Stál kongres ODS poplatníky miliony?

28. listopadu 2005, 00:00 - JIŘÍ REICHL
28. listopadu 2005, 00:00

Proč si strana vybrala právě tuto budovu a nevyužila levnějších prostor, není jasné. Víkendový kongres ODS se konal v jedné z nejmodernějších budov v Brně - Nové scéně Mahenova divadla, která je určená především pro muzikálová představení a další hudební produkce.

Proč si strana vybrala právě tuto budovu a nevyužila levnějších prostor, není jasné.

Víkendový kongres ODS se konal v jedné z nejmodernějších budov v Brně - Nové scéně Mahenova divadla, která je určená především pro muzikálová představení a další hudební produkce. Byla dokončena v letošním roce a slavnostně ji otevřel muzikál Vlasy. Rád bych se pozastavil nad spojitostmi mezi největší opoziční stranou a touto budovou.

Pro svoje rokování si vedení ODS vybralo divadlo, jehož pronájem stojí podle informací ekonomického oddělení 400 tisíc korun na jeden den. Proč si strana pro kongres vybrala právě tuto budovu a nevyužila levnějších prostor, není zcela jasné. Nabízelo se například brněnské výstaviště. Podle vyjádření vedoucího tiskového oddělení ODS Jiřího Sezemského ale strana na výstaviště nemohla, protože „už tam byli sociální demokraté“. Pro občanské demokraty to tedy nepřipadalo v úvahu. Důvody, proč bylo vybráno právě divadlo, Sezemský nezná. „Asi proto, že z možných variant byla tato nejlepší,“ uvedl. Kolik ODS za pronájem divadelní budovy zaplatí, nedokázal upřesnit.

Je tu však historická spojitost mezi Novou scénou a ODS. Na divadlo přispěla brněnská radnice, ovládaná po léta občanskými demokraty, desítkami milionů korun. Zastupitelstvo přikleplo v první fázi řediteli divadla Stanislavu Mošovi 37 milionů. Určeny byly na výkup pozemků, projektovou dokumentaci a technickou pomoc. O dalších více než čtyřiceti milionech se rozhodlo letos na jaře.

Celkově město, v jehož vedení jsou členové ODS (dříve Petr Duchoň, dnes Richard Svoboda), přispělo téměř osmdesáti miliony korun na výstavbu zmíněného kulturního stánku. Stavbu scény přitom provázelo několikeré navýšení rozpočtu. Ředitel Moša navíc dokázal vyběhat dotaci od ministerstva kultury, která se vyšplhala na úctyhodných 227 milionů. Takže celkově se nakonec investice do divadelní budovy vyšplhala na téměř 400 milionů korun. Přitom původní rozpočet, se kterým zastupitelstvo souhlasilo, zněl jen na 264 milionů. Pro daňové poplatníky to tedy byl drahý špás.

A je tu další spojitost: divadlo postavila firma Železniční stavitelství Brno, která v minulosti sponzorovala ODS a patří mezi firmy, které za posledních pět let získaly od radnice nejvíce stavebních zakázek. Bez zajímavosti není ani to, že ředitel Stanislav Moša a šéf Železničního stavitelství bydlí na okraji Brna v městské části Útěchov. Lokalitu moderních vilových domů projektovala stoprocentní dceřiná společnost ŽS Brno s názvem Investmanagement.

S jakými problémy se setkáváte při podnikání? Jaký máte názor na témata, o kterých jsme psali? Pište nám na e-mail profit@profit.cz nebo reagujte přímo pod konkrétním článkem na www.profit.cz!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít