Sportovní vysoká škola běží i soukromě

27. srpna 2011, 09:32 - Tomáš Nohejl
27. srpna 2011, 09:32

Už i evropskou B licenci fotbalového trenéra, ojedinělou specializaci wellness nebo roční kurz výživového poradce můžete vystudovat na soukromé vysoké škole tělovýchovy a sportu.

Foto: archív Palestry

Financování českého sportu prochází teprve 21 let po změně společenských poměrů výraznou restrukturalizací. S ní roste význam soukromých a individuálních aktivit. Zjednodušeně: Naučte se starat sami o sebe víc a líp. To platí i pro oblast tělovýchovného vzdělávání. Už neplatí monopol státních institucí – Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze nebo Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci.

Dobře to vědí i na vysoké škole Palestra (název z řeckého palaístra, znamenajícího čtvercové hřiště pro výcvik boxu, zápasu a skoku dalekého, později bylo součástí gymnasií

a lázní). Škola, sídlící v zámečku v Hostavicích na východním okraji Prahy, vznikla už v roce 1990. Začala s pomaturitním studiem a přes vyšší odbornou školu získala před sedmi lety státní akreditaci pro tříleté bakalářské studium tělovýchovy a sportu.

K tomu pořádá rekvalifikační kurzy a semináře, zabývá se grantovými projekty, provozuje diagnostické centrum a další aktivity.

Fotbaloví trenéři – to je průlom

Je to bomba,“ rozplývá se Tomáš Mirovský, tajemník jednatele Palestry o fotbalové specializaci. Studium B licence UEFA nejpopulárnějšího sportu v zemi s požehnáním fotbalové asociace znamená průlom v oblasti odborného vzdělávání v zemi. „Dosud jsme pomáhali spíše spoluvytvářet vzdělávací systémy u menších sportů, jako je americký fotbal nebo karate. Teď spolupracujeme s největším sportovním svazem a oslovujeme i další,“ dodává.

Jen pár čísel: Český fotbal aktuálně registruje 512 780 členů, 10 343 trenérů, z toho 2 708 jich má B licenci. Ta opravňuje vést mužstva na krajské úrovni, tedy od páté nejvyšší soutěže. Garantem studia bude ústřední trenér středočeské župy Milan Kormaník. Ten má už A licenci UEFA a spolupracoval i s národním týmem do 21 let.

V rámci našeho studia získá absolvent širší vzdělání, navíc máme vyjednáno více hodin praxe, než by dostal, kdyby o B licenci usiloval jen přímo pod fotbalovou asociací,“ vysvětluje Mirovský. Dohodu má například v nedalekém mládežnickém centru Viktorie Žižkov, kde působí vicemistr Evropy z roku 1996 Radek Bejbl.

Wellness – boom progresivního odvětví

Wellness je zcela nový bakalářský program, který chce připravit komplexní manažery pro kluby i lázně. „Hardware“, tedy zařízení v zemi je často na nové, modernější než v mnoha západních zemích. Chybí mu ale „software“, poučení specialisté, kteří ho umějí využít odborně, ale i komerčně. Zvlášť v době, kdy i financování lázeňství přechází do soukromých rukou.

Máme dva specialisty, uznávané světové odborníky českého původu z Camosun College a Canadian Tourism College v Kanadě, a ti se jen diví, kde při tomto systému na provoz tak kvalitních zařízení vyděláme,“ dodává Mirovský. Proto spolupracují s progresivním komplexem Tree of Life v Lázních Bělohrad. Relativně méně známé místo, ovšem díky kvalitě navzdory vyšším cenám s 80procentní vytížeností!

Palestra

Vysoká škola tělesné výchovy

a sportu a Vyšší odborná škola

• existuje od roku 1990

• sídlí v Praze-Hostavicích

• hlavní obor Sportovní a kondiční specialista

• čtyři katedry

• zhruba 300 studentů, běží tu i další kurzy a projekty

• roční školné 58 000 Kč

• roční rozpočet asi 12 milionů Kč

známí studenti: kanoista Štěpánek, atletka Fuchsová, bikeři Prokop a Škarnitzlová, basketbalový manažer Stara

Lidi z praxe vám za pár hodin předají tolik zkušeností, co vám nedají roky teoretického studia,“ potvrzuje Karel Vancl, manažer celoživotního vzdělávání z Palestry. Přihlásit se mohou i cizinci v rámci programu Erasmus, stejně běží i stáže Čechů.

Zdejší studenti pravidelně pomáhají na řadě velkých sportovních podniků v zemi – na Prague International Marathonu, Jizerské padesátce a dalších. „Bikerka Jitka Škarnitzlová jela závod Kolo pro život na Šumavě, pak celé odpoledne masírovala a pak se znovu převlékla do dresu a šla si na stupně vítězů pro cenu,“ usmívají se oba nad příkladnou aktivitou. Mezi absolventy Palestry se řadí olympijský medailista kanoista Štěpánek, běžkyně Fuchsová, manažer basketbalistů Stara z Pardubic a další známá jména.

Výživa – a další celoživotní vzdělávání

Roční program Výživový poradce je součástí celoživotního vzdělávání. „Jeho absolventi získají certifikát odbornosti. Český zákon ho zatím k provozování praxe nevyžaduje, ale chystají se legislativní úpravy. Souvisí to s všeobecným společenským vývojem, kdy si lidé zvykají platit za služby trenérů i nejrůznějších poradců,“ tvrdí Vancl.

Do jednoho ročníku Palestry obvykle nastupuje okolo stovky studentů, kteří získají postupně odborné „glejty“ z mnoha oborů. „Většinu z nich velmi dobře známe. Jsou to solidní lidi, máme osobní vztahy,“ potvrzuje tajemník Mirovský.

Jak by ne – roční studium vyjde „klienta“ na 58 tisíc korun. K tomu si platí dopravu a ubytování na kurzech. „Většina z nich ale studium dokončí. To spíš my někoho vyhodíme, pokud si myslí, že když platí, nemusí plnit všechny povinnosti a termíny.

Roční provoz školy spolkne asi 12 milionů korun – táhne se bez státních dotací jen ze školného. Některé typy studia platí svým zaměstnancům firmy, jiní studují s podporou grantových projektů, například volnočasových aktivit pro Vězeňskou službu. Vedle hostavického zámečku má Palestra v pronájmu ještě jednu budovu v Kbelích. Veškerá sportoviště si taky najímá. Na plný úvazek zde pracuje 14 lidí, další skoro stovka odborníků zde přednáší nebo vede kurzy.

Vidíte, jde to taky. I bez taťky státu…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít