Spořitelny státní kasu nezachrání

05. října 2010, 15:43 - Petra Pelantová
05. října 2010, 15:43

Janem Divišem

Stavební spořitelna České spořitelny má od dubna nového člena vedení. Na post místopředsedy představenstva a prvního náměstka generálního ředitele firmy nastoupil Jan Diviš, který sedm let vedl Penzijní fond České spořitelny. Do čela Buřinky přišel Diviš v době, kdy se v rámci úspor začalo velmi vážně uvažovat o významném snížení státní podpory stavebního spoření. „Někdy to vypadá, jako že stavební spoření má zachránit státní rozpočet. Mluvíme ale o pěti či šesti miliardách a problémy rozpočtu jsou v sumách o řád vyšší,“ tvrdí Diviš

EURO: Pokud jde o postavení Buřinky na trhu, budete chtít něco změnit? DIVIŠ: Máme závazek vůči jednomu milionu a sto tisícům klientů, který si u nás spoří a očekávají od nás odpovídající servis. Pokud jde o pozici Buřinky na trhu, bychom byli rádi, aby z pohledu tržního postavení kopírovala naši mateřskou Českou spořitelnu. Jinými slovy: tržní podíly, které v segmentu retailu obsluhuje naše matka, bychom rádi obsluhovali také.

EURO: Znamená to, že se chcete namísto současné dvojky na trhu stát jedničkou? DIVIŠ: Záleží na kritériích, ale v určitém ohledu ano. Například v počtu klientů takovou vizi máme. Pokud jde třeba o objem peněžních prostředků, tam rozhodně na pozici jedničky neaspirujeme.

EURO: Kdy je podle vás reálné vystřídat současnou jedničku na trhu, kterou je Českomoravská stavební spořitelna? DIVIŠ: Je to střednědobá vize. Řekněme, že to není nic, na co bychom se upínali. Není to tak, že jsme si řekli, ve kterém roce chceme takového cíle dosáhnout.

EURO: Zaměříte se na akvizici nových klientů, což bude v současné době velmi obtížné, anebo spíš na udržení a péči o existující klientelu? DIVIŠ: Obojí. V současné době máme přes milion klientů, o které se chceme starat, ale ve hře je i akvizice nových klientů, neboť tento produkt je stále atraktivní. Nejde totiž jen o možnost výhodného spoření, které bude i po změnách stále jednou z nejbezpečnějších a nejvýhodnějších forem zhodnocování peněz. Rovněž se jedná i o relativně dostupnou a levnou možnost úvěru na bydlení. Po těchto úvěrech je stále vysoká poptávka. To jsou jednoznačně směry, kterými je možné vyrůst.

EURO: Když klient přijde, že chce ukončit stavební spoření, a důvodem jsou chystané změny, daří se vám dotyčného přesvědčit, aby si to rozmyslel? Jak klienty přesvědčujete? DIVIŠ: Snažíme se pochopit jejich motivy. Jestliže klient ty prostředky potřebuje a není pod vlivem paniky, pak nemáme příliš velký prostor pro argumentaci. V případě, že tak učiní na základě zpráv, které má z médii, pak se nám daří argumentovat poměrně úspěšně. Pokud jde o vývoj počtu výpovědí, zatím se lidé chovají velmi pragmaticky a nejedná se o žádné hromadné vypovídání smluv. Nezaznamenáváme žádné hysterické reakce. Klienti chodí a ptají se postupně od května, kdy vznikalo programové prohlášení.

EURO: Je reálné v rámci boje o klienty konkurovat při snížené státní podpoře nabídkou výhodnějšího zhodnocení, tedy že zvednete úroky u vkladů? DIVIŠ: Určitě to možné je, ale současný vývoj úrokových sazeb nedává přílišný prostor pro zvyšování úroku na vkladové části.

EURO: Dáváte vůbec ještě nějaké šance tomu, že by nakonec nemuselo dojít k žádným změnám anebo jen k mírnějším úpravám? DIVIŠ: Pokud se podíváte na rozložení sil v Parlamentu, šance, že změny projdou, jsou opravdu vysoké. Padesátiprocentní zdanění státní podpory stavebního spoření ale vnímám jako velmi kontroverzní. I selským rozumem pochopíte, že se jedná o zpětný zásah do nastavení. Minimálně v rovině morální to vnímám jako velmi špatné. Někdy to vypadá, jako že stavební spoření má zachránit státní rozpočet. Mluvíme ale o pěti či šesti miliardách, jenže problémy rozpočtu jsou v sumách o řád vyšší. Třeba u zprůhlednění zadávání veřejných zakázek by efekty mohly být vyšší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít