Storia. Modré odrůdy se zpracovávají stále častěji metodou barrique. Pro získání puncu jisté originality se kupážují sorty místní s globálními. Takovou etiketou je například Barbera-Merlot Vallis. Produkují se i kupáže „francouzské“, získané spojením odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot - Cuvee prestige rdeči Storia. Nicméně velmi zajímavými jsou vína bílá. I v souvislosti s nimi slovinští vinaři usilují o originalitu, například v podobě cuvée Zelen, Pinela, Chardonnay a Sauvignon Blanc. Chardonnay přitom získává „tvář“ v barikových sudech. Ovšem kouzlo a vliv terroiru zůstává v místních odrůdách, které nejlépe vystihují charakter oblasti a historický vývoj těchto zajímavých produktů neméně zajímavé vinařské lokality.

Doporučené víno
Pinela Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko. Víno lehčí slámové barvy s proskakujícím zelenkavým jiskřením. V kytce se v čele objevují náznaky citrusových aromat, provázené květinovými lučními nádechy. Chuť je jemná, vyvážená, postavená na ovocitých prvcích citrusů a světlých peckovin. Svěží kyselina dává vínu živost, nepříliš opulentní tělo je činí dobře pitelným. Doznívání je doprovázeno lehkým, uměřeným partem hořčinky což způsobuje, v kombinaci s čistými ovocnými akordy, jistou noblesu v doběhu.

Volba pokrmu
Pinela z Vipavy bude jistě dobrým doprovodem těstovinám se zeleninou a k zeleninovým jídlům vůbec. Dobře sekundovat bude i studeným nářezům nepříliš tučných uzenin. Přírodní úpravy ryb a bílé drůbeže v ní také najdou partnera. Snad by ještě unesla delikátní úpravu vepřového. Líbila by se jistě i vedle jemné dýňové polévky s krabím masem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít