Srdce Evropy na Rýně

29. září 2009, 17:46 - Pavel Hanslíček
29. září 2009, 17:46

Severní Porýní-Vestfálsko láká české firmy a nabízí jim podpory

Severní Porýní-Vestfálsko patří k největším a hospodářsky nejsilnějším spolkovým zemím Německa. Nyní se zaměřilo na oslovování firem ze střední a východní Evropy, včetně těch českých. „Registrujeme kolem čtyřicítky podniků s českou kapitálovou účastí, které mají u nás pobočku. Potenciál je ale daleko větší - například v Bavorsku najdete více než sto společností z České republiky,“ říká Petra Wassnerová, ředitelka společnosti NRW.Invest, která se podobně jako náš CzechInvest zabývá lákáním zahraničních firem. Koncem září uspořádala společnost v Praze setkání pro zájemce o investice v této spolkové zemi.

EURO: Jakou podporu nabízí Severního Porýní-Vestfálsko zahraničním investorům? WASSNEROVÁ: Nově zakládaným společnostem nabízí rozvojová banka NRW.BANK možnost získat veřejnou podporu a úvěry na financování vlastního kapitálu. Ve vybraných regionech činí tato podpora u projektů zajišťujících vznik nových pracovních míst až 28 procent investované sumy. Zpravidla podporujeme menší a střední firmy, velké podniky spíše výjimečně. Maximální výše subvencí činí 2,5 milionu eur a u menších firem financujeme i náklady na poradenství, školení, vytváření lidského kapitálu a také na zavádění inovativních produktů až do výše třiceti procent. Kromě toho letos nabízí banka Kreditanstalt für Wiederaufbau zvláštní program pro zahraniční společnosti. Firmy střední velikosti z něho mohou dostat investiční i provozní úvěry až 50 milionů eur a velké podniky až 300 milionů eur za výhodných úrokových sazeb. Kromě toho existují další podpůrné nástroje. Důraz klademe na informační a komunikační technologie, optické technologie, biologické vědy (life science), technologie z oblasti materiálového inženýrství, obnovitelné energie a podporu mobility pomocí elektřiny.

EURO: Jaké české firmy nyní působí v Severním Porýní-Vestfálsku a kde vidíte potenciál dalšího rozvoje? WASSNEROVÁ: Jsou to například Třinecké železárny, Ravak, výrobce obráběcích strojů Trimill, producent umělých hmot Silon či česko-německý joint-venture Jansen Display. Další potenciál je zřejmý – české hospodářství se díky členství v Evropské unii a snad i brzkému vstupu do eurozóny stále více orientuje na Evropu. A právě naše spolková země nabízí ideální podmínky pro upevňování pozic na evropských trzích. Pravidelné průzkumy mezi zahraničními investory potvrzují, že hlavním důvodem pro přítomnost zde je poloha uprostřed Evropy, blízkost k významným odbytovým trhům a dobrá infrastruktura.

EURO: Jaké firmy ze Severního Porýní-Vestfálska jsou naopak aktivní v Česku? WASSNEROVÁ: Česká republika je jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů ve východní Evropě, i proto zde firmy z naší spolkové země investovaly 2,6 miliardy eur. Například firma Messe Düsseldorf převzala Veletrhy Brno, které jsou dnes její největší dceřinou společností v zahraničí. Kromě toho vydavatelský dům Rheinisch-Bergische Druckerei und Verlagsgesellschaft vlastní české deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. V Česku také působí velké firmy se sídlem v Severním Porýní-Vestfálsku, například RWE, Metro Group nebo ThyssenKrupp.

EURO: Jak se daří Severnímu Porýní-Vestfálsku v době ekonomické krize? WASSNEROVÁ: Hospodářský pokles se samozřejmě nevyhnul ani naší spolkové zemi. Nejvíce postižená je výroba investičních celků, strojírenský, chemický a automobilový průmysl. Přesto se ve druhém čtvrtletí nálada zlepšila. To se projevilo i v průzkumech prováděných NRW.Bank. V srpnu hodnotila většina dotázaných firem svou ekonomickou situaci pozitivněji než v předchozím měsíci. Zlepšení nastalo již třetí měsíc v řadě. Navíc Severní Porýní-Vestfálsko zůstává hospodářsky silné, náš HDP je například srovnatelně velký HDP jako celého Turecka a jen o něco málo nižší než ten nizozemský.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít