Srdce Evropy na Rýně

29. září 2009, 17:46 - Pavel Hanslíček
29. září 2009, 17:46

Severní Porýní-Vestfálsko láká české firmy a nabízí jim podpory

Severní Porýní-Vestfálsko patří k největším a hospodářsky nejsilnějším spolkovým zemím Německa. Nyní se zaměřilo na oslovování firem ze střední a východní Evropy, včetně těch českých. „Registrujeme kolem čtyřicítky podniků s českou kapitálovou účastí, které mají u nás pobočku. Potenciál je ale daleko větší - například v Bavorsku najdete více než sto společností z České republiky,“ říká Petra Wassnerová, ředitelka společnosti NRW.Invest, která se podobně jako náš CzechInvest zabývá lákáním zahraničních firem. Koncem září uspořádala společnost v Praze setkání pro zájemce o investice v této spolkové zemi.

EURO: Jakou podporu nabízí Severního Porýní-Vestfálsko zahraničním investorům? WASSNEROVÁ: Nově zakládaným společnostem nabízí rozvojová banka NRW.BANK možnost získat veřejnou podporu a úvěry na financování vlastního kapitálu. Ve vybraných regionech činí tato podpora u projektů zajišťujících vznik nových pracovních míst až 28 procent investované sumy. Zpravidla podporujeme menší a střední firmy, velké podniky spíše výjimečně. Maximální výše subvencí činí 2,5 milionu eur a u menších firem financujeme i náklady na poradenství, školení, vytváření lidského kapitálu a také na zavádění inovativních produktů až do výše třiceti procent. Kromě toho letos nabízí banka Kreditanstalt für Wiederaufbau zvláštní program pro zahraniční společnosti. Firmy střední velikosti z něho mohou dostat investiční i provozní úvěry až 50 milionů eur a velké podniky až 300 milionů eur za výhodných úrokových sazeb. Kromě toho existují další podpůrné nástroje. Důraz klademe na informační a komunikační technologie, optické technologie, biologické vědy (life science), technologie z oblasti materiálového inženýrství, obnovitelné energie a podporu mobility pomocí elektřiny.

EURO: Jaké české firmy nyní působí v Severním Porýní-Vestfálsku a kde vidíte potenciál dalšího rozvoje? WASSNEROVÁ: Jsou to například Třinecké železárny, Ravak, výrobce obráběcích strojů Trimill, producent umělých hmot Silon či česko-německý joint-venture Jansen Display. Další potenciál je zřejmý – české hospodářství se díky členství v Evropské unii a snad i brzkému vstupu do eurozóny stále více orientuje na Evropu. A právě naše spolková země nabízí ideální podmínky pro upevňování pozic na evropských trzích. Pravidelné průzkumy mezi zahraničními investory potvrzují, že hlavním důvodem pro přítomnost zde je poloha uprostřed Evropy, blízkost k významným odbytovým trhům a dobrá infrastruktura.

EURO: Jaké firmy ze Severního Porýní-Vestfálska jsou naopak aktivní v Česku? WASSNEROVÁ: Česká republika je jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů ve východní Evropě, i proto zde firmy z naší spolkové země investovaly 2,6 miliardy eur. Například firma Messe Düsseldorf převzala Veletrhy Brno, které jsou dnes její největší dceřinou společností v zahraničí. Kromě toho vydavatelský dům Rheinisch-Bergische Druckerei und Verlagsgesellschaft vlastní české deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. V Česku také působí velké firmy se sídlem v Severním Porýní-Vestfálsku, například RWE, Metro Group nebo ThyssenKrupp.

EURO: Jak se daří Severnímu Porýní-Vestfálsku v době ekonomické krize? WASSNEROVÁ: Hospodářský pokles se samozřejmě nevyhnul ani naší spolkové zemi. Nejvíce postižená je výroba investičních celků, strojírenský, chemický a automobilový průmysl. Přesto se ve druhém čtvrtletí nálada zlepšila. To se projevilo i v průzkumech prováděných NRW.Bank. V srpnu hodnotila většina dotázaných firem svou ekonomickou situaci pozitivněji než v předchozím měsíci. Zlepšení nastalo již třetí měsíc v řadě. Navíc Severní Porýní-Vestfálsko zůstává hospodářsky silné, náš HDP je například srovnatelně velký HDP jako celého Turecka a jen o něco málo nižší než ten nizozemský.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít