Stara Trta je nejstarší na světě

15. února 2008, 12:24 - Milan Ballík
15. února 2008, 12:24

Pinela Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko

Ve Slovinsku jsou tři vinařské regiony o rozloze okolo dvaceti tisíc hektarů. Vědomi si významu vinohradnictví a vinařství pro zemi, přikročili Slovinci k jejich masivní propagaci. Pro turisty je v zemi k dispozici na sedmdesát vinařských stezek, které protkávají všechny tři regiony a nabízejí návštěvu a posezení u často méně známých, ale zajímavých vín z místních rév. A nejen vín, například v Mariboru se setkají s mimořádností vskutku světového formátu. Jmenuje se Stara Trta a jde údajně o nejstarší živý vinný keř na světě. Je mu přisuzován věk mezi čtyřmi až pěti sty lety a stále rodí! Jde o odrůdu Žametna črnina a pár desítek lahví, které ze „sklizně“ vzejdou, patří mezi vzácné exempláře vinařských atraktivit.

Region
Dnešní doporučené víno pochází z regionu Primorska. Sklep Vipava 1894 má za sebou - jak napovídá datum - delší než stoletou historii. Cílem spojení vinařů do družstva byla snaha zvýšit kvalitu za současné redukce nákladů. To se víceméně podařilo a vína si získala místo v centru zájmu. Spojením různorodých půdních podmínek, jedinečného klimatu, léty odzkoušených vinohradnických metod a moderních způsobů zpracování hroznů a školení vín se vipavské družstvo stále drží mezi extraligovými producenty v zemi. Vipavec, Vrtovcan nebo Ribolla, Pikolit či Pinela jsou názvy odrůd, na jejichž originalitě a lokálním rozšíření staví družstvo svůj kredit. Vedle nich se ve vinicích samozřejmě objevily sorty moderní či chcete-li módní. Pěstují se v nich i Merlot, Cabernet Sauvignon a další hity současného světového vinohradnictví. Vína se dělí do čtyř kvalitativně odlišných produktových řad - Vallis, Ventus, Lanthieri a Storia. Modré odrůdy se zpracovávají stále častěji metodou barrique. Pro získání puncu jisté originality se kupážují sorty místní s globálními. Takovou etiketou je například Barbera-Merlot Vallis. Produkují se i kupáže „francouzské“, získané spojením odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot - Cuvee prestige rdeči Storia. Nicméně velmi zajímavými jsou vína bílá. I v souvislosti s nimi slovinští vinaři usilují o originalitu, například v podobě cuvée Zelen, Pinela, Chardonnay a Sauvignon Blanc. Chardonnay přitom získává „tvář“ v barikových sudech. Ovšem kouzlo a vliv terroiru zůstává v místních odrůdách, které nejlépe vystihují charakter oblasti a historický vývoj těchto zajímavých produktů neméně zajímavé vinařské lokality.

Doporučené víno
Pinela Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko. Víno lehčí slámové barvy s proskakujícím zelenkavým jiskřením. V kytce se v čele objevují náznaky citrusových aromat, provázené květinovými lučními nádechy. Chuť je jemná, vyvážená, postavená na ovocitých prvcích citrusů a světlých peckovin. Svěží kyselina dává vínu živost, nepříliš opulentní tělo je činí dobře pitelným. Doznívání je doprovázeno lehkým, uměřeným partem hořčinky což způsobuje, v kombinaci s čistými ovocnými akordy, jistou noblesu v doběhu.

Volba pokrmu
Pinela z Vipavy bude jistě dobrým doprovodem těstovinám se zeleninou a k zeleninovým jídlům vůbec. Dobře sekundovat bude i studeným nářezům nepříliš tučných uzenin. Přírodní úpravy ryb a bílé drůbeže v ní také najdou partnera. Snad by ještě unesla delikátní úpravu vepřového. Líbila by se jistě i vedle jemné dýňové polévky s krabím masem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít