SS versus čeští Honzové

18. listopadu 2009, 16:22 - Pavel Kopecký
18. listopadu 2009, 16:22

Boj s obsahově komplikovaným extremismem se vyvíjí k jednoduchým řešením

Čeští armádní důstojníci vyznamenaní za akce v „drogovém“ Afghánistánu nosili na výstroji symboly jednotek SS. Tato zpráva měla takřka sílu výbuchu bomby nastražené tálibánci. Rozmetala totiž několik vojenských kariér. A další pravděpodobně rozmetá nebo vážně poškodí. Novou energii dodává vášnivým diskusím o hlavních úkolech Armády České republiky i vrchní velitel ozbrojených sil, prezident Václav Klaus, který v podstatě kritizoval její zahraniční akce.

Zvrácený pohled

Jednou z oslavovaných jednotek SS byla nechvalně známá formace doktora Dirlewangera, v níž si zločinci obvykle „odpykávali“ kriminální delikty. Zasahovali proti partyzánům na východní frontě a na civilních obyvatelích Běloruska, Polska či Slovenska se dopouštěli všemožných ukrutností. V aktuálně okupované východní zemi Afghánistánu s hlavním městem Kábulem se odehrávají de facto pouze asymetrické boje pravidelných armád a povstalců.
Obě situace nelze přímo srovnávat. Přesto je stav, jejž mají některé armádní autority sklon spíše ututlat, na pováženou. U vojenských představitelů národa, který se stal první obětí nacistické agrese, je dané chování stěží omluvitelné. A neobstojí ani tvrzení důstojníka, že šlo pouze o „klukovinu“, v níž byl použit symbol s iniciálou vlastního jména Honza. Jedině že by šlo o „hloupého Honzu“, jenž se nejčastěji vyskytuje v pohádkách. Za povídačku označil „vysvětlení“ i odborník na politický radikalismus: „Jde přece o vysokoškolsky vzdělaného elitního vojáka, ne o pubescenta. Erby SS na jejich přilbách svědčí o naprosto zvráceném pohledu na svět elitních vojáků armády NATO.“
Ani u vedení resortu vysvětlení naštěstí neobstálo. Dotyční byli okamžitě zbaveni hodností a vyloučeni bez výsluh z Armády ČR. Spíše oprávněně. Dodatečně se totiž objevily zprávy, že jeden z nich dezertoval z Francouzské cizinecké legie či že „přizdobování“ runami SS začalo už za dřívější mise v Kosovu, které je rovněž proslulé narkotiky. Vrcholem pak bylo takříkajíc „plzeňské zjištění“ neboli falzum maturitního vysvědčení jednoho z viníků.

Informační manipulace

Takové zprávy české občany pochopitelně zneklidňují, neboť existuje tradiční, občas bohužel účelově rozdmýchávaná obava demokratických sil z pronikání extremistů do ozbrojených složek. Situace je vnímána o to citlivěji, o kolik více se ve světě diskutuje o vzestupu pravicového radikalismu. Nemluvě o zkušenostech s odhalením podobných tendencí v německém Bundeswehru, elitních útvarech americké armády či jinde. Tato bezpečnostní rizika nelze samozřejmě podceňovat ani v ČR. Profesionalizace armády zahájená v roce 2005 totiž vytvořila relativně malou, vnitřně uzavřenou sílu, jež nemá v ČR konkurenci. Minimálně stejnou pozornost je však třeba věnovat možnému zneužívání ožehavé problematiky a přenášení strachu z dobře známých historických hrůz. Případy mohou nafukovat, jak tvrdí některé antifašistické organizace, senzacechtivé sdělovací prostředky, které často kvůli „investigaci“ nepostřehnou nebo nechtějí postřehnout, že jsou informačně manipulované.

Zvyšování důležitosti

Podivnou shodou okolností zveřejnil nedávno denní tisk sérii článků o domácích aktivistech sdružených v organizaci White Justice (Bílá spravedlnost), které měl údajně cvičit profesionální voják k teroristickým útokům. Když do obskurního spolku pronikl novináři nastrčený provokatér-voják, jenž měl záhy působit v zahraniční operaci, byl sólokapr odhalující ohrožení svobody na světě.
Není nic snazšího než zvyšovat vlastní důležitost namířeným prstem a vylepováním frázovitých samolepek se společenským nebezpečím. Chystá-li se kupříkladu další soudní pře s nacionalistickou Dělnickou stranou před Nejvyšším správním soudem v Brně, v níž stát první žádost o její rozpuštění prohrál, pak se boj s obsahově komplikovaným extremismem vyvíjí k jednoduchým řešením. A nabízí se ironická změna smyslu náborové věty z tisku: „Pokud chcete jistotu v době krize, zkuste armádu.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít