Stále více lidí chce vlastní bydlení

13. září 2004, 00:00 - (čtk)
13. září 2004, 00:00

BYTOVÁ VÝSTAVBA Meziroční nárůst o 14,6 procenta zaznamenala v letošním prvním pololetí bytová výstavba. Podle ekonomů to svědčí o novém trendu: Lidé opouštějí nájemní bydlení ve prospěch vlastního.

BYTOVÁ VÝSTAVBA Meziroční nárůst o 14,6 procenta zaznamenala v letošním prvním pololetí bytová výstavba. Podle ekonomů to svědčí o novém trendu: Lidé opouštějí nájemní bydlení ve prospěch vlastního. V prvním pololetí letošního roku začaly firmy stavět 19 364 byty. Vyplývá to z nejnovějších informací Českého statistického úřadu. „Tak silný zájem o bytovou výstavbu nemůžeme vysvětlit jen levnými hypotékami,“ uvedla hlavní ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Lidé by podle ní o výhodné hypotéky neměli zájem, kdyby se sociologicky nezměnil přístup k bydlení. RŮST BUDE POKRAČOVAT Podle ekonomů to svědčí o novém trendu v přístupu k bydlení. Lidé opouštějí nájemní bydlení ve prospěch vlastního a zvyšuje se zájem o rodinné domky. Růst bytové výstavby bude podle odborníků pokračovat. Zájem o byty se podle nich promítne i do růstu cen pozemků. „Zejména stavební pozemky ve Středočeském kraji a lokality v blízkosti Prahy jsou stále velmi dobrou investiční příležitostí,“ domnívá se Šichtařová. Zároveň se podle ní mění lokalita, ve které chtějí lidé bydlet. „Stále více je preferováno bydlení v rodinných domech na úkor bytů. V minulosti byl trendem odchod z vesnic do měst, dnes je tomu opačně. Lidé opouštějí město, stěhují se do jeho okolí a dojíždějí do práce,“ dodala ekonomka. Bytové výstavbě letos nahrávaly nízké úrokové sazby. „Úrokové sazby z hypoték se pohybovaly pod hranicí pěti procent, což je plně srovnatelné s vyspělými zeměmi Evropské unie,“ poznamenal analytik ČSOB Petr Dufek. K boomu výstavby bytů podle něj přispěla také zvyšující se nabídka firem, rostoucí životní úroveň lidí i rozšiřující se možnosti financování. Hypotéku je dnes možné získat i na 100 procent ceny nemovitosti, zatímco před několika lety to bylo jen do 70 procent ceny. HYPOTÉKY STÁLE LÁKAJÍ

„Úrokové sazby po další dva roky porostou. Přesto se neobáváme poklesu zájmu o hypotéky a o výstavbu domů a bytů,“ poznamenala Šichtařová. Trend přechodu k vlastnickému bydlení bude podle ní i Dufka pokračovat navzdory dražším úvěrům. Stavebnictví tak prý čekají zlaté časy. V prvním pololetí si lidé vzali 21 tisíc hypotečních úvěrů, tedy o polovinu více než před rokem. Podle ministerstva pro místní rozvoj uzavřeli lidé v pololetí hypotéky za 34,5 miliardy korun. Banky tak půjčily o 64 procent více peněz než před rokem. Zvýšil se také objem úvěrů ze stavebního spoření. N ejvíce se během prvního pololetí začalo stavět v bytových domech, kde vzniká o 1076 více bytů než v prvním pololetí loni. O téměř tisíc bytů více se začalo stavět také v rodinných domech. Snížil se naopak zájem o byty v nástavbách, přístavbách a vestavbách. Klesl také počet zahájených staveb bytů v pečovatelských domech.

DRUŽSTVA ČEKAJÍ NA NOVÝ ZÁKON

Nejvíce bytů vzniká v blízkosti velkých měst, zejména v okolí Prahy a ve Středočeském kraji. Vedle počtu zahájených bytů vzrostl v pololetí také počet bytů rozestavěných a dokončených. Další růst bytové výstavby by podle generálního ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslava Maška podpořilo znovu zavedení možnosti obcí a měst financovat výstavbu i z peněz budoucích nájemníků. „Nové byty by mohly vznikat i díky neziskovým bytovým družstvům, které nyní čekají na potřebný zákon,“ řekl Mašek. O připravovaném zákoně jsme psali v Profitu č. 37/2004. Češi mají stále zájem především o menší byty typu 1+kk nebo 2+kk, které využívají jako startovací bydlení nebo jako investici. Nároky lidí na vybavení bytů se zvyšují, ceny se přitom podle stavitelů proti loňsku téměř nezměnily. V Praze se pohybují zhruba od 25 tis. Kč za m2 , v ostatních krajích jsou ceny zpravidla nižší.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít