Stará dáma nabízí vánoční pohodu

18. prosince 2010, 11:58 - Tomáš Hájek
18. prosince 2010, 11:58

Rakouská metropole Vídeň má neopakovatelný půvab po celý rok. S příchodem adventu se však ještě znásobí.

Foto: Österreich Werbung

Historie jako by se s vánoční výzdobou probudila. Možnost spatřit v některém z fiakrů v křivolakých uličkách starého císaře či mladého Mozarta se zdá být takřka na dosah. Stačí si dát na každé tržnici jeden hrníček punče. Adventní trhy z Vídně udělají ještě přátelštější město a vy se budete cítit jako doma.

Vydat se do Vídně na výlet je jednoduché. Z Brna trvá cesta do hlavního města Rakouska necelé dvě hodiny. A cestu autem lze v tomto případě jen doporučit nejen kvůli rychlosti, ale také pro snadné parkování přímo v centru. Když dorazíte do města dopoledne nebo minimálně před soumrakem (než na trhy vyrazí všichni), není vyloučeno, že se vám podaří zaparkovat zcela zdarma třeba jednu ulici za vídeňskou radnicí! Ve Vídni nejsou žádné parkovací zóny jako v Praze, a tak je třeba jen pečlivě sledovat dopravní značky.

Ale zpět k důvodům, kvůli nimž předvánoční Vídeň každoročně navštěvují tisíce lidí ze všech koutů země. Je to atmosféra úzkých uliček osvětlených stylovými lampami, jízdy drožkou, vánoční tramvají, popíjení punče, adventní výzdoba kam se jen podíváte nebo třeba jen posezení nad dobrou kávou a Sacher dortem v některé z místních kaváren.

Vánocům patří střed města

K nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším trhům patří ty na náměstí a v parku před radnicí – známé jako Wiener Christkindlmarkt. Sem se rozhodně vyplatí zajít za světla, kdy se dá mezi desítkami stánků ještě volně projít. Nabídka je široká od vánočních baněk přes betlémy, dřevěné, skleněné, kovové ozdoby na stromeček, nejrůznější dárky, kabelky, hračky i bonbony. Obří koblihy, buchty i párky v rohlíku jsou jen příjemným zpestřením dlouhého dne. Na každém rohu navíc do nosu zavoní pečené brambory a kaštany. Určitě je ochutnejte. Na samém konci trhů před budovou Burgtheatru je každoročně umístěn obří adventní věnec. Snad každý listnatý strom v parku je navíc ověšen ozdobami, které v noci svítí, a dokreslují tak vánoční večerní atmosféru.

Vídeň

Jde o hlavní město Rakouska. V současné době tu žije přibližně 1,6 milionu obyvatel. Vídeň leží na Dunaji a představuje nejvýznamnější kulturní, politické a hospodářské centrum alpských zemí. Město vzniklo na místě římského vojenského tábora Vindobona a postupně se stalo sídlem habsburské monarchie. V minulosti se tu usadila i spousta Čechů, Vídeň je totiž dost podobná naší Praze.

  • *Jak se tam dostanete Vídeň leží asi 100 kilometrů jižně od Brna, tudíž je zejména pro obyvatele Moravy poměrně snadné sem dojet autem. Ze vzdálenějších koutů naší republiky se dá použít autobus. Student Agency nebo Eurolines vás sem zavezou za necelých 500 korun. Celkem pohodlná a cenově přijatelná je i jízda vlakem. Letět letadlem se nevyplatí. Kde se můžete ubytovat Přímo v centru Vídně, jenom pět minut od stanice metra, se dá sehnat přenocování ve čtyřhvězdičkovém hotelu už za 55 eur na osobu. Výběr až ze tří stovek hotelů najdete třeba na www.booking.com. Podobně slušný arzenál hotelů a penzionů má také server www.hrs.com. Jen několik ulic odtud je další tržnice na Freyungu. Tradiční starovídeňský trh se tu pořádal prý už v roce 1772. Dnes je zde k vidění nejen řada rukodělných výrobků, ale ve druhé části náměstí je také něco jako bio tržnice, kde můžete koupit, případně ochutnat výrobky v biokvalitě. Jen pár desítek metrů odtud je další tržnice s výrobky místních umělců na náměstíčku Am Hof. Prodávající umělci jsou více nezávislí a nedrží se nutně tradiční vánoční nabídky. Jako všude, i tady teče punč proudem. Bez punče, Sacher dortu nebo kaštanů to nejde**

Pokud jde o tržiště na nádvoří zámku Shönbrunn, nestojí za to, jestliže se na procházku nevydáte rovněž do zámecké zahrady, která zahalena sněhem může mít svůj půvab. Po ranní návštěvě města si zde můžete odpočinout a načerpat síly na večerní procházku přeplněnou Vídní. A skutečně s přibývajícím časem jakoby i lidí přibývalo. A tak se na většině míst, a nemusí to být zrovna trhy, často posunujete pomalým krokem. Pohybem, který bez hrnku punče, Sacher dortu nebo Kartoffelpuffer – takzvaného trhance, obdoby našeho bramboráku – jaksi ztrácí na půvabu. Když však vplujete do ulic bohatě osvětlených vánočními žárovkami nejrůznějších tvarů, barev a intenzity, cesta s davem ke Svatoštěpánskému dómu vám uteče jako voda. A dalo by se pokračovat ještě dlouho, ale nejlepší plán je ten, který vzniká náhodně, intuitivně či z pouhé potřeby vidět, co se skrývá za tamtím rohem, k čemu patří tamta nasvícená věž či kam směřuje tahle drožka.

Atmosféra předvánoční Vídně je prostě jen těžko sdělitelná. Je ale hlavně o dost méně uspěchaná než u nás. Protože je tohle město „našinci“ na dosah, zajeďte si do rakouské metropole načerpat pohodu také vy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít