Stačí investovat srdcem

15. října 2007, 00:00 - Marcela Honsová
15. října 2007, 00:00

Peníze vložené do umění nemůžu ztratit, jedině rozmnožit.

Osm tisíc korun? Nepředstavitelně velká částka! Tedy v dobách mých vysokoškolských studií. Tenkrát jsem se ve výstavní síni zamilovala do obrazu Kamila Lhotáka. Chodívala jsem se na něj dívat a slibovala si, že až budu vydělávat a našetřím tu nepředstavitelně velikou sumu, typický obrázek letiště s aerem i červenobílým pytlem určujícím směr větru si samozřejmě koupím. Ale chyba lávky. Z galerie na pražské Národní třídě si „můj“ obrázek odnesl kdosi neznámý a já na něj dodnes jenom vzpomínám.

Pro onoho kupce to byla velmi dobrá investice, podívám-li se na dnešní ceny Lhotákových obrazů. Pro mne poučení, že peníze vložené do umění nemůžu ztratit, jedině rozmnožit.

Je pravda, že bych se dnes, kdybych onen obrázek měla, s ním stejně nerozloučila. Ale alespoň bych si mohla namlouvat, že mám rezervu, až budu v úzkých. Nebo že synovi zanechám dobře uložené peníze, lepší než ležící na spořitelní knížce.

Když jsem si pročítala rady galeristů, jak výhodné jsou investice do umění, stouplo mi sebevědomí. Takhle chytrá jsem už byla za socialismu, respektive mohla být, kdybych si tenkrát půjčila a zarámované plátno koupila. Obchodníci s uměním také nabádají obrátit se před koupí jakéhokoliv díla na znalce, který rád pomůže. Ale představte si, že vám sice bude doma viset na zdi dobrá investice, ale nebudete se na ni moc ani podívat, aby vám nenaskákala husí kůže po celém těle. Pravda, pragmatici mi budou oponovat, že obraz mohu klidně schovat do skříně, stejně jako prachy do banky, a stále na tom budu líp. Ale to bych se ochudila o kouzlo investice do umění. Udělá vám dvojí radost. Potěší jak praktickou část vaší duše, tak i tu poetickou!

Ukažte mi druhou takovou investici. Sebelepší vůz už cestou z autosalonu ztrácí na ceně. A to nemluvím o problémech, které vás čekají, když se někdo jenom otře o vašeho plechového miláčka. Starosti vás neminou ani s novým do-

mem v duchu hesla – kdo má chalupu, má cosi v kalupu.

A tak rozhodnete-li se prodat akcie či vybrat peníze z účtu a vložit je do starožitnosti, plastiky nebo obrazu, klidně se řiďte i srdcem. Bude-li se dílo líbit vám, zaujme i jiné. Autor se stane známým a váš obývák obdivovaným.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít