Stál kongres ODS poplatníky miliony?

28. listopadu 2005, 00:00 - JIŘÍ REICHL
28. listopadu 2005, 00:00

Proč si strana vybrala právě tuto budovu a nevyužila levnějších prostor, není jasné. Víkendový kongres ODS se konal v jedné z nejmodernějších budov v Brně - Nové scéně Mahenova divadla, která je určená především pro muzikálová představení a další hudební produkce.

Proč si strana vybrala právě tuto budovu a nevyužila levnějších prostor, není jasné.

Víkendový kongres ODS se konal v jedné z nejmodernějších budov v Brně - Nové scéně Mahenova divadla, která je určená především pro muzikálová představení a další hudební produkce. Byla dokončena v letošním roce a slavnostně ji otevřel muzikál Vlasy. Rád bych se pozastavil nad spojitostmi mezi největší opoziční stranou a touto budovou.

Pro svoje rokování si vedení ODS vybralo divadlo, jehož pronájem stojí podle informací ekonomického oddělení 400 tisíc korun na jeden den. Proč si strana pro kongres vybrala právě tuto budovu a nevyužila levnějších prostor, není zcela jasné. Nabízelo se například brněnské výstaviště. Podle vyjádření vedoucího tiskového oddělení ODS Jiřího Sezemského ale strana na výstaviště nemohla, protože „už tam byli sociální demokraté“. Pro občanské demokraty to tedy nepřipadalo v úvahu. Důvody, proč bylo vybráno právě divadlo, Sezemský nezná. „Asi proto, že z možných variant byla tato nejlepší,“ uvedl. Kolik ODS za pronájem divadelní budovy zaplatí, nedokázal upřesnit.

Je tu však historická spojitost mezi Novou scénou a ODS. Na divadlo přispěla brněnská radnice, ovládaná po léta občanskými demokraty, desítkami milionů korun. Zastupitelstvo přikleplo v první fázi řediteli divadla Stanislavu Mošovi 37 milionů. Určeny byly na výkup pozemků, projektovou dokumentaci a technickou pomoc. O dalších více než čtyřiceti milionech se rozhodlo letos na jaře.

Celkově město, v jehož vedení jsou členové ODS (dříve Petr Duchoň, dnes Richard Svoboda), přispělo téměř osmdesáti miliony korun na výstavbu zmíněného kulturního stánku. Stavbu scény přitom provázelo několikeré navýšení rozpočtu. Ředitel Moša navíc dokázal vyběhat dotaci od ministerstva kultury, která se vyšplhala na úctyhodných 227 milionů. Takže celkově se nakonec investice do divadelní budovy vyšplhala na téměř 400 milionů korun. Přitom původní rozpočet, se kterým zastupitelstvo souhlasilo, zněl jen na 264 milionů. Pro daňové poplatníky to tedy byl drahý špás.

A je tu další spojitost: divadlo postavila firma Železniční stavitelství Brno, která v minulosti sponzorovala ODS a patří mezi firmy, které za posledních pět let získaly od radnice nejvíce stavebních zakázek. Bez zajímavosti není ani to, že ředitel Stanislav Moša a šéf Železničního stavitelství bydlí na okraji Brna v městské části Útěchov. Lokalitu moderních vilových domů projektovala stoprocentní dceřiná společnost ŽS Brno s názvem Investmanagement.

S jakými problémy se setkáváte při podnikání? Jaký máte názor na témata, o kterých jsme psali? Pište nám na e-mail profit@profit.cz nebo reagujte přímo pod konkrétním článkem na www.profit.cz!

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít