Stále dražší peníze ze zahraničí

11. prosince 2009, 16:46 - Petra Pelantová
11. prosince 2009, 16:46

Ministerstvo financí chce v příštím roce od investorů z ciziny...

Celý podtitul: Ministerstvo financí chce v příštím roce od zahraničních investorů získat až 140 miliard korun

Vláda chce v příštím roce vydat dluhopisy za 292 miliard korun. Až 140 miliard z toho plánuje získat prodejem bondů do zahraničí. Uvádí to materiál ministerstva financí (MF) s názvem Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010. „Jde o maximální horní limit, skutečností tedy může být číslo od nuly do 140 miliard korun. Bude velmi záležet na potřebách financování a také na podmínkách na trhu. Ty budeme pečlivě posuzovat a vyhodnocovat,“ uvedl Martin Hlavnička, šéf oddělení financování a řízení portfolia z odboru řízení státního dluhu na ministerstvu financí.
Podle informací týdeníku EURO by v příštím roce mohlo MF zopakovat emisi ve švýcarských francích. Hlavnička se nechtěl ke konkrétním emisím vyjadřovat. V materiálu o strategii dluhového financování ale napsal, že MF plánuje vydat příští rok minimálně jednu testovací emisi eurobondů a bude vyhodnocovat další alternativy zahraničního financování tak, aby dosáhlo optimální struktury zdrojů financování za přijatelných tržních podmínek.

Skryté náklady Polovina výpůjčky, kterou plánuje MF pro příští rok, by tedy mohla být ze zahraničí. Letos to bylo dvacet procent. Náklady na zahraniční emise nejsou zanedbatelné a výrazný přesun na cizí trhy se může prodražit. Už kvůli nutnému zajištění proti kurzovému riziku. Ministerstvo nechce náklady na zajištění zveřejňovat. Argumentují tím, že jde o obchodní tajemství. Na zajištění se přitom nevypisují tendry, přestože by se tím mohly ušetřit nemalé prostředky. „Každým výběrovým řízením v oblasti finančních služeb se dá ušetřit. Považuji za nestandardní, že se některé náklady spojené s řízením státního dluhu nezveřejňují,“ tvrdí Pavel Makovec, šéf společnosti Arca Capital a expert na dluhopisy, který se podílel i na koncepci státních bondů pro drobné investory. Odměna bance za služby spojené s vydáním emise v cizí měně je ve výši několika desítek milionů korun. Zisk ze zajištění pak může být řádově vyšší. „Pokud by MF emitovalo maximum z plánu, tedy 140 miliard v cizí měně, bez zajištění jde o velké měnové riziko. Jenže pokud připočteme zajištění, půjde o velmi drahou transakci. Při nepříznivé situaci na trzích může jit i o miliardy korun,“ domnívá se Makovec.

Diverzifikovat Ministerstvo financí hájí rostoucí zahraniční výpůjčky tím, že musí diverzifikovat a zlevňovat zdroje financování státního dluhu. Jenže získat balík byť jen několika desítek miliard korun nebude jednoduché. Exploze státních dluhopisů totiž není doménou jen České republiky. O přízeň cizích investorů se budou ucházet i jiné země a stejně jako Česko i oni se obracejí na zahraniční trhy. Investoři si tedy budou víc než kdy jindy vybírat, komu půjčí, a vlády budou muset nabídnout opravdu lukrativní podmínky. To znamená vyšší úroky, což bude tlačit na zdražení peněz v celé ekonomice, tedy i úvěrů pro podniky a domácnosti.
V současné době lze ročně získat za desetiletý státní dluhopis při držení do jeho splatnosti zhruba čtyři procenta. Vzhledem k mimořádné rizikovosti spojené s tak dlouhou investicí nejde o nic extra. U kratších dluhopisů se lze s výnosem dokonce dostat i pod dvě procenta. Kvůli vysoké nabídce zahraničních bondů a také vývoji ekonomiky začnou investoři buď vyžadovat vyšší výnos, anebo budou preferovat rizikovější a výnosnější investice. Jestliže vláda nenabídne opravdu atraktivní odměnu, bude poptávka po dluhopisech klesat.
Podle oslovených expertů je reálné umístit na trhu formou emisí v cizí měně několik desítek miliard korun. „Samozřejmě že by se mohlo prodat celých 140 miliard korun, ale je otázka, za jakou cenu. Asi nejvhodnější strategií by bylo umístit do zahraničí tak pětinu až čtvrtinu z toho, co si chce vláda v příštím roce půjčit,“ odhaduje Makovec.

Graf.
Další stamiliardy dluhů (Kolik si chce stát půjčit v příštích několika letech, v miliardách korun) 2008*181
2009*279
2010*280
2011*306
2012*313
Pramen: MF

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít