Spory o rozpočet nahlodávají koalici

13. září 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
13. září 2004, 00:00

STÁTNÍ ROZPOČET Jen dva týdny poté, co vláda premiéra Stanislava Grosse získala důvěru Poslanecké sněmovny a jednotlivé koaliční strany dávaly najevo jednotu kabinetu, je najednou všechno jinak.

**STÁTNÍ ROZPOČET

Jen dva týdny poté, co vláda premiéra Stanislava Grosse získala důvěru Poslanecké sněmovny a jednotlivé koaliční strany dávaly najevo jednotu kabinetu, je najednou všechno jinak.

Koalice se nemůže shodnout ani na základním rámci návrhu státního rozpočtu na rok 2005. Lidovcům a unionistům vadí plánovaná výše deficitu. Původní návrh ministerstva financí počítal s tím, že stát bude v příštím roce hospodařit s deficitem ve výši 94 miliardy korun. Je to sice výrazně méně než v letošním roce, kdy by rozpočtový schodek měl dosáhnout výše přibližně 115 miliard korun, ale na druhou stranu výrazně více než dovolují sliby, které ČR dala Evropské unii. V rámci programu zaměřeného na zavedení eura v ČR v roce 2010 by schodek rozpočtu v roce 2005 měl činit maximálně 83 miliard korun. Právě na tuto hodnotu požadují dostat poměr mezi rozpočtovými příjmy a výdaji lidovci i unionisté. Jednou z často probíraných možností kde ušetřit, jsou platy hasičů či policistů. Těmto státním zaměstnancům vyjednal jejich bývalý šéf Gross nadstandardní zvýšení platů, ke kterému má dojít od 1. ledna 2005. „Platy zaměstnanců ozbrojených složek by tak oproti ostatním v rozpočtové sféře, například učitelům, nepřiměřeně vzrostly,“ říká předseda lidovců a rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek. Jen na zmrazení platů příslušníků bezpečnostních sborů by prý stát mohl příští rok ušetřit osm miliard korun. Slíbené státní podpory by se však nemusely dočkat ani projekty výstavby dopravní infrastruktury. „Bude to tématem dalších jednání,“ odmítá Kalousek předčasné závěry. Podle šéfa ČSOB Pavla Kavánka by se mělo začít výrazně šetřit zejména v rezortu ministerstva práce a sociálních věcí, kam meziročně putuje o desítky miliard korun více. Návrh státního rozpočtu na rok 2005 ještě ani není na světě a už se proti němu bouří odbory i zaměstnavatelé. Odboráři požadují více peněz na důchody, platy státních zaměstnanců, školy, vědu a výzkum nebo spolufinancování evropských fondů. Zástupci podnikatelských svazů by si zase přáli více peněz například na podporu malých a středních podniků. Představitelé Svazu průmyslu a dopravy dokonce označili první návrh rozpočtu jako naprosto nevyvážený. Chybí prý v něm více peněz na dopravu i na vědu a výzkum. „Málo je také 600 milionů na podporu malých a středních podniků,“ tvrdí generální ředitel tohoto svazu Zdeněk Liška.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít