Stamilionoví poradci na kontrolu dotací

23. května 2012, 17:04 - Ondřej Hergesell
23. května 2012, 17:04

ministerstva

Některá česká ministerstva se rozhodla ohlídat dotace rozdělované z evropských fondů za pomoci externích poradenských firem. Z informací týdeníku Euro vyplývá, že v poslední době přinejmenším dva resorty vyhlásily výběrové řízení na dodavatele kontrolních a inspekčních služeb pro projekty, jež jsou spolufinancované z fondů Evropské unie. Jedním z nich je ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které předpokládá, že v rámci tendru s názvem Prevence chyb rizikových projektů podpořených z evropských fondů zaplatí za externí služby poradců až 96 milionů korun bez DPH. „Jedná se o preventivní strategickou aktivitu, která navazuje na zkušenosti z minulého programového období, kdy případné chyby odhalily až následné kontroly, a tím hrozily příjemcům a potažmo České republice sankce v řádech desítek miliard korun,“ vysvětluje mluvčí MMR Jana Jabůrková.
Důvod, proč si ministerstva na tuto agendu najímají externí konzultanty, tkví podle Jabůrkové především ve specifičnosti jednotlivých projektů, jež budou podrobeny kontrole. „MMR nemá odbornou ani početní kapacitu, aby takové služby zajišťovalo z vlastních zdrojů. Navíc se jedná o široké spektrum odvětví, kde je zapotřebí mnoho odborníků z praxe, například ze stavebnictví, strojírenství či životního prostředí,“ řekla Jabůrková týdeníku Euro. Podle ní jsou na tuto preventivní činnost dlouhodobě vyčleněny peníze, přičemž poradenské firmy budou placeny pouze na základě odvedené a vyfakturované práce. „Na základě potřeb řídících úředníků budou sestavovány inspekční týmy, které provedou u příjemců dotací inspekční návštěvy. Díky tomu pak bude možné odhalit případné nedostatky i rizika projektů a navrhnout nápravná opatření,“ dodává.
Ještě více hodlá do institutu „hlídače dotací“ investovat ministerstvo dopravy (MD). To ve výběrovém řízení na kontrolu a monitorování staveb dopravní infrastruktury spolufinancovaných z operačního programu doprava hledá dodavatele služeb v odhadované výši 240 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. MD hodlá během čtyřletého trvání rámcové smlouvy využívat poradce pro ověřování výdajů stavebních projektů, monitoringu realizace staveb, provádění administrativních i faktických kontrol a s tím související vědeckotechnické poradenství včetně testování a provádění analýz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít