Spravedlnost v koši II

04. září 2009, 16:06 - Michal Kučera
04. září 2009, 16:06

Odsouzený vysoký úředník MF bude dál radit státu v arbitrážích

Smí ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí krást? Daňový podvod totiž ničím jiným než okrádáním státu není. O to pozoruhodnější je, když se podvodu s daněmi dopustí někdo, kdo má v popisu práce starat se o státní pokladnu. Oním usvědčeným podvodníkem je Radek Šnábl, který především kvůli tlaku médií minulý týden ze své funkce odstoupil.
Vysoký úředník ministerstva byl letos v dubnu odsouzen ke dvouleté podmínce a pokutě. Podle soudu se trestného činu dopustil tím, že spolu se dvěma společníky vykázal fiktivní vývoz hracích automatů do Arménie. Stát potom požádal o navrácení daně z přidané hodnoty ve výši 5,5 milionu korun. V tomto případě ještě trojice pachatelů uspěla, ve druhém, kdy chtěla vydělat sedm milionů, už nikoli.
Úředník však nadále tvrdí, že je nevinný. Zastání má také u svých nadřízených, ať už současných nebo bývalých. Ve funkci ho navzdory usvědčení z trestného činu podržel především bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Přestupek, kterého se dopustil, je nesrovnatelný s desítkami miliard, které Česku zachránil. Já jsem ho tam prostě potřeboval,“ zdůraznil exministr roli, kterou Šnábl hrál při mezinárodních arbitrážích. Jako odborník na tuto problematiku měl na starost především řízení vedená proti státu, například firmami CE Wood nebo ECE. Proto ho zřejmě bude podporovat i současný ministr Eduard Janota (viz také s. 24). Jak totiž uvedl mluvčí ministerstva, přestože Šnábl rezignoval, úřad bude jeho služeb využívat nadále.
Sporná zůstává také výše trestní sazby. Argumenty, že úředník dosud nebyl trestaný a v ostatních ohledech se choval jako řádný občan, blednou, pokud se sankce pro něj srovná s trestem pro viníky mnoha menších deliktů. Například Michal Chvojka a Michal Vágner, zlodějíčci, kteří okradli miliardáře Zdeňka Bakalu, dostali nepodmíněné tresty ve výši 22 a 16 měsíců vězení. A to z Bakalovy vily ukradli stavební materiál a nářadí v hodnotě „pouze“ tři sta tisíc, tedy zhruba patnáctinu toho, o co stát připravil Šnábl s kumpány. Proč takový rozdíl? „Problém může být v tom, že náš justiční systém má dva první stupně, o některých trestných činech totiž rozhodují soudci okresních soudů, o těch závažnějších pak soudci krajských soudů. Vyšší soudy nejsou příliš obeznámeny s tím, jaké tresty se dávají u okresních soudů,“ domnívá se advokát Tomáš Sokol.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít