Spory o rozpočet nahlodávají koalici

13. září 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
13. září 2004, 00:00

STÁTNÍ ROZPOČET Jen dva týdny poté, co vláda premiéra Stanislava Grosse získala důvěru Poslanecké sněmovny a jednotlivé koaliční strany dávaly najevo jednotu kabinetu, je najednou všechno jinak.

**STÁTNÍ ROZPOČET

Jen dva týdny poté, co vláda premiéra Stanislava Grosse získala důvěru Poslanecké sněmovny a jednotlivé koaliční strany dávaly najevo jednotu kabinetu, je najednou všechno jinak.

Koalice se nemůže shodnout ani na základním rámci návrhu státního rozpočtu na rok 2005. Lidovcům a unionistům vadí plánovaná výše deficitu. Původní návrh ministerstva financí počítal s tím, že stát bude v příštím roce hospodařit s deficitem ve výši 94 miliardy korun. Je to sice výrazně méně než v letošním roce, kdy by rozpočtový schodek měl dosáhnout výše přibližně 115 miliard korun, ale na druhou stranu výrazně více než dovolují sliby, které ČR dala Evropské unii. V rámci programu zaměřeného na zavedení eura v ČR v roce 2010 by schodek rozpočtu v roce 2005 měl činit maximálně 83 miliard korun. Právě na tuto hodnotu požadují dostat poměr mezi rozpočtovými příjmy a výdaji lidovci i unionisté. Jednou z často probíraných možností kde ušetřit, jsou platy hasičů či policistů. Těmto státním zaměstnancům vyjednal jejich bývalý šéf Gross nadstandardní zvýšení platů, ke kterému má dojít od 1. ledna 2005. „Platy zaměstnanců ozbrojených složek by tak oproti ostatním v rozpočtové sféře, například učitelům, nepřiměřeně vzrostly,“ říká předseda lidovců a rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek. Jen na zmrazení platů příslušníků bezpečnostních sborů by prý stát mohl příští rok ušetřit osm miliard korun. Slíbené státní podpory by se však nemusely dočkat ani projekty výstavby dopravní infrastruktury. „Bude to tématem dalších jednání,“ odmítá Kalousek předčasné závěry. Podle šéfa ČSOB Pavla Kavánka by se mělo začít výrazně šetřit zejména v rezortu ministerstva práce a sociálních věcí, kam meziročně putuje o desítky miliard korun více. Návrh státního rozpočtu na rok 2005 ještě ani není na světě a už se proti němu bouří odbory i zaměstnavatelé. Odboráři požadují více peněz na důchody, platy státních zaměstnanců, školy, vědu a výzkum nebo spolufinancování evropských fondů. Zástupci podnikatelských svazů by si zase přáli více peněz například na podporu malých a středních podniků. Představitelé Svazu průmyslu a dopravy dokonce označili první návrh rozpočtu jako naprosto nevyvážený. Chybí prý v něm více peněz na dopravu i na vědu a výzkum. „Málo je také 600 milionů na podporu malých a středních podniků,“ tvrdí generální ředitel tohoto svazu Zdeněk Liška.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít