Stále více lidí chce vlastní bydlení

13. září 2004, 00:00 - (čtk)
13. září 2004, 00:00

BYTOVÁ VÝSTAVBA Meziroční nárůst o 14,6 procenta zaznamenala v letošním prvním pololetí bytová výstavba. Podle ekonomů to svědčí o novém trendu: Lidé opouštějí nájemní bydlení ve prospěch vlastního.

BYTOVÁ VÝSTAVBA Meziroční nárůst o 14,6 procenta zaznamenala v letošním prvním pololetí bytová výstavba. Podle ekonomů to svědčí o novém trendu: Lidé opouštějí nájemní bydlení ve prospěch vlastního. V prvním pololetí letošního roku začaly firmy stavět 19 364 byty. Vyplývá to z nejnovějších informací Českého statistického úřadu. „Tak silný zájem o bytovou výstavbu nemůžeme vysvětlit jen levnými hypotékami,“ uvedla hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Lidé by podle ní o výhodné hypotéky neměli zájem, kdyby se sociologicky nezměnil přístup k bydlení. RŮST BUDE POKRAČOVAT Podle ekonomů to svědčí o novém trendu v přístupu k bydlení. Lidé opouštějí nájemní bydlení ve prospěch vlastního a zvyšuje se zájem o rodinné domky. Růst bytové výstavby bude podle odborníků pokračovat. Zájem o byty se podle nich promítne i do růstu cen pozemků. „Zejména stavební pozemky ve Středočeském kraji a lokality v blízkosti Prahy jsou stále velmi dobrou investiční příležitostí,“ domnívá se Šichtařová. Zároveň se podle ní mění lokalita, ve které chtějí lidé bydlet. „Stále více je preferováno bydlení v rodinných domech na úkor bytů. V minulosti byl trendem odchod z vesnic do měst, dnes je tomu opačně. Lidé opouštějí město, stěhují se do jeho okolí a dojíždějí do práce,“ dodala ekonomka. Bytové výstavbě letos nahrávaly nízké úrokové sazby. „Úrokové sazby z hypoték se pohybovaly pod hranicí pěti procent, což je plně srovnatelné s vyspělými zeměmi Evropské unie,“ poznamenal analytik ČSOB Petr Dufek. K boomu výstavby bytů podle něj přispěla také zvyšující se nabídka firem, rostoucí životní úroveň lidí i rozšiřující se možnosti financování. Hypotéku je dnes možné získat i na 100 procent ceny nemovitosti, zatímco před několika lety to bylo jen do 70 procent ceny. HYPOTÉKY STÁLE LÁKAJÍ

„Úrokové sazby po další dva roky porostou. Přesto se neobáváme poklesu zájmu o hypotéky a o výstavbu domů a bytů,“ poznamenala Šichtařová. Trend přechodu k vlastnickému bydlení bude podle ní i Dufka pokračovat navzdory dražším úvěrům. Stavebnictví tak prý čekají zlaté časy. V prvním pololetí si lidé vzali 21 tisíc hypotečních úvěrů, tedy o polovinu více než před rokem. Podle ministerstva pro místní rozvoj uzavřeli lidé v pololetí hypotéky za 34,5 miliardy korun. Banky tak půjčily o 64 procent více peněz než před rokem. Zvýšil se také objem úvěrů ze stavebního spoření. N ejvíce se během prvního pololetí začalo stavět v bytových domech, kde vzniká o 1076 více bytů než v prvním pololetí loni. O téměř tisíc bytů více se začalo stavět také v rodinných domech. Snížil se naopak zájem o byty v nástavbách, přístavbách a vestavbách. Klesl také počet zahájených staveb bytů v pečovatelských domech.

DRUŽSTVA ČEKAJÍ NA NOVÝ ZÁKON

Nejvíce bytů vzniká v blízkosti velkých měst, zejména v okolí Prahy a ve Středočeském kraji. Vedle počtu zahájených bytů vzrostl v pololetí také počet bytů rozestavěných a dokončených. Další růst bytové výstavby by podle generálního ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslava Maška podpořilo znovu zavedení možnosti obcí a měst financovat výstavbu i z peněz budoucích nájemníků. „Nové byty by mohly vznikat i díky neziskovým bytovým družstvům, které nyní čekají na potřebný zákon,“ řekl Mašek. O připravovaném zákoně jsme psali v Profitu č. 37/2004. Češi mají stále zájem především o menší byty typu 1+kk nebo 2+kk, které využívají jako startovací bydlení nebo jako investici. Nároky lidí na vybavení bytů se zvyšují, ceny se přitom podle stavitelů proti loňsku téměř nezměnily. V Praze se pohybují zhruba od 25 tis. Kč za m2 , v ostatních krajích jsou ceny zpravidla nižší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít