Stále více lidí chce vlastní bydlení

13. září 2004, 00:00 - (čtk)
13. září 2004, 00:00

BYTOVÁ VÝSTAVBA Meziroční nárůst o 14,6 procenta zaznamenala v letošním prvním pololetí bytová výstavba. Podle ekonomů to svědčí o novém trendu: Lidé opouštějí nájemní bydlení ve prospěch vlastního.

BYTOVÁ VÝSTAVBA Meziroční nárůst o 14,6 procenta zaznamenala v letošním prvním pololetí bytová výstavba. Podle ekonomů to svědčí o novém trendu: Lidé opouštějí nájemní bydlení ve prospěch vlastního. V prvním pololetí letošního roku začaly firmy stavět 19 364 byty. Vyplývá to z nejnovějších informací Českého statistického úřadu. „Tak silný zájem o bytovou výstavbu nemůžeme vysvětlit jen levnými hypotékami,“ uvedla hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Lidé by podle ní o výhodné hypotéky neměli zájem, kdyby se sociologicky nezměnil přístup k bydlení. RŮST BUDE POKRAČOVAT Podle ekonomů to svědčí o novém trendu v přístupu k bydlení. Lidé opouštějí nájemní bydlení ve prospěch vlastního a zvyšuje se zájem o rodinné domky. Růst bytové výstavby bude podle odborníků pokračovat. Zájem o byty se podle nich promítne i do růstu cen pozemků. „Zejména stavební pozemky ve Středočeském kraji a lokality v blízkosti Prahy jsou stále velmi dobrou investiční příležitostí,“ domnívá se Šichtařová. Zároveň se podle ní mění lokalita, ve které chtějí lidé bydlet. „Stále více je preferováno bydlení v rodinných domech na úkor bytů. V minulosti byl trendem odchod z vesnic do měst, dnes je tomu opačně. Lidé opouštějí město, stěhují se do jeho okolí a dojíždějí do práce,“ dodala ekonomka. Bytové výstavbě letos nahrávaly nízké úrokové sazby. „Úrokové sazby z hypoték se pohybovaly pod hranicí pěti procent, což je plně srovnatelné s vyspělými zeměmi Evropské unie,“ poznamenal analytik ČSOB Petr Dufek. K boomu výstavby bytů podle něj přispěla také zvyšující se nabídka firem, rostoucí životní úroveň lidí i rozšiřující se možnosti financování. Hypotéku je dnes možné získat i na 100 procent ceny nemovitosti, zatímco před několika lety to bylo jen do 70 procent ceny. HYPOTÉKY STÁLE LÁKAJÍ

„Úrokové sazby po další dva roky porostou. Přesto se neobáváme poklesu zájmu o hypotéky a o výstavbu domů a bytů,“ poznamenala Šichtařová. Trend přechodu k vlastnickému bydlení bude podle ní i Dufka pokračovat navzdory dražším úvěrům. Stavebnictví tak prý čekají zlaté časy. V prvním pololetí si lidé vzali 21 tisíc hypotečních úvěrů, tedy o polovinu více než před rokem. Podle ministerstva pro místní rozvoj uzavřeli lidé v pololetí hypotéky za 34,5 miliardy korun. Banky tak půjčily o 64 procent více peněz než před rokem. Zvýšil se také objem úvěrů ze stavebního spoření. N ejvíce se během prvního pololetí začalo stavět v bytových domech, kde vzniká o 1076 více bytů než v prvním pololetí loni. O téměř tisíc bytů více se začalo stavět také v rodinných domech. Snížil se naopak zájem o byty v nástavbách, přístavbách a vestavbách. Klesl také počet zahájených staveb bytů v pečovatelských domech.

DRUŽSTVA ČEKAJÍ NA NOVÝ ZÁKON

Nejvíce bytů vzniká v blízkosti velkých měst, zejména v okolí Prahy a ve Středočeském kraji. Vedle počtu zahájených bytů vzrostl v pololetí také počet bytů rozestavěných a dokončených. Další růst bytové výstavby by podle generálního ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslava Maška podpořilo znovu zavedení možnosti obcí a měst financovat výstavbu i z peněz budoucích nájemníků. „Nové byty by mohly vznikat i díky neziskovým bytovým družstvům, které nyní čekají na potřebný zákon,“ řekl Mašek. O připravovaném zákoně jsme psali v Profitu č. 37/2004. Češi mají stále zájem především o menší byty typu 1+kk nebo 2+kk, které využívají jako startovací bydlení nebo jako investici. Nároky lidí na vybavení bytů se zvyšují, ceny se přitom podle stavitelů proti loňsku téměř nezměnily. V Praze se pohybují zhruba od 25 tis. Kč za m2 , v ostatních krajích jsou ceny zpravidla nižší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít