Srovnání volebních programů TOP 09 a VV s ODS

10. června 2010, 18:48 - redakce
10. června 2010, 18:48

Vybrané oblasti, v nichž se rozcházejí

Box:
Týdeníku EURO se podařilo získat analýzu volebních programů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Toto srovnání vypracoval sekretariát ODS. Má sloužit k identifikaci konfliktních témat v programech stran, které se domlouvají o koaliční smlouvě. Celý jej publikujeme.

Srovnání volebních programů TOP 09 a Věcí veřejných s ODS
Vybrané oblasti, v nichž se rozcházejí
TOP 09 Věci veřejné ODS

Škrty v rozpočtu

Snížení objemu mezd vyplácených ze státního rozpočtu o deset procent. A tento objem ponechat tři roky bez navyšování. * Snížení počtu státních úředníků o deset procent. * Navrhuje snížit v roce 2011 provozní výdaje státu o pět procent.
Neřeší. * Sloučit ministerstva obrany a vnitra pod jedno ministerstvo bezpečnosti. * Počítá se zrušením/sloučením tří ministerstev, nikoli však právě těchto.
Neřeší. * Sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí. * Počítá se zrušením/sloučením tří ministerstev, nikoli však právě těchto. Z faktického hlediska nejsou příliš vhodná – spojení znečišťovatele s tím, kdo ho kontroluje.
Snížit státní příspěvky politickým stranám o 50 procent na tři roky. Politické strany budou mít povinnost zveřejnit rozpočty volebních kampaní. Své kampaně budou financovat prostřednictvím jednoho transparentního účtu. * Snížit paušální poslanecké náhrady na polovinu a zrušit příspěvky politickým stranám na poslanecké mandáty. * Neřeší.
Snížit všechny sociální dávky o deset procent a po dobu tří let je ponechat bez valorizace. * Zpřísnit výplaty sociálních dávek. * Počítá se zpřísněním výplaty některých sociálních dávek, nikoli s jejich plošným snížením.
Zrušit porodné a pohřebné. * Nepočítají se zrušením těchto dávek. * Nepočítá se zrušením těchto dávek. Nepočítá s tím. * Pro zajištěni vnější bezpečnosti se soustředí na reformu armády, jejíž rozpočet chtějí dramaticky snížit – až o patnáct miliard korun. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Další snížení výdajů tkví v nově uzavřené smlouvě na nadzvukové letouny JAS-39 Gripen. Po vypršení současné smlouvy v roce 2014 se ji budou snažit obnovit, ideálně přímo odkup těchto letounů, zároveň však sjednat výrazně lepší podmínky pro Českou republiku. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Omezit podporu stavebního spoření. * Nepočítá s tím.

Důchody

V roce 2011 nevalorizovat. * Omezit odchod do předčasného důchodu. * Počítá s valorizací dle zákona.
V závislosti na možnostech státního rozpočtu vláda v budoucnu předpokládá zvyšovat podíl dobrovolného vyvázání ze státní průběžné složky, aby penze v horizontu 30 let byla v průměru složená z poloviny státní průběžné penze a z poloviny z penze z kapitalizačního systému a bonusu od dětí. * Převést čtyři procenta z průběžného systému na soukromý penzijní účet v jediném, státem zřízeném penzijním fondu. * Nepočítá s takovým velkým podílem kapitalizačního pilíře. Vedle státního fondu by měly existovat i soukromé.

Daně

Sjednotit základ daně pro všechny přímé odvody – daň z příjmů a všechna povinná pojištění. * Neřeší. * Se sjednocením nepočítá. Pokud by nastalo, je třeba ošetřit zdaňování OSVČ, aby jim nevzrostla daňová povinnost.
Zrušit transakční daně – dědickou, darovací a z převodu nemovitostí. * Zrušit daň dědickou a darovací. * Nepočítá se zrušením těchto daní.
Neřeší. * Daňová amnestie – jednorázové, mimořádné opatření pro mimořádnou situaci. * Nepočítá s tím.
Neřeší (zřejmě stejný postoj jako ODS). * Daň z příjmu právnických osob – ponechat pro následující dva roky sazbu ve výši 20 procent. * Počítá s 19 procenty.
Neřeší (zřejmě stejný postoj jako ODS). * Daň z příjmu fyzických osob – zavést progresivní daň pro nejvyšší příjmové skupiny. Konkrétně 25 procent pro příjmy nad šestinásobek průměrné hrubé měsíční mzdy – zhruba 145 tisíc korun. * Je proti progresivní dani.
Neřeší. * Zdanění prostituce. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Daňové asignace. Konkrétně navrhuje, aby mohl daňový poplatník odvádět dvě procenta ze zvýšené daňové sazby do oblasti, kterou si zvolí – kultura, sport, církve nebo neziskový sektor. V druhé fázi pak chce možnost daňové asignace rozšířit i na základní sazbu. * Nepočítá s tím.

Zdravotnictví

Vláda převede nemocenské pojištění pod zdravotní pojišťovny. * Neřeší. * Nepočítá s tím.
Nepočítá s tím. * Zajistí, aby úhradu základní péče zprostředkovávala jediná státní pojišťovna efektivně hospodařící pod ministerstvem zdravotnictví. * Nepočítá s tím.
Nepočítá s tím. * Snížit odvody na základní zdravotní pojištění o pět procent díky úsporám z definice standardu a nadstandardu. * Nepočítá s tím.
Nepočítá s tím. * Po definování základní zdravotní péče zrušit současný systém regulačních poplatků. * Nepočítá s tím.

Boj s korupcí

Neřeší. * Hodlá zavést testy korupční odolnosti politiků a státních úředníků, které bude provádět speciální státní zastupitelství. * Nepočítá s tím. Odmítá agenta provokatéra.
Specializovat se musejí i represivní složky státu. * Dle vzoru Slovenska navrhnou zřídit speciální protikorupční soud * Odmítá vznik speciálního soudu jako instituce.
Neřeší. * Zrušit akcie na doručitele. * Nepočítá s tím.
Někteří představitelé TOP 09 s tím souhlasí. * Povinná registrace lobbistů. * Nepočítá s tím.

Veřejná správa a bezpečnost

Cílem je dlouhodobá stabilní dohoda, která formou zákona stanoví příjmy obcí, aby se snížil současný diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi „nejchudší“ a „nejbohatší“ obcí. Současný rozdíl je zhruba 4,5násobek příjmů na obyvatele. Cílový stav vláda stanoví v intervalu 2,5- až 3násobku. * Neřeší. * Počítá s plošným zvýšením finanční autonomie obcí bez ohledu na velikost, nahradit nenárokové dotace přímými platbami.
Neřeší. * Obnovit finanční policii. * Nepočítá s tím.
Někteří představitelé TOP 09 s tím souhlasí. * Požadují omezit imunitu poslanců a senátorů pouze na imunitu za projevy v Parlamentu ČR. * Nepočítá s tím.
Někteří představitelé TOP 09 s tím souhlasí. * Chtějí uzákonit Odvolatelnost politiků * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Prosazuje u obecních bytů diferencovaný postup deregulace zohledňující sociální statut nájemníka. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * O důležitých otázkách týkajících se všech občanů EU by mělo být možné rozhodovat referendem * Nepočítá s tím.
Změna tarifního systému odměňování, aby byla více zohledněna kvalita pedagoga. * Minimální nástupní plat pro učitele mateřských, základních a středních škol 20 tisíc korun. * Nepočítá s tím.
Souhlasí. * Přímá volba prezidenta, starostů a hejtmanů. * Nepočítá s tím.
Neřeší. * Zřízení metropolitní policie v obcích nad sto tisíc obyvatel.* Nepočítá s tím.

Zahraniční politika a obrana

Neřeší. * Nepodporují vstup Turecka do EU. * Tvrdí, že Turecko nesmí být odstaveno na periferii.
Neřeší. * Je proti prodeji strategicky významného letiště Ruzyně. * Nepočítá s tím.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít