Spory o rozpočet nahlodávají koalici

13. září 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
13. září 2004, 00:00

STÁTNÍ ROZPOČET Jen dva týdny poté, co vláda premiéra Stanislava Grosse získala důvěru Poslanecké sněmovny a jednotlivé koaliční strany dávaly najevo jednotu kabinetu, je najednou všechno jinak.

**STÁTNÍ ROZPOČET

Jen dva týdny poté, co vláda premiéra Stanislava Grosse získala důvěru Poslanecké sněmovny a jednotlivé koaliční strany dávaly najevo jednotu kabinetu, je najednou všechno jinak.

Koalice se nemůže shodnout ani na základním rámci návrhu státního rozpočtu na rok 2005. Lidovcům a unionistům vadí plánovaná výše deficitu. Původní návrh ministerstva financí počítal s tím, že stát bude v příštím roce hospodařit s deficitem ve výši 94 miliardy korun. Je to sice výrazně méně než v letošním roce, kdy by rozpočtový schodek měl dosáhnout výše přibližně 115 miliard korun, ale na druhou stranu výrazně více než dovolují sliby, které ČR dala Evropské unii. V rámci programu zaměřeného na zavedení eura v ČR v roce 2010 by schodek rozpočtu v roce 2005 měl činit maximálně 83 miliard korun. Právě na tuto hodnotu požadují dostat poměr mezi rozpočtovými příjmy a výdaji lidovci i unionisté. Jednou z často probíraných možností kde ušetřit, jsou platy hasičů či policistů. Těmto státním zaměstnancům vyjednal jejich bývalý šéf Gross nadstandardní zvýšení platů, ke kterému má dojít od 1. ledna 2005. „Platy zaměstnanců ozbrojených složek by tak oproti ostatním v rozpočtové sféře, například učitelům, nepřiměřeně vzrostly,“ říká předseda lidovců a rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek. Jen na zmrazení platů příslušníků bezpečnostních sborů by prý stát mohl příští rok ušetřit osm miliard korun. Slíbené státní podpory by se však nemusely dočkat ani projekty výstavby dopravní infrastruktury. „Bude to tématem dalších jednání,“ odmítá Kalousek předčasné závěry. Podle šéfa ČSOB Pavla Kavánka by se mělo začít výrazně šetřit zejména v rezortu ministerstva práce a sociálních věcí, kam meziročně putuje o desítky miliard korun více. Návrh státního rozpočtu na rok 2005 ještě ani není na světě a už se proti němu bouří odbory i zaměstnavatelé. Odboráři požadují více peněz na důchody, platy státních zaměstnanců, školy, vědu a výzkum nebo spolufinancování evropských fondů. Zástupci podnikatelských svazů by si zase přáli více peněz například na podporu malých a středních podniků. Představitelé Svazu průmyslu a dopravy dokonce označili první návrh rozpočtu jako naprosto nevyvážený. Chybí prý v něm více peněz na dopravu i na vědu a výzkum. „Málo je také 600 milionů na podporu malých a středních podniků,“ tvrdí generální ředitel tohoto svazu Zdeněk Liška.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít